Hilas Otel

Çelik İnşaat

'100. yılda Saraybosna, Samsun'da'

Samsun Olgunlaşma Enstitüsü ve Saraybosna Srednya Skola Primyenyenih Umyetnosti Okulu işbirliğiyle "100. yılda Saraybosna, Samsun'da" sergisi açıldı.

'100. yılda Saraybosna, Samsun'da'

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi'nde kuyumculuk, gümüş, bakır, moda tasarım ve çini eserlerden oluşan serginin açılışında konuşan Enstitü Müdürü Fatma Bayram Arslan, Saraybosna'da bulunan Srednya Skola Primyenyenih Umyetnosti ile kardeş okul olduklarını hatırlattı.

Kendilerini, Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100'üncü yıl etkinlikleri kapsamında Samsun'da misafir ettiklerini aktaran Arslan, "İki okul da hemen hemen aynı alanlarda eğitim vermektedir ancak bizim okulun yüksek deneyimlerinden Srednya Skola Primyenyenih Umyetnosti Okulunun da faydalanmasını istiyoruz. Önümüzdeki süreçte her iki okulun öğrencileri birlikte projeler yapacak. Her iki ülkede de geleneksel el sanatlarının yaşatılması için ortak çalışmalar planlanacak." dedi.

Arslan, Saraybosna'daki kardeş okulun yaptıkları ürünleri pazarlamaları konusunda da eğitim vereceklerini dile getirerek, "Aslında Srednya Skola Primyenyenih Umyetnosti Okulu öğretmenleri ve öğrencileri sanat konusunda çok tecrübeliler. İki okulun gücünü birleştirdiğimizde inanılmaz güzel işlere imza atacağımıza inanıyoruz." diye konuştu.

Saraybosna Srednya Skola Primyenyenih Umyetnosti Okul Müdürü Elma Alic-Sobot ise Atatürk'ün Samsun'a gelişinin 100'üncü yılında kentte olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Burada Olgunlaşma Enstitüsü'nün geleneksel el sanatları üretimlerini inceliyoruz. Bunları kendi okulumuzda hayata geçirmek için projeler geliştireceğiz. İki okul da geleneksel ürünleri yaşatmak ve gelecek nesillere aktarılması konusunda birlikte çalışma yapacak. Bizim öğrencilerimiz Türkiye'ye buradaki öğrenciler de Bosna Hersek'e gelerek eğitimler alacak. Bu kardeş okul birlikteliğini geliştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Serginin 4 gün açık kalacağı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER