banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Şehirdeki fazla gürültü yoruyor 

banner1357

Samsunlular, şehirde  gürültü kirliliğin fazla olduğunu ve yorgunluğa neden olduğunu belirterek,  gerekli mercilerin ceza vermesi gerektiğini dile getirdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 29.07.2019, 13:07 29.07.2019, 13:24
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan Samsunlu vatandaşlar, "Şehirlerde ki gürültü kirliliğini nasıl engelleyebiliriz?" sorusuna cevap verdi.

İşte alınan yanıtlar: 

SAYGI OLMALI 
Mehmet ALPTEKİN: İnsanlar saygısız olmaya devam ettiği sürece çevredeki gürültü kirliliği asla engellenemez.  Kişinin önce kendine saygılı olması gerekiyor. Saygı olmadığı sürece ve özellikle araçların egzoz  ve kornanın gereksiz yere kullanılması ile sorun yaşıyoruz. Fazla rahatsız edici bir durum.

CEZA VERİLSİN 
Ahmet YILMAZ: Herkesin hastası, yaşlısı  veya çocuğu olabiliyor. Buna rağmen gereksiz gürültüye sebep olunuyorsa bu hem günah hem de saygısızlıktır. Mahallerimizde artık güvenlik güçleri daha sıkı  önlemler alıyor. Bu gürültüye sebep olan kişilere  güvenlik güçleri gerekli cezayı verirlerse rahat edeceğiz.

EKİPLER GEREKENİ YAPSIN
Cemal BIYIKLI: Şehirlerdeki güvenlik güçlerini yeterli bulmuyorum. Çünkü sorunun çözülebilmesi için öncelikle güvenliğin olması gerekiyor.  Şehirde insanlar istediği gibi davranabiliyor. Bunun da en büyük sebebi güvenliğin yetersiz olmasına bağlıyorum.

SOKAĞA ÇIKMASINLAR 
Mustafa GÜL: Gürültüye sebep olanlar insanlar ve anlamsızca kullanılan egzoz sesleridir.Böyle durumlarda araçların trafiğe çıkmaması gerekiyor. Ayrıca bu şahısları engellemek için yeterince güvenlik güçlerinin olduğunu düşünmüyorum. Biraz daha arttırılabilir.  Gerçekten rahatsız oluyoruz. Bazen kendimi daha fazla yorgun hissediyorum.

MEN EDİLSİN
Emin KANIK:  Şehirde korna sesleri, iş araçlarının gürültüsü ve  nüfusun fazlalığı çevrede gürültü kirliliğine yol açabiliyor. Bunun için araçların trafikten men edilmesi gerekiyor. Ayrıca insanlarında çevreye karşı biraz daha saygılı olması gerekiyor.

BİRLİK DUYGUSU ARTSIN
Erdoğan TÜZ: Trafikte gereksiz korna kullanımı, insanların yüksek sesle konuşması, yüksek sesle müzik çalınması bunların hepsi gürültü kirliliği. Bunun için birlik ve beraberlik duygularının üst seviyede olması gerekiyor. Böyle olunmaz ise sorunlar asla çözülemez. 

ÖZELLİKLE DOLMUŞLARDA
Necati SİPAHİ: Samsun için konuşmak gerekirse, çok fazla gürültü olduğunu düşünmüyorum. Sadece dolmuş şoförlerinin gereksiz yere korna kullanmasından rahatsızım. Bunun için de gereken yapılırsa eğer hiçbir sıkıntı kalmayacaktır.  Çünkü büyük bir sıkıntı. Stres ve yorgunluk hissi veriyor. 

ELEKTİRİKLİ HALE GELMELİ 
Murat AYAN: Arabaların egzozları hem hava kirliliğine hem de gürültü kirliliğine yol açıyor. Ayrıca insanların birbirleriyle saygı çerçevesi içinde sakince konuşması ve toplu taşıma araçlarının elektrikli hale gelmesiyle birlikte gürültü ile ilgili sorunların büyük ölçüde çözülebileceğini düşünüyorum.

EĞİTİM ARTTIRILMALI
Genco AKIN: Gürültünün engellenebilmesi için  tüm araçların ortadan kalkması gerekiyor. Tabi birde  düğünlerde magandaların olması, yüksek sesle konuşmak çok rahatsız ediyor.  İnsanların biraz daha dikkat etmesi ve eğitim sistemimizin düzeltilmesi gerekiyor.

BİLİNÇLİ OLMAK LAZIM
Yaşar DURMUŞ: Şehirde ki gürültüyü trafik polisi veya belediyelerin denetlemesiyle engellenebilir. Başka türlü engellenmesi mümkün değil. Ayrıca insanlar daha fazla bilinçli olmalılar ki gürültü azabilsin.

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN
 

Yorumlar (0)
11°
açık
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40