banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsunlulur eti sağlıklı bulmuyor

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, Samsun’daki etlerin yüzde 30’unun kaçak yollarla kesildiğini ifade etti. Samsunlular ise genel olarak tükettikleri etleri sağlıklı bulmadıklarını belirterek, "Yetkililerin çözüm üretmesi gerekiyor" dedi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 14.05.2019, 10:05 14.05.2019, 10:09
banner1343

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz Samsunlu vatandaşlara, "Samsun’da tükettiğiniz etleri sağlıklı buluyor musunuz?" diye sordu.

İşte Samsunluların yanıtlar: 

UCUZ ETİN YAHNİSİ...
Kazım İLHAN: Genelde bilinen kasaplardan alınması gerekir. Yani en azından tavsiye edilen budur. Ucuz etin yahnisi de ucuz olduğuna göre ucu et almamak gerekir. Çünkü nerede, hangi şekilde kesildiğini bilemiyoruz. Bence en doğrusu bildiğimiz, güvendiğimiz yerlerden almak.

DEVLET KONTROL ETMELİ
Hüseyin SEZEN: Bildiğimiz kasaptan et alıyoruz. Kesimler genelde veteriner kontrolünde oluyor. Bunun dışında at eti denilenlerden bahsediliyorsa bilemiyorum. O yüzden sağlıklı olup olmadığını bilemiyorum. Devletin kontrol etmesi gerekiyor. 

ÖNLEM ALINMALI 
İbrahim BİBEROĞLU: Eğer böyle bir durum varsa, yetkililerin gereken işlemleri yapması gerekiyor. Bu konuda yetkililer eksik davranıyor. Bu zamana kadar müdahale edilmesi gerekiyordu. Ben kesinlikle sağlıksız buluyorum. Bir an önce yetkililerin önlem alması gerekiyor. 

GÜVENMİYORUZ
Yadigar ASIL: Biz Ramazan gelmeden önce köyden alıyoruz, kendimiz kestiriyoruz. Kasaplara güvenmediğimiz için kendi etimizi kendimiz kesiyoruz, öyle tüketiyoruz. Etler konusunda son çıkan haberlerden sonra güvenimiz kalmadı. Korkumuzdan döner bile yiyemez olduk. 

BAŞKAN ÇÖZÜM BULMALI 
İsmet SARAÇ: Böyle bir durumun olduğu ortadaysa izin verilmesin. Kasaplar Odası Başkanı buna bir çözüm bulmalı. Ben zaten her kasaptan et almam. Güvendiğim, her zaman tercih ettiğim kasaptan alıyorum. Yine de bir şey anlamıyoruz. O yüzden sağlıklı mı, değil mi bilemiyorum. 

DOMUZ ETİ BİLE OLABİLİR 
Muhittin AKÇA: Ben yediğimiz etlerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Hatta ne eti olduklarını bile bilmiyorum. Bu yüzden domuz eti olma ihtimalini de düşünüyorum. Dağlarda domuz sürüsü var ama hiç kemiğine leşine rastlanmıyor. Bu hayvanlar nereye gidiyor? O yüzden ben yediğimiz etlerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Şüphelerim var. 

KASABIMA GÜVENİYORUM 
İsa ÇELİK: Bence sağlıklı et yiyorum. Bu iş güven meselesi olduğu için ben kendi kasabıma sonuna kadar güveniyorum ve sağlıksız bir şey yaptığını düşünmüyorum. Zaten uzun yıllardır tercih ettiğim tek kasap. 

GÜVENMİYORUM, SAĞLIKLI DEĞİL 
Hasan UĞURLU: Bence yediğimiz etler sağlıklı değil. Güvenmediğim için ithal et olduğunu düşünüyorum. Bir iki kasaptan et alıyorum ama artık onlara bile güvenimiz kalmadı. Fakat öyle bir durumdayız ki artık güvenmek zorundayız. 

NEDEN ÖNLEM ALMIYORLAR?
Mahmut İMAMOĞLU: Eğer Kasaplar Odası Başkanı bunu söylüyorsa, mutlaka bildiği vardır. Fakat neden önlem almıyorlar? Yetkililerin bu konuya müdahale etmeleri gerekiyor. Ben emin olmadığım hiçbir yerden et almıyorum. Hatta köylerde tanıdığım kişiler hayvan kesiyor, onlardan aldığımız oluyor. 

ET BİZE GÖRE PAHALI 
Şaban BAYINDIR: Et bize göre biraz pahalı olduğu için sık tüketmiyoruz. Fakat kaçak kesildiğine dair açıklamaların doğru olduğunu düşünüyorum. En azından biz nadir tükettiğimiz için çok zararlı olacağını zannetmiyorum. 

SAĞLIĞIMIZ İÇİN ARAŞTIRMALIYIZ 
Şakir ÇİFTÇİ: Ben ETAŞ’tan aldığım için güvenilir buluyorum. Çünkü genelde kooperatif oluyor, sağlıklıdır diyorum. Fakat insanlar merdiven altından et alıyorlar, almasınlar. Bildiği, güvendiği yerden alsınlar ve öyle her yere güvenmesinler. Sağlığımız için her şeyi araştırmamız gerekiyor. 

Hande ONAT, Uğur ATICI 

Nail Kırmacı: Paniği gerek yok 

Samsun'da satılan etin yüzde 30'u kaçak kesim
 

Yorumlar (0)
15°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58