banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsunlulara göre çözüm eğitimde...

banner1357

Samsunlular, son dönemde artan cinsel istismar vakalarının önüne eğitimle geçilebileceğini ifade etti

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 06.06.2019, 20:54
banner1353

Samsun Medya Grubu ekibi olarak vatandaşlara, "Son dönemde artan cinsel istismar olaylarının önüne nasıl geçilir?" diye soruk

İşte aldığımız cevaplar:

ÜÇ BEŞ GÜN SONRA GERİ SALIYORLAR
 

Aysel EREN SAYIN: Türkiye'ye idam gelmeli ki bunların sonu gelmeli. Çünkü ceza evine alıyorlar üç beş gün sonra geri salıyorlar.O yüzden bu zihniyetsiz insanlar yaptıklarını tekrarlıyorlar.Artık televizyonları açmaya korkar olduk. Ben 57 yaşındayım sokağa çıkmaya korkuyorum. Biz niye böyle Türkiye de yaşamak zorunda kalıyoruz.

İNSANLARLA MEDENİ İLİŞKİ KURABİLSİNLER

Helim ALGAN: Çağdaş medeni bir yaşam düzeni kurulur bunun için eğitim verilirse sorun anca öyle çözülür. Kesinlikle bu suçlulara verilen cezaları yeterli bulmuyorum.Ayrıca eğitim sistemlerinin çağın pedagojik yöntemlerle yapılması gerekir. Cinsel eğitimlerde bu şekilde yapılmalı ki ancak insanlar,çocuklar   sosyal yapı içerisinde gelişebilsinler ve büyüdüklerinde ona göre tavır alabilsinler ki İnsanlara medeni ilişkiler kurabilsinler. 

EĞİTİM İLE ÇÖZÜLMELİ

Nahide ALGAN: En önemli sorun eğitimsizlik.Öncelikli olarak cinsel eğitim dahi okullarda verilirken tedirgin oluyorduk ama çocukların seviyesine göre zaman zaman  değiniyordum ve onun karşılığında bu eğitimin ne kadar işe yaradığını görebildim.Bu yüzden ceza ile çözülebilecek hiç bir sorunun olduğunu düşünmüyorum.  Bu sorunun eğitim ile çözülmesi gerekiyor dini baskılar daha çok istismarı arttırdığını düşünüyorum.Eğitim ile de çözülmüyorsa tedavi edilmeleri gerekiyor. 

NE GÖRGÜ VAR NE TERBİYE
Ulviye HALCI:Öncelikli olarak aileden ayrı okuldan ayrı eğitim alınmalı.Görüyoruz ki insanlarımız aileden yetişmemişler .Doğurmuşlar ama o eğitimi verememişler ne görgü var ne terbiye. Arıca şuan bu suçlulara verilen cezaları hiç yeterli bulmuyorum.iki gün yatıyorlar üçüncü gününde çıkıyorlar.

CEHALET VE TOPLUM BASKISI
 

Selma ŞAHİNKAYA: Bu sorunun çözüleceğini hiç sanmıyorum.Çünkü böyle zihniyetli insanlar olduğu sürece mümkün değil sorunun çözülmesi. Neden bunları yaptıklarını bilmiyorum ama genel olarak cehalet ve toplum baskısına bağlıyorum. Tabi bundan sonra çocukların yetiştirilme tarzının da önemli olduğunu düşünüyorum eğitim ile düzelebilir. 

İDAM GERİ GELMELİ

Hakan PARMAKLI:Öncelikli olarak bu istismarcılara verilen cezaları yeterli bulmuyorum.Ancak idam gelirse sorunun çözüleceğine inanıyorum.Cezaların caydırıcı olması gerekiyor o yüzden de  toplum olarak idam geri gelmeli diye düşünüyoruz. İdam geri  gelirse eğer insanlar bu durumda hareket etmeye çekineceklerdir.

EĞİTİMSİZLİĞE BAĞLIYORUM

Murat CENGİZHAN: Bence tamamen eğitim ile alakalı bir durum. Bu eğitim öncelikli olarak ailede sonrada okulda başlar. Giderek cahil bir toplum haline gelmeye başladık.Ben bütün olumsuzlukları cinsel istismar ve diğer suçlara ilişkin olayları eğitimsizliğe bağlıyorum.

KANAYAN BİR YARADIR
 

Haluk YOLSAL: Tek kelimeyle bu sorunun temle sebebinin eğitimsizlik olduğunu düşünüyorum. Diğer insanları bir araya toplayarak cinsel istismar konusunda ailelerde okullarda çocuklar bu konuda eğitmeli.Bu durum toplumda kanayan bir yaradır. 

EN BÜYÜK SORUN EĞİTİMSİZLİK
 

Şengül KAYNAR: Öncelikle bu tarz istismarcılar kınıyorum. Büyük sorunun eğitimsiz ve verilen cezaların azlığından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu yüzden de bu tür olaylarla çok sık karşılaşıyoruz.

ŞİMDİ KOMŞU KOMŞUYA GÜVEMİYOR

Nurhan KARAKILIÇ:Adalet kanun demokrasi olmadığı sürece asla bu sorun çözülmez. Gördüğümüz gibi hep eğitimsiz insanların başından çıkıyor bu istismarlar. Eğitimin şart olduğunu söyleyebilirim. Biz eskiden böyle miydik kapılarımız açık bırakıp da yatardık  şimdi komşu komşuya güvenmiyor.

Ebru ÖZTÜRK- Ekrem ASLAN

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Aralık 2019
İmsak 06:10
Güneş 07:42
Öğle 12:32
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39