banner1365

banner1345

Samsunlular kış sendromu yaşıyor mu?

banner1357

Soğuk havaların etkisiyle beraber insan metabolizmasında ‘Kış Sendromu’ yaşandığına dair uzmanlar aynı görüşte birleşiyor. Peki Samsunlular kış sendromu yaşıyor mu? Bakın ne yanıtlar aldık?

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 03.01.2019, 09:47 03.01.2019, 09:50
Samsunlular kış sendromu yaşıyor mu?
banner1353

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte yağışlar da etkisini göstermeye başladı. Hava durumuna göre etkilenen insan psikolojisi, kış sendromu yaşayabiliyor. Samsun Canlı Haber TV ekipleri de Samsunlulara kış sendromunu nasıl değerlendirdiğini sorduk. Samsunlu vatandaşların bir kısmı kış sendromu yaşarken, diğer kısmı ise yaşamamak için düzenli beslenme, spor ve vitamin değerlerine dikkat ettiğini söyledi.

İşte Samsunlulardan aldığımız yanıtlar: 

KENDİMİ EVE KAPATIYORUM 
Rukiye GÖKBAŞ: Kış sendromu yaşıyorum. Mesela havaların kapalı ve soğuk olduğu günlerde genelde üşengeçlik oluyor. Üzerimde ağır bir yük hissediyorum ve bütün kendimi eve kapatıyorum. Maalesef bu şekilde kendimi kötü hissediyorum. O yüzden elimden geldiğince dışarıya çıkmaya ve kafamı dağıtmaya çalışıyorum. 

BESLENME, VİTAMİN VE SPOR  
Mustafa CAN: Bende böyle bir sendrom olmuyor. Çünkü ben düzenli olarak beslenmeme, vitamin değerlerime ve sporuma dikkat ederek yaşıyorum. Duygu değişimlerimin sebepleri kış mevsimiyle alakalı olmuyor. Eğer böyle bir sorun yaşanıyorsa mutlaka kendilerine bakmalarını tavsiye ediyorum. Kendilerine iyi baktıkları sürece bir sorun kalmaz. 

MEVSİMLE ALAKALI DEĞİL 
Bünyamin KELEŞ: Ben sendrom yaşamıyorum. Duygu değişikliğimin sebebi mevsimle alakalı olmuyor. Mevsime göre sıkıntı yaşayanlara tavsiyem ancak soğukta durmamaya dikkat etmeleri olabilir. 
 
DÜZENLİ SPOR VE BESLENME 
Süheyla KOCAMAN: Her tarafım ormanlık, ağaçlık ve deniz kenarında minik bir şeyler yaptım. Kendimi eve kapatarak, sıkıcı yaşayarak sendrom yaşamak istemedim. Eşimle birlikte bir şekilde yuvarlanıp gidiyoruz. Mevsimlerle alakalı bir durumumuz olmuyor. Herkese tavsiyem, düzenli spor ve beslenme. Hayattan keyif almaya bakmaları gerekiyor. 

KIŞ DEĞİL, YAZ SENDROMU 
Gonca BAYRAK: Ben kış sendromu yaşamıyorum. Çünkü kış mevsimini ayrı seviyorum. Soğuk benim psikolojimi etkilemiyor. Aksine daha iyi hissettirdiği için dışarıya daha mutlu çıkıyorum. Hatta ben sıcaklardan pek hoşlanmadığım için yazın bunalıyorum. Yani benim kış değil, yaz sendromum olabiliyor. 

UFACIK ŞEYLERDEN MUTLU OLMAK  
Güngör KOCAMAN: Hiçbir şeyi düşünmemeliyiz. Nasıl olsa hayat gelip geçici bir yerdir. Hayatta olduğumuz sürece yaşadığımız her şeyden keyif almalıyız. Ben eşimle paylaştığım her şeyi seviyorum. Böylece mevsimler bizi etkilemiyor. Ufacık şeylerden mutlu olmayı öğrenmek gerekiyor. 

KIŞA KENDİMİZİ HAZIRLAMALIYIZ 
Selim YILMAZ: Kötü hava diye bir şey yok. İnsanların kendini korumasıyla alakalı bir durum olduğu için iyi olmak insanın elindedir. Kış mevsimi gelmeden önce hazır olmak için düzenli beslenme, spor ve gerekli vitaminleri alan insan kendisine baktığı için kışın da kötü hissetmiyor. Böylece soğuk hava zihne ve beyine kötü etki etmiyor. 

SICAK EVİN PENCERESİNDEN BAKMASINLAR 
Melih TUNA: Ben kış mevsimini çok seviyorum. O yüzden ben kışın daha çok mutlu oluyorum. Üşüdükçe mutlu oluyorum diyebilirim. İnsanların dışarıya çıkıp gezmeleri gerekiyor. O sıcak evin penceresinden dışarıya bakmakla olmaz. Öyle oldukça psikoloji zaten bozulur. Çıkıp gezsinler, sendrom ortadan kalkar diye düşünüyorum. 

KIŞ ÇAYLARI VE VİTAMİNLER 
Sündüz TOKMAK: Maalesef kış sendromu yaşıyorum. Hastalıklar, duygu değişimleri, saç dökülmeleri gibi yaşantımı etkileyen olaylar yaşayabiliyorum. Engelleyebilmek için kış çayları ve vitaminleri sık olarak tüketiyorum. 

KENDİMİ EVE KAPATMIYORUM 
Tuana GÜLLÜKAYA: Kış mevsiminde duygu değişimleri yaşayabiliyorum. Birçok belirtisini hissettiğim için soğuk içecekler tüketmiyorum ve kış çayları içiyorum. Kedimi eve kapatmamaya çalışıyorum. Mesela üşümeden gezdiğim yazlık kıyafetlerimi özlüyorum. Kış için kalın kıyafetler alarak kendimi iyi hissediyorum. 

ÇOK SIK SENDROM YAŞARIM 
Alican KAYHAN: Ben zaten sıkıntılarım sebebiyle tedavi gördüm. Mevsim değişikliğinde psikolojim de etkileniyor. O yüzden ben sendromları çok sık yaşarım. Kendimi iyi hissetmek için sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkları tercih etmiyorum. Kendimi işime gücüme veriyorum. Böyle daha iyi oluyor. Vatandaşlara tavsiyem ise kendilerini kötü hissettiklerin de kendilerine uğraş bulsunlar, çalışsınlar.
 
Haber: Hande ONAT – Mustafa TOGUR 
 

Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18