banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Sınıflar kalabalık olmasın - Samsun Haberleri

banner1357

Samsun'da yaşayan vatandaşlar, kaliteli bir eğitim için öğrencilerin kalabalık sınıflarda eğitim görmemesi gerektiğini dile getirdi.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 15.09.2019, 12:29 15.09.2019, 12:33
Sınıflar kalabalık olmasın - Samsun Haberleri
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar,  "Sınıf mevcutlarının kalabalık olduğunu düşünüyor musunuz? sorusunu yanıtladı. 

İşte alınan cevaplar:

KAMPÜS SİSTEMİNE GEÇİLMELİ
Engin CEYLAN: Sınıfların kalabalık olmasının sebebi kaliteli bir eğitimin olmaması. Aslında okulların üniversite gibi kampüs yapılıp bir araya toplanması gerekiyor. Artık şehir, okulları taşımıyor. Kampüs eğitimine geçildiğinde bu sorun çözülecektir. Kalabalık sınıflarda okumaları çocukların elbette aleyhine. Yani şimdi 50 kişilik bir sınıf düşünün, 40 dakika bir ders saati, 50 öğrenci, her öğrenciye 1 dakika bile düşmüyor. Bu da eğitimi olumsuz yönde etkiliyor. Okul sayısıyla birlikte öğretmen sayısı da yeterli değil.

ÇOCUKLAR ANLAMIYOR 
Şehribe ŞARAN: Kalabalık sınıflarda çocuklar dinlediği dersten bir şey anlayamıyor. Sabah 09:00'da gidip öğlenden sonra da 15:00'te eve geliyorlar. Tek bir öğretmen yetmiyor ve çocuklar dersi yetiştiremiyor Anne, baba yardım etmese çocuklar okuldaki kalabalıktan dolayı dersleri anlayamıyor. Bunun giderilmesi için fazla derslik açılması ve öğretmen atanması gerekiyor

ÖĞRENMEYİ ETKİLİYOR
Cüneyt AVAR: Sınıflar kalabalık. Bu üzücü bir durum. Devletin bu konuda önlemler alması gerekiyor. Zaten ben birey olarak okulların şehir içlerinde bulunmasına karşıyım. Okulların şehir dışında, geniş yerlerde bulunması gerekiyor. Buradaki kafe ortamları, internet ortamlarından çocuklarımızın uzak olması gerekiyor. Kalabalık sınıfta okuyan çocukların öğrenme yeteneği azalıyor. 40-50 kişiye bir öğretmenin hükmetmesi  haliyle eğitimi zorlaşıyor. Yani bir konuyu anlatırken öğretmen 40-50 kişiye hitap ediyor orada. 

SAYI DÜŞÜRÜLMELİ
Nurdoğan ALKAN: Son dönemlerde kendi çocuklarımdan da biliyordum ama bu kadar yoğun olduğunu tahmin edemezdim. Çocuklara en büyük zararı dikkat dağınıklığı. Bu nedenle çocuklar için sınıflardaki öğrenci sayısı düşürülebilir. Bir de çocuklarımız sabah erken saatlerde servise binmek zorunda kalıyor.  Bunun bir saat ayarlaması olsa daha güzel olur. Bu durum  çocukların hem fiziklsel hemde zihinsel gelişimleri için çok önemli. 

YATIRIM YAPILMALI
Fatih ÇELİK: Kalabalık bir ortamda ciddiyet olmaz, ciddiyet olmayan yerde de eğitim olmaz. Bir sınıf en fazla 25 öğrenciden oluşmalı. Bu durumda hem öğretmenin anlattığı ders daha iyi dinlenmiş olacak hem de daha ciddi bir ortam oluşur. Bu durumda ülkemizdeki  eğitim kalitemiz ortaya çıkmış oluyor vr çok söze gerek de kalmıyor. Kesinlikle ülke geleceği için eğitime daha fazla yatırım yapılmalı.

SAYI ARTIRILSIN
Mehmet KAYA: Okul sayısının artırılması lazım. Sayılar yeterli değil. Bu hem ülke geleceği hemde çocukların gelişimi için önemli bir etken. Kalabalık sınıflar, dikkat dağınıklığı, hastalık ve kalitesizlik demektir. 

BÜYÜK SIKINTI
Recep HARMAN: Kalabalık sınıflarda öğrenci derse kendini veremez. Böyle olunca ister istemez,  rahat oturamaz,  konuşamaz, dinleyemez ve anlayamaz. Dinleyemediği zaman ister istemez bir sonuç da alamaz.  Samsun'da ne kadar okul var bu konuda bilgim yok. Eğer sınıflarda böyle sıkıntı oluyorsa okul sayısının artırılması gerekiyor. 
 SIRA GELMİYOR
Sevim EKŞİ Zaten eğitim diye bir şey kalmadı. Paran varsa özel hocalar, dershaneler okutursa bir şeyler yapabilirsin onun harici bir şey yok. Sınıfta çocuklara sıra geldiği yok. Benim çocuğum hiç ayağa kalkmıyor mesela çünkü sıra gelmiyor çocuğa. Bir soru sorsun ders anlatılıp çıkılıyor. Sınıflarda öğrenci sayısına bir kriter getirilmesi lazım.

PSİKOLOJİLERİ DEĞİŞTİ
Engin SÖZEN :Okul olayı bitti, çocukların piskolojisi de değişti. Samsun’daki okul sayısı fazla. Çünkü her mahallede bir okul var. Okul sayısı önemli değil. Önemli olan nitelikli bir şekilde eğitimin verilmesi. 5 yaşındaki çocuğu ilkokula verirsen tabi sınıflar kalabalık olur. 

Regaip BURA: Okulların yetersiz olduğunu biliyorum, sınıfların çok kalabalık olduğunu da biliyorum. Kentsel dönüşüm yapılacağına, her kentsel dönüşüm yapılan yere bir tane de okul yapsalardı bu böyle olmazdı. 60 kişilik sınıfı olan bir memleketin okul sayısı yeterli olur mu? Okul sayılarının kesinlikle artırılması gerekiyor. 

Elif DANIŞMAZ

Yorumlar (0)
banner1474
20°
kapalı
Namaz Vakti 27 Şubat 2020
İmsak 05:40
Güneş 07:05
Öğle 12:52
İkindi 15:57
Akşam 18:30
Yatsı 19:49