banner1365

banner1345

Samsunluları ikiye bölen tartışma

banner1357

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve gelecek eğitim ve öğretim yılından itibaren kaldırılacağı belirtilen ‘Özel Eğitim Kursları ve Temel Liseleri’nin durumunu değerlendiren Samsunlular ikiye bölündü

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 02.02.2019, 09:42 02.02.2019, 09:45
Samsunluları ikiye bölen tartışma
banner1353

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağını duyurdu. Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri konuyla alakalı sokağın görüşlerini aldı. Ekimiz Samsunlulara, “Özel Öğretim Kursları ve Temel liseler gelecek yıl kapatılacak. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz” diye sordu. Samsunluların bir kısmı, çocukları sınava yönelik hazırlayan özel öğretim kursları ve temel liselerin gelecek yıl kapatılmasını desteklerken, bir kısmı ise devlet okullarının yetersiz olduğunu söyleyerek kapatılmaması gerektiğini söyledi. 

İşte aldığımız yanıtlar: 

EĞİTİMDE EŞİTSİZLİK OLUYOR 
Mert BAŞOĞLU: Yardımcı kursları eşitsizlik olarak değerlendiriyorum. O yüzden kaldırılması en mantıklı olur. Eğitimde eşitsizlik var. Parası olan eğitimden daha fazla yararlanıyor. Bir önce ki okuduğum üniversitede nitelikli bir eğitim görmediğim için değiştirdim. Eğitim maddiyata dayalı olmamalı. 

BAKANLIĞIN ALT YAPI OLUŞTURMASI GEREKLİ 
Hasan ÇALIK: Haberlerde kapatılacağını gördüm o an altyapı oluşturmasını düşündüm. Bende bir öğretmenim. Eğer alt yapı oluşturulsa kapatılması mantıklı olabilir. Bakanlığın iyi bir alt yapı hazırlamasını bekliyoruz.  Veliler okullarda ki bazı durumları yetersiz buluyor. Bakanlık bu sorunu çözebilirse çocuklarda yaşamının her alanında sınav stresiyle uğraşmaz. 

TEMEL LİSELER KAPATILMALI 
Cevdet GÜLEN: Liselerin son durumunu ele aldığımızda karmaşa olduğunu görüyoruz. Dershanelerin ve küçük binalar, özel okullara çevrildi. Ortaöğretim desek, onu da ben pek olumlu değerlendirmiyorum. Eğitimin sürekli değişmesi zarar veriyor. Bence temel liseler kapatılmalı. Bahçesi, binası uygun olmayan yerlerin kadrosu dâhil her şeyi denetlenmeli. 

EĞİTİMCİ OLARAK DOĞRU BULMUYORUM 
Yusuf GEZGİN: Ben özel eğitim kurumu sahibi ve orada çalışan bir insan olarak sorunları daha iyi biliyorum. Kurumumuzun çevreye, ülkeye yani herkese bir yararı var. Öğretmenler iş sahibi oluyor ve tüm hakları veriliyor. Aynı zamanda devlete de bir katkısı olduğu için ben kapatılmasını doğru bulmuyorum. 

GAYET MANTIKLI BİR KARAR 
Halil İbrahim ŞENTÜRK: Bana göre gayet mantıklı bir karar. Zaten öyle okullarda çocukların enerjisini boşaltabilecek bir bahçe yoktu. Mevcut okullarımızda daha iyi eğitim verilirse, daha başarılı olabileceğimizi düşünüyorum. Aileler çocuklarını özel yerlere gönderebilmek için tüm imkânlarını zorluyor. Bu enerjilerini tamamen okula verirlerse daha başarılı olabileceklerini düşünüyorum. 

HERKES EŞİT OLMALI 
Fazlı HAMZAOĞLU: Dershane gibi yerler aklıma gelince fakir ve zengin ayrımı da aklıma geliyor. Benim 2 çocuğumda sadece okuldan aldıkları eğitimle üniversitelerini başarıyla bitirdiler. Parayla hazırlık yapılana kadar herkes eşit olmalı diye düşünüyorum.
 
KAPATILMASINDAN YANA DEĞİLİM 
Ahmet Can BOĞCACI: Ben bu durumu mantıklı bulmuyorum. Bazen okulda ki öğretmenin anlattığını anlamayabiliyoruz. Okulun kendi kurslarını yeterli bulmuyorum o yüzden özel eğitim yerlerini tercih ediyorum ve bazen daha iyi anlayabiliyorum. O yüzden ben kapatılmasından yana değilim.  Eşitliği bu şekilde sağlayamazlar. 

EŞİTLİK DEĞİL HAKSIZLIK OLUR 
Malikhan TÜRKER: Kapatılmasının gerektiğini düşündükleri yerler bize katkı sağlıyor. Ben gayet memnunum. Okulda anlamadıklarımı orada anlayabiliyorum. Eşitlik için özel yerlerin kapatılmasını desteklemiyorum. Kapatılırsa eğer eşitlik değil haksızlık olur.
 
GEREKEN NEYSE O YAPILMALI 
Sedat ŞEN: Bundan yıllar önce öğretmen olarak mezun olanlarla şimdi mezun olanlar aynı değil. Köy okullarından mezun olup öğrenci yetiştirenler oldu. Şimdi tarikatlar gibi yerlerde yetişen öğrenciler oluyor. Ne olduğu belirsiz olan yerler kapatılmalı. Aydın bireylerin yetişmesi için gereken neyse o yapılmalı. 
 
EĞİTİMDE EŞİTLİK  
Salih SIBAÇ: İlk önce özeller olduğu sürece eşitlik olmadığını söylemek istiyorum. O yüzden kaldırılması iyi olur. Herkes eşit şartlarda eğitim almalı, eşit yarışmalı diye düşünüyorum.
 
DEVLET OKULLARI İYİLEŞTİRİLEBİLİR 
Hakan GÜNDÜZ: Bahsedilen kurs ve liselerin kapatılması iyi olabilir. Fakat devlet okullarına ağırlık verilip daha iyi şartlara getirilmesi gerekir. Şuan da devlet okulları yetersiz görünüyor ama iyileştirilebilir. Hem de vatandaşın cebinden ekstra ücret çıkmaz. 

Haber :Hande ONAT – Mustafa TOGUR – Esra SALMAN

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18