Samsun Valisi Orhan Tavlı, ahiliğin ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessese olduğunu belirtti.

Samsun'da "Gazi Komutan" Tümgeneral Davut Alâ sevince ortak oldu Samsun'da "Gazi Komutan" Tümgeneral Davut Alâ sevince ortak oldu

ORTAK DEĞERLER

Vali Tavlı yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik teşkilatı; insanlara zanaat ve güzel ahlak kazandırmak için kurulmuştur. Ahilik geleneği; doğruluğu, güzel ahlakı, kardeşliği, dayanışmayı, emeği içinde barındıran esnaf ve sanatkârımızı daima hak ve adalet etrafında birleştirmiş, birlik ve beraberliğimizin tesis edilmesinde öncü rol oynamıştır. Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerler, bugün tüm insanlığın ihtiyacı olan ortak değerlerdir. Günümüzün yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde de Ahiliğin temel ilkeleri yatmaktadır. Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları Batı’ya aktaran birikim, Ahilik kültürüdür" dedi.

BAŞARI DİLEDİ

"Asırlar öncesinden günümüze kadar uzanan ahilik geleneği, manevi duygularımızın muhafazası ve bu yapının sağlam bir kalesi olmaya devam edecektir" diyen Vali Tavlı, "Ahilik Haftası vesilesiyle, medeniyet tarihine Türk kültürünün armağan ettiği bu güçlü mirasın gelecekte de korunmasını temenni ediyorum. Ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlarımızın “Ahilik Haftasını” kutluyor, çalışma hayatlarında başarılar diliyorum" diye konuştu.

NEJLA KAYA 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.