banner1219

Samsun Sokak Röportajı: Ekonomi üzerinden bize vuruyorlar

Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ve Hasan Ruhani'nin 4 Nisan'da Ankara'da bir araya gelmesinin ardından Türk Lirası, Ruble ve Riyal'de benzer kayıplar yaşandı. Samsunlular, bu durumu “Ülkemizi ekonomi üzerinden vurmaya çalışıyorlar” diye yorumladı

banner1250

Dolar ve Euro, Türk Lirası, Ruble ve Riyal'e karşı büyük bir çıkış gösterirken, Türkiye, Rusya ve İran'ın para birimleri adeta çöktü. Ekonomik saldırının yapıldığı iddia edilirken, Samsunlular bu durumu nasıl değerlendiriyor.  Samsun Canlı Haber TV ekibi vatandaşlardan bunun yanıtını aradı. 

İşte vatandaşların cevapları:

EKONOMİDEN VURUYORLAR
Fatih KARADAĞLI: “Global dünyanın ekonomisinde olağan şeyler bunlar. Bir ülkeyi savunmasız bırakmanın en kolay yolu ekonomi. Türkiye’nin üzerine oynan oyunlar var. İnşallah bunlar zamanla aşılacak. Şu an ekonomiden vurmaya çalışıyorlar. Olmazsa savaştan vurmaya çalışacaklar. Fakat biz ülke olarak dirençliyiz. Şu an esnaf olarak bir sarsıntı geçiriyoruz. Ülke ve devlet güçlü olursa bu dönemi atlatabiliriz.”

DÖVİZİN ARTMASI BİZİ SARSACAK
Atıl ŞENTÜRK: “Uluslararası çevrelerde ekonomik anlamda oynan oyunlar her zaman olur. Fakat bu Türkiye’yi olumsuz etkileyecektir. Dolar ve Euro’nun artması ekonomik anlamda bizi sarsacaktır. Ülkenin birçok borcu dolar ve Euro’ya endekslidir. Eğitim, kira, yakıt, ulaşım bunun gibi birçok şey döviz endeksli. Bu fazlasıyla bizi etkileyecek. Bu emeğiyle geçinen insanlara ekstra sorumluluklar getirecek. Fakat bizim sabırlı olmamız gerekiyor. Bunu birlik olabilirsek az zararla atlatabiliriz.” 

SİLAH VE ASKERLE YAPAMADIKLARINI…
Metin YILDIRIM: “Bunun arkasında Avrupa ve Amerika’nın olduğunu düşünüyorum. Silah ve askerle yapamadığı şeyi ekonomiyle yapmaya çalışıyor. Türkiye’yi bu durum etkileyecek. Fakat ciddi bir sorun oluşturacağını düşünmüyorum. Vatandaşlarımız bu konudan etkilendi. Dolar’ın yükselmesi enflasyona yansıyor. Enflasyona yansıyan her şeyde vatandaşı etkiler.”

DURUM KÖTÜYE GİDİYOR
Abdullah EREN: “Türkiye’nin ekonomik durumu kötüye gidiyor. Yine benzine, mazota yüzde 25 zam geldi. Emekli maaşları yine yüzde 3,5 yüzde 4’ler de seyrediyor. Buna fazla diyecek bir şey yok. Türkiye’nin hali belli. Biz bu şekilde ne yapacağız? Bununla bir vatandaş olarak nasıl baş edelim. Söylediğim gibi durum hiç iyiye gitmiyor. Allah yardımcımız olsun.”

DAHA DA KÖTÜ OLACAK
Gökhan KARAGÜL: “Ekonomi hiç iyi duruma gitmiyor. Şu an ekonomi pamuk ipliğine bağlı. Daha da kötü olacağını düşünüyorum. Çünkü üretim yok. Ekonominin kalkınması üretimle alakalı. Şu an da biz her şeyi ithalat ediyoruz. Gıdadan ağır sanayi maddelerine kadar her şeyi ithal ediyoruz. Böyle bir saldırı olduğu zamanda yabancı sermaye çekilecek. Bu şekilde yurt dışından Türkiye’ye yabancı para girişi duracak. Zaten bizim borçlarımız dolar ve Euro üzerinden. Bu şekilde de bu paralar değer kazanırken Türk parası değer kaybedecek. Şu an zaten faizler yükseldiği için Türk parası ciddi bir düşüşe geçti. Ben işveren birisiyim. Kişi başı 470 TL sigorta parası ödüyordum. Şu an ben 728 TL ödüyorum bu parayı.  Daha büyük iş yerleri var. Her şeye zam geliyor. Bu insanlar bunun altından nasıl kalkacak?”

VATANDAŞ ALTINDAN NASIL KALKACAK
Şahinder PATGAVA: “Türk parası zaten hep değerini kaybediyor. Bu durumda daha fazla değer kaybedecek. Her şeye faiz gelecek. Biz bunun altından bir vatandaş olarak nasıl kalkacağız? Durum hiç iyiye gitmiyor. Değer kazandığı için herkes dolara yatırım yapıyor. Birikimi bu şekilde yapıyor. Bende buna dahilim. Çünkü paramızın değeri dolar çıktığında düşüyor. İnsanlar da o yüzden yatırımını bu şekilde yapıyor.” 

BORCUMU BORÇ ALARAK ÖDÜYORUM
Fazilet ATASEVEN: “Beni Türk parası ilgilendiriyor. Yanlış uygulanan Politikalar nedeniyle şu an bu durumdayız. İç ve dış politikada eksiklerimiz var. Bunun sonucunu vatandaş olarak bizler ödüyoruz. Ben şu an bankadan geliyorum. Borcumu borç alarak ödüyorum. Bizi nasıl etkilediğini siz düşünün. İnsanlar şu an borç batağında. Şu an ekonomi çok kötü. Biz bunun düzelmesini istiyoruz"

UMUDUM VAR
Mehmet GÜNDOĞDU: “Amerika’nın işi bu zaten. Şu an ekonomi çok kötü. Bu şekilde giderse daha da kötü olacak. Her şeye zam ve faiz geliyor. Bizim paramız çok değer kaybetti. Bunun altından nasıl kalkabiliriz bilmiyorum. Fakat umut ediyorum bu durumdan çıkarız. Çünkü bunun devamı gelecek. Borçlarımız dolar üzerinden. Türkiye böyle giderse o borçları nasıl ödeyecek? Allah sonumuzu hayır etsin.”

Röportaj: Havanur SUBAŞI – Emre ÖNCEL

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148