banner1365

banner1345

Samsunluların tercihi kırmızı et mi beyaz et mi?

banner1357

Samsunlular, kırmızı et fiyatlarının yüksek olmasından ötürü beyaz eti tercih ettiklerini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 02.01.2019, 10:04 02.01.2019, 10:53
banner1353

Yapılan araştırmalarda Türkiye’de tüketicinin et tercihinde yıllık 17,7 kg ile tavuk eti ilk sırada yer alıyor. İkinci en çok tüketilen et 10.5 ile inek eti olurken, yıllık kişi başı 4.2 kg koyun eti tüketiliyor. Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri de sokağın nabzını tuttu. Ekibimiz Samsunlulara "Beyaz et mi? yoksa Kırmızı et mi? daha çok tüketiyorsunuz" diye sordu. Samsunlu vatandaşlar ise genel olarak fiyatların yüksek olduğunu ve bu yüzden beyaz etin daha sık tercih edildiğini söyledi. 

İşte aldığımız yanıtlar:


ESKİYE ORANLA TÜKETMİYORUM 
Hatice ERTÜRK: Hem tavuk hem de et tüketiyorum ama fiyatlar başını almış gidiyor. O yüzden eskiye oranla çok sıklıkla tükettiğimiz söylenemez. Fakat beyaz etin ucuz olması vatandaşlar tarafından daha çok tercih edilmesini sağlıyor.
 
PAHALILIK HAYATI FELÇ ETTİ  
Ali TİNTİ: Hiç bir şeyin kalitesi ve uygunu yok. Her yerde pahalılık var. Pahalılık, tüm hayatı felç etti. Halkın yüzde 70'i artık et yemiyor. Ekonomik şartlardan dolayı vatandaş eti, ayda bir defa anca yiyebiliyor. O yüzden ucuz olan beyaz et daha fazla tüketiliyor. Türkiye'nin bu gün ki bu durumları çok zor. 

GEÇİM DERDİ 
Yasemin GÜRBÜZ: Beyaz et ve kırmızı etin ikisini de tüketiyorum ama en çok beyaz eti seviyorum.  Beyaz eti haftada bir kaç kez tüketiyorum ama kırmızı et değişiyor. Et fiyatları hakkında bir bilgim yok ama muhtemelen beyaz etin fiyatı daha uygundur. Vatandaşlar da geçim derdinden dolayı kırmızı eti tercih etmezler diye düşünüyorum. 

FİYATLAR YÜKSELDİ 
Necip YILMAZ: Kırmızı et yemeği tercih ediyorum ama beyaz et yediğim de oluyor. Fiyatlar yükselmeden önce et çeşitlerini daha çok tercih ediyordum. Fakat fiyatlar yükseldiği için eskisi kadar sık tüketmiyorum. Haberlerden, 21 günde tavuk etlerinin yapıldığını söylüyorlar. Duyduğumuz kadarıyla güvenemiyoruz. Bu yüzden beyaz et çok fazla tercihim olmuyor. 

MADDİ SIKINTILARIMIZ VAR 
Mustafa ACAR: Genel olarak et tüketemiyoruz. Çünkü maddi sıkıntılarımız var. Parayı ete ya da tavuğa vermek yerine başka ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Zaten bu işlerle benim hanımım ilgilenir. Parayı ona veriyorum o da idareli kullanıyor. Beyaz et ucuz olduğu için birçok insanın tercihi oluyor. 

BEYAZ ETİN FİYATI BEDAVA 
Hut SARIHASAN: Haftada en az iki gün kırmızı et tüketiyorum. Genel olarak pahalılık olduğu doğrudur ama bence et fiyatları normal. Beyaz etin fiyatı da çok ucuz, hatta bedava. O yüzden genel olarak beyaz et tercih ediliyor. Fakat ben beyaz et sevmediğim için tüketmiyorum. 

KIRMIZI ET SEVİLSE BİLE BEYAZ ET TÜKETİLİYOR  
Nizam BİNBİR: Kırmızı et tüketmeyi daha çok seviyorum. Sıklıkla değil ama param olduğu zaman mutlaka tüketmeye çalışıyorum. Vatandaş olarak para olmayınca ucuza kaçıyoruz. Beyaz etin fiyatı, kırmızı ete göre çok ucuz. O yüzden kırmızı et sevilse bile beyaz et tüketiliyor. 

SAĞLIKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM 
Mustafa KESKİNOĞLU: Kırmızı ve beyaz et olarak ikisi de bizim ihtiyacımızdır. Hayat şartları pahalı olduğu için herkes ihtiyacını gideremiyor. Tavuk eti daha uygun ama ben çok fazla sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Aynı zamanda çok zarar vereceğini de düşünmüyorum. Fiyatı uygun diye herkes rahatlıkla tercih edebiliyor. 

KIRMIZI ETİ SIKLIKLA TÜKETİRİM 
Recep ÖZMEN: Kırmızı et tüketmeyi sıklıkla tercih ediyorum. Son zamanlarda ülke olarak ekonomide çok iyi sayılmayız. O yüzden her şeye gelen zam, etlere de geldi. Kırmızı et, beyaz ete göre daha pahalı. Beyaz etin ucuz olmasından dolayı daha çok tercih ediliyor. 

BALIK TÜKETMEK DAHA FAYDALI 
Recep ERDOĞAN: Beyaz etin daha sağlıklı ve doğal olduğunu düşünüyorum. Balıkçı olduğum halde hafta da bir kaç kez tüketiyorum. Fakat onlardan ziyade balık tüketmeyi daha çok seviyorum ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Vatandaşların geçim derdi var. Balığın evde yapılması zahmetli, lokanta da yenmesi pahalı diye düşünülüyor. O yüzden mecburen tavuk daha sık tercih ediliyor.
 
Haber: Hande ONAT - Emre ÖNCEL – Mustafa İNAN
 

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18