banner1365

banner1345

Samsunlulardan ZAM tepkisi

banner1357

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, Samsun’da ekmek fiyatlarına zam yapılacağını açıkladı. Peki, Samsunlular, Ramazan öncesi pide ve ekmek fiyatlarına yapılacak zammı nasıl değerlendirdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 26.04.2019, 09:11 26.04.2019, 09:37
banner1353

Samsunlular, Ramazan ayının başlamasına günler kala pide ve ekmek fiyatlarına zam yapılacağının açıklanmasına tepki gösterdi.  Sokağın nabzını tutan Samsun Medya Gurubu ekipleri, vatandaşlara ekmek ve pideye yapılan zammı sordu. 

İşte aldığımız yanıtlar...

RAMAZAN ÖNCESİ YANLIŞ
Tarık TAŞKESEN: Ramazan ayı öncesi bu zammın yapılmasını yanlış buluyorum. Ama fırıncı ve esnaf arkadaşlarımızı da maliyetleri yükseldi. Bence öncelikle fırıncıların maliyetlerini düşürecek bir proje yapılması gerekiyor. Eğer yapılmazsa biz vatandaşlarda bu duruma bir şey diyemeyiz. 

ALIŞTIK ARTIK
Murat ŞAHİN: Enflasyon oranında bu zammı normal buluyorum. Her şeye zam geldiğini görüyoruz. o yüzden ekmeğe ve pideye de gelen zammı normal karşılıyorum. Ayrıca halkımız bu zamana kadar yapılan zamlara tepki vermedi buna da tepki vereceğini düşünmüyorum. 

50 GRAM AZALDI
Şaban ŞENSOY:  Ekmekte olan bu durumu iyi bulmuyorum. Sonuçta 50 gram azaltmış oluyorlar. Bu durum biz emeklileri maddi yönden etkileyeceğini düşünüyorum. Yapabilecek bir şeyin olduğunu düşünmüyorum hayırlısı olsun diyorum. 

HEP AYNI MANZARA
Mehmet ACAR: Ekmeğe ve pideye gelene kadar başka her şeye zam geldi. bu yüzden bu zamma büyük tepki geleceğini düşünmüyorum. Ama her ramazan ayı bu zamlarla karşılaşıyoruz. Umuyorum ki fiyatlar düşer bizler de rahatlarız. 

VATANDAŞ SIKINTIDA
Cemal UZUN: Bu durumu hiç iyi bulmuyorum. Çünkü vatandaşın cebindeki bütçeyi etkilediği için insanlar sıkıntıya düşüyorlar. Zam olmasına rağmen ekmek tüketiminde azalma olacağını düşünmüyorum. İhtiyaçları olduğu kadarını tüketmeye devam eder, ama zam gelmesi insanları cebine yük oluyor. Ayrıca ramazan ayında böyle bir durumla karşılaşmamızı da doğru bulmuyorum. 

FAKİRİN YİYECEĞİ KALMADI
Tekin ONAT: Fakirin yiyebileceği patates ve soğana gelen zamdan sonra ekmeğe ve pideye gelen zam'a pek tepki gösteremiyorum. Tabi ki bu zamlar hayat şartlarımızı birçok konuda etkiliyor. Umuyorum en kısa zamanda her şey düzelir. 

ZAMLAR NORMAL
Ferhat ALAN: Bu enflasyona göre yapılan zamları normal buluyorum. Vatandaşlar ise bu gelen zamlara alıştığı için pek tepki vereceklerini düşünmüyorum.  Her ne kadar enflasyon sebebiyle zam yapıldıysa da ramazan öncesi yapılan bu zammı doğru olduğunu düşünmüyorum. 

FIRSATÇILIK
Osman KARCI: Ülkemizde neyin ne olacağı hakkında hiç bir fikrimiz yok ve bu zamlar sonrasında neler olabileceğini bilemiyorum. Ama ramazan öncesi ekmek ve pideye gelen zammı fırsatçılık olarak görüyorum. 

ZATEN MAĞDUR
Cemil HEMŞİNLİ: İster istemez bu zamlarla karşı karşıya geliyoruz. Tabi fırıncıların da maliyeti yükseldiği için ekmek ve pide fiyatlarında artış yapmak zorunda kaldılar. Ama vatandaşlarımız zaten işsiz bu konuda mağdurlar. Her şeye gelen zam sayesinde daha da zor duruma düşüyorlar. Ekmeğe ve pideye zam gelmemeliydi diye düşünüyorum. 

NEYE ZAM GELMEDİ Kİ?
Ziynet DEMİRBAŞ: Hangi ürüne zam gelmedi ki. Her şeye zam geldi. zam gelmeyen bir şey göremiyorum. Ramazan ayında da her şeye zam geleceğini düşünüyorum. Bu durumu da hiç hoş bulmuyorum. 

Ebru ÖZTÜRK- Hande ONAT

Yorumlar (0)
banner1363
17°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:47
Öğle 12:24
İkindi 15:22
Akşam 17:52
Yatsı 19:12