banner1620

banner1567

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Samsunlulara sorduk: Askerlik süresi kısaltılmalı mı?

Samsun Medya Grubu ekipleri vatandaşlara ‘Sizce askerlik süresi kısaltılmalı mı?’ diye sordu. Samsunlular genel olarak sürenin 6 ay olması gerektiğini belirtirken, profesyonel askerliği desteklediklerini söyledi

Samsun Sokak Röportajı 01.01.2019, 11:21 01.01.2019, 11:23
509
Samsunlulara sorduk: Askerlik süresi kısaltılmalı mı?

Kanunlara göre uzun dönem askerlik şu anda 12 ay, kısa dönem askerlik ise 6 ay olarak yapılıyor. Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri Samsunlu vatandaşla mikrofonları uzatarak “ Sizce askerlik süresi ne kadar olmalı?” sorusuna yanıt aradı. Samsunlular genel olarak askerlik süresinin en fazla 6 ay olması gerektiğini belirtirken, profesyonel askerliği de desteklediklerini açıkladı. Bazı vatandaşlar ise sürenin değişmemesi gerektiğini ifade etti.
İşte aldığımız yanıtlar:


6 AYA DÜŞÜRÜLMELİ 
Veysel YILDIZ: Profesyonel askerlik devreye girdiği için 6 aya düşürmeleri gerekiyor. Fakat 6 aydan aşağı da olmamalı gerekir. Sistem değişti ve yeni düzenlemeler getirildi. O yüzden sisteme çok vakıf değilim. Politikadan, siyasetten, cemaatlerden arındırılarak bir profesyonelliğe geçilmeli.  


MESLEK HALİNE GETİRİLMELİ  
İbrahim ALBAYRAK: Benim yeni sistem hakkında çok bilgim yok ama bana göre askerlik hiç olmamalı. Daha doğrusu profesyonel askerlik olmalı. Amerika gibi parayla adam almalılar. Doğru olanı budur, bunun meslek haline getirilmesi gerekiyor. 


BEDELLİ, BEDELSİZ EN AZ 6 AY 
Atakan SAYAR: Askerlik süresi 12 ay olarak normal. İsteyen askerde kalabilmeli ve bu duruma zorluk çıkarılmaması gerekir. Okuyanlar için bedelli askerlik kolaylık oluyor ama bazen yanlış da olabiliyor. Fakat askerliği herkes yapmalı,  en azından 6 ay kadar bir süre olabilir. 


DEĞİŞTİRİLMEMELİ 
Arif SARIOĞLU: Okumuş insanın kısa dönem askerlik süresi ve okumamış insanın 12 ay askerlik süresi bence gayet normal. Değiştirilmemeli diye düşünüyorum. 


6 AY YETERLİ, FAZLASI LÜZUMSUZ 
Kadir SARIDAĞ: Askerliğin 6 ay olması bence yeterlidir. Gereğinden fazlası lüzumsuz geliyor. Zaten askerde askerlik yapıldığı söylenemez. Askerliği eskiden yaptırıyorlardı. Şimdi sadece vakit geçirmek için askerlik var. Her yerde böyle olmasa bile genelde getir götür işleriyle ilgilendiriyorlar.  


12 AY İDEAL 
Bayram BAŞTAŞ: 12 ay yeterlidir. Günümüzün askerliği eskisi gibi değil ve askerlik şartlarının tam olarak nasıl olduğunu bilmiyorum. O yüzden vatanımız için uzatılması mı yoksa kısaltılması mı daha iyi olur bilemiyorum. Fakat şimdilik 12 ay ideal diyebilirim. 


ASKERİ BİLGİ İÇİN 6 AY YETERLİ 
Tarık TAĞDEVİREN: Askeri bilgi alınması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü OHAL, savaş gibi ciddi sıkıntılar olabiliyor. Fakat askerlik için 12 ay değil, bence 6 ay yeterli bir süredir. 23, 24 yaşında üniversiteye giden birisi için 1 yıl askerlik süresi demek evliliğinin, işinin, yani hayatının da 1 yıl geç başlaması anlamına geliyor ve mutlaka etkiliyor. 


SİSTEM DEĞİŞMELİ 
Güray ARSLAN: Gerektiği kadar olmalı. Kısaltılmasından yana değilim. Fakat okuyan öğrenciler için vakit kaybı olabiliyor. Onlar için kısa dönem oluyor tabi ama gereken askerlik süresi budur diye düşünüyorum. Profesyonel askerlik olmasından yanayım. Askerlikte meslek seçimi gibi vakit kaybı oluyor. Askerliğe karşı değilim asla ama sistemin biraz değişmesinden yanayım. 


TEMEL EĞİTİM VE PROFESYONELLİK 
Çağrı ÜNAL: Askerliğin çok uzun süreli olmaması ve hatta profesyonel askerliğin tamamen oturtulması gerekiyor. Eğer normal askerlik devam ederse, temel eğitim 1,2 ay yeterli olur diye düşünüyorum. En azından bu işi profesyoneller yapsın, diğer askerlerde sadece eğitimi alsın. 


ASKERLİĞE GÖNÜL VERENLERİN MESLEĞİ OLMALI 
Ahmet Anıl ER: Bence askerlik olmamalı. Tüm vatandaşlar için temel eğitim amaçlı askerlik birkaç ay olmalı. Sonrasında askerlik meslek haline getirip askerliğe gönül verenler için profesyonellik çatısı altında yapılmalı. 


Haber: Ali BİROL - Hande ONAT – Emre ÖNCEL  
 

Yorumlar (0)