banner1365

banner1345

Samsun ekonomisi canlanacak 

banner1357

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, kredi kartı taksit sınırlandırmasında düzenlemeye giderek, taksit sayısını mobilya ve beyaz eşya alımlarında on iki aydan on sekiz aya çıkarmasını değerlendiren sektör temsilcileri, kararın üretime ve ekonomiye kazanç sağlayacağı görüşünde

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 14.06.2019, 12:07 14.06.2019, 12:19 Onur Nurdemir
banner1353

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı taksit sayılarında düzenlemeye gitti. Kredi kartı taksitlendirme süresi mobilya ve beyaz eşya alımlarında on iki aydan on sekiz aya çıkarıldı. Sektör temsilcileri, kararın hem üretici hem de tüketici açısından olumlu olacağı, üretime ve ekonomiye kazanç sağlayacağı görüşünde. 

Sektörün öncü firmaları, kredi kartı taksitlendirme süresinin mobilya ve beyaz eşya alımlarında on iki aydan on sekiz aya çıkarılması konusunu Samsun Medya Grubu’na değerlendirdi.

PİYASALARIN ÖNÜ AÇILACAK
Samsun Mobilyacı İşadamları Derneği (MOBİD) Başkanı Bahattin Eker, “Taksit sayısının 18’e çıkmasıyla birlikte imalat çoğalacak, tüketiciye ödeme kolaylığı sağladığı için satışlar artacak diye düşünüyorum. Şu anda fiyatlarda da herhangi bir dalgalanma yok. Mobilyada yüzde 10 KDV’de devam ediyor. Bu kararda Samsun’un önünü açacağını düşünüyorum. Üretim yapan arkadaşlara, mobilya mağazacılarına ve vatandaşlara olumlu yönden katkısı olacaktır" dedi.

OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEK 
19 Mayıs Mobilya Mağaza Yöneticisi Erkan Malkoç, “Dünyanın ve ülkemizin ekonomik anlamda daraldığı bir konjonktürden geçiyoruz. Hükümetler ve yönetimler piyasaların rahatlaması için politikalar geliştirmeye çalışıyorlar. Sektörümüzde dönemsel olarak artış ve azalış yaşamaktayız. Bundan sonraki süreçte piyasanın hareketlenmesi için taksit sayısının 18’e çıkarılması perakende satışı çok ciddi bir şekilde olumlu yönde etkileyeceğini düşünmekteyim. Vatandaşların, taksit sayısının uzatılmasına yönelik talepleri vardı. Sektörün canlanması açısından çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum” dedi.

GÜZEL BİR GELİŞME 
Mobilya sektöründe daralma olduğunu ve taksit sayısının arttırılması ile birlikte piyasaların rahatlayacağını belirten Baymo Mobilya Genel Müdürü Yaşar Bahar, “BDDK’nın mobilya sektöründe taksit sayısının 18’e çıkarılması bizler için olumlu bir haber oldu, çok sevindik. Aynı zamanda sezonun başlangıcında olması daha da iyi oldu. Mobilya sektöründe bir daralma vardı. Taksit sayısının yükselmesiyle birlikte işlerimizin açılacağını umuyoruz. Piyasalar için olumlu bir gelişme oldu” dedi.

YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ
Serkan SARI: Bizim için çok olumlu bir durum. Çünkü vade sayısının uzaması demek taksit miktarının azalması demektir. Vatandaşımızın alım gücü düşüktü. Şu sıralar alışveriş açısından yükselmesini bekliyoruz. 

HERKES İÇİN KOLAYLIK 
Erhan AYKUT: Gayet güzel bir uygulama oldu. Hatta keşke çok önceden uygulanabilseydi. Kredi kartlarında bundan önceki dönemde mobilyada 12 ay ile sınırlıydı. 3 Bin 500 liranın üzerindeki elektronik aletlerde 12 aya kadar imkan sağlamışlar. Çünkü bizim müşterilerimiz sadece Samsun bölgesinde değil. Çevre il ve ilçelerden gelip alışveriş yapan müşterilerimiz var. Sözleşmeli taksit imkanı sağlıyorduk ama buraya kadar gelmeleri zor olabiliyordu. Kredi kartındaki bu imkanlar herkes için kolaylık olacaktır. 

ESNAF İÇİN KOMİSYON ÖNEMLİ
Levent AKKAYA: Tüketici açısından değerlendirdiğimizde çok güzel bir düzenleme olmuş. Fakat güzel olabilmesi için komisyonun uygun olması gerekiyor. Eğer bankalardaki komisyon oranları da düşerse çift taraflı keyifli bir ticaret olur. Komisyonlar şu anda çok yüksek. Hem bize hem de müşterimize göre bir düzenleme olursa çok daha güzel. 

TİCARETTE YÜKSELİŞ OLUR
Mustafa ŞAHİN: Bu düzenlemenin kalıcı olmasını diliyoruz. Müşterilerimiz için kesinlikle faydalı olacaktır. Esnaf için de eğer komisyon oranları uygun olursa bu sene ticarette yükseliş olur diye düşünüyorum. Daha önce durgunluk vardı. Şimdi yaz sezonu, düğün sezonu ve kredi kartına taksit imkanı düzenlemesi olduğu için biraz daha hareketlilik bekliyoruz. 

Merve İLHAN, Hande ONAT
 

Yorumlar (0)
banner1363
12°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:13
Güneş 06:38
Öğle 12:26
İkindi 15:31
Akşam 18:04
Yatsı 19:24