doğa samsun surucu kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun ve Fildişi Arasında Tarihi Adım

Daha Fazla Göster

Samsun ve Fildişi Arasında Tarihi Adım Fildişi Cumhuriyeti Fahri Konsolosu ve Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, 500 milyon dolarlık ticareti 1 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyledi

Fildişi Cumhuriyeti Fahri Konsolosu ve Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, “Afrika’nın en önemli ülkelerinden biri olan Fildişi ile 500 milyon dolara yaklaşan ticaret hacmimizin de 1 milyar dolara çıkartılması hedeflenmiştir” dedi.

WhatsApp Image 2021 08 06 at 18.34.46 Ana Manşet

ÖLMEZ’DEN KATKI VURGUSU

Fildişi Cumhuriyeti ile Samsun’un ilişkileri daha da güçlendirme adına yapılan çalışmalar kapsamında Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez’in Fildişi Cumhuriyeti Fahri Konsolosu olmasının ardından Fahri Konsolosluğun Merkez Ofisi, düzenlenen törenle hizmete girdi. Borkonut Niş İş Merkezi’nde yapılan açılışta konuşan ve hedeflerinin Fildişi Sahili ile Türkiye arasındaki ticaret ve ikili ilişkilerini arttırmak olduğunu ifade eden Fildişi Cumhuriyeti Fahri Konsolosu ve Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, “Bugün geldiğimiz noktada sahra altı Afrika’nın en önemli ülkelerinden biri olan Fildişi, Türkiye’nin en önemli ticari ortağı durumundadır. 500 milyon dolara yaklaşan ticaret hacmimizin de 1 milyar dolara çıkartılması hedeflenmiştir. Açılışını yaptığımız konsolosluk ofisinin de sağlayacağı katkılarla Karadeniz Bölgesi’ndeki iş adamları ile birlikte hedeflenen ticaret rakamlarına büyük katkı sağlayacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 08 06 at 18.34.52 1 Ana Manşet

BÜYÜKELÇİDEN ÖLMEZ’E ÖVGÜ

“2 ülke arasındaki alışverişte yeni bir dinamik canlandırmak istiyoruz” diyen Fildişi Sahili Türkiye Büyükelçisi Khadidjata Toure ise, “Bu amaç dinamik ve başarılı iş insanı Adnan Ölmez’in tercihine de yansıtmıştır. İstihdam sayısına bakıldığında Ölmez’in Samsun’a bağlılığını gelişiminin desteklenmesi konusunda hiç bir şüphe yoktur. Ölmez’in fahri konsolosluğunun değerlendirme sürecinde Fildişi Sahilleri ekonomisine entegre olma konusundaki ilgisi ve kararlığı da makamlarımızca gözlerden kaçmadı. Bu vesileyle konsoloslukla birlikte iki ülke arasında şirketler ve iş çevreleri arasında ziyaretler, ekonomik, sosyal kültürel ve fuar faaliyetlerin devam edeceğine ve hiç şüphemiz yok” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 08 06 at 18.34.52 2 Ana Manşet

GENİŞ KATILIM

Açılışa Cibuti Cumhuriyeti Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi’nin yanı sıra CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, , Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, 61. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İbrahim Güven, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Türkiye Fildişi Sahilleri İş Konseyi Başkanı Merve Yalçın, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Yeşilyurt Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Yeşilyurt, Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya ve Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Gülhan Ulusoy, meclis üyeleri, iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı

WhatsApp Image 2021 08 06 at 18.34.49 1 Ana Manşet

BELGELER TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından Büyükelçi Khadidjata Toure tarafından Adnan Ölmez’e Fildişi Sahili pasaportu, fahri konsolosluk belgeleri ve mühürleri takdim edildi. Açılış töreni sonrasında, Batı Afrika’nın en önemli ülkelerinden biri olan Fildişi Sahili’ndeki ihracat ve ithalat başta olmak üzere yatırım konularındaki fırsatları; büyükelçi ve beraberindeki uzman heyet tarafından katılımcılara anlatıldı. Açılış sonrası sunum ise Tekkeköy ilçesindeki Borsan Bakır Fabrikası Toplantı Salonu’nda yapıldı.

WhatsApp Image 2021 08 06 at 18.34.48 2 Ana Manşet

WhatsApp Image 2021 08 06 at 18.34.48 Ana Manşet

WhatsApp Image 2021 08 06 at 18.34.47 1 Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir