banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsun'da işveren işçi, işçi de iş arıyor

Samsun'da işsizler iş bulamamaktan, işveren ise ihtiyacı olmasına rağmen çalıştıracak eleman bulamamaktan dert yanıyor. Peki, Samsun’da asıl sorun işsizlik mi, iş beğenmemek mi? İşte vatandaşların yanıtı...

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 06.04.2019, 09:52 06.04.2019, 13:16 Ceylan

Türkiye'de 'rahat masabaşı iş' isteyen insanların sayısı her geçen gün giderek arttıyor. İşsizler, iş bulamamaktan yakına dursun, işveren de ihtiyacı olmasına rağmen çalıştıracak eleman bulamamaktan dert yanıyor. Kalifiye eleman bulmak neredeyse imkansız hale gelirken, herkes sabah 09.00-17.00 çalışmak istiyor.

Samsun Medya Grubu olarak Samsunlulara, 'Samsun’da asıl sorun işsizlik mi, iş beğenmemek mi?' diye sorduk. 

İşte vatandaşların verdiği yanıtlar...

İŞ BEĞENMİYORLAR
Ayşe ÇEKİÇ: Şu an iş beğenmiyor kimse.  İnsanlarda az çalışayım, çok kazanayım mantığı var. Gençlerde de yaşlılarda da çok yatayım, çok kazanayım hesabında. İnsan isterse bulaşıkçılık, tezgahtarlık da yapabilirsin. İhtiyacı olan yapıyor.

SANAYİ YETERLİ DEĞİL 
Ali AYVAZ: Samsun’da hem iş sorunu hem de işsizlik var. İş arayanlar olarak iş bulmakta zorluk çekiyoruz. Samsun’daki sanayi bölgesini yeterli bulmuyoruz. 

GENÇLERE YOL AÇILSIN
Emir Kırıcı: Şu an iş sorununun olduğunu düşünüyorum. Baştaki büyükler emekli olup, işlerini bıraksın ki gençlere yol açsın. Emekli olmuş zamanı gelmiş ama ayrılmıyor. Gençler de bu durumda boşta kalıyor. Ben emekli oldum, şimdi yerime başkası geldi. Ben geziyorum o da ekmeğini yiyor. Bunun böyle olması gerekiyor.

İŞ BULMAKTA SORUN YOK 
Hamit Baran: Samsun’da iş bulma konusunda sorun olduğunu düşünmüyorum. İşveren de var ama işsiz olanlar her işi beğenmedikleri için çalışmıyor. İnsanlarımızın iş seçmeyi bırakması gerekiyor.

İNSANIMIZ İŞ SEÇİYOR
Çetin ÇEPNİLER: Genel anlamda bir durgunluk var ama insanlarımız çalışarak değil, oturarak para almayı istiyor. İnsanlar iş beğenmiyor şurada simit de satsan iş var. Millet, ülkede neden geçinemesin taşını sıksan yine de işini yaparsın. Genel olarak bir durgunluk ve rahatsızlık var. Bizler rahatlığa alıştık. Birini işe sokarsın ama masabaşı bir iş ister, temizlik işini istemez. 

İŞ BULMAKTA ZORLANIYORUZ
Murat ÖZTÜRK: Samsun’da hem işsizlik sorunu hem de iş beğenmeme sorunu olduğunu düşünüyorum. Öncelikle Türkiye’ye, Suriyeliler geldi ve daha ucuza çalıştıkları için tercih onlardan yana oluyor, bu nedenle biz de iş bulmakta zorluk çekiyoruz. 

MESLEKİ EĞİTİME AĞIRLIK VERİLMELİ
Ahmet AKTAŞ: Türkiye’de yanlış bir politika olduğunu düşünüyorum. Yeni yetiştirilen nesli yanlış yetiştirildiğini düşünüyorum. Mesleki eğitime ağırlık verip, yeni yetişen neslin meslek sahibi olarak yetiştirmeli. Ben bir işveren olarak işçi alırken buna bakıyorum. İşe alırken üniversite mezunu olmasına pek bakmıyorum. Tabi bilgili olması önemli ama aldığım kişinin mesleki açıdan bilgili olması bizim için daha önemli. Bu durumda iş beğenmemezlik de var halkında suçu yok. Yetiştirirken o insanlı meslek üzerine yetiştirmesi gerekir. Bu da asli görev olarak hükümetin görevidir. 

İŞ ALANI YOK
İsmail Hakkı DURMUŞ: Devlet iş imkânı açmıyor milleti hazıra yönlendirdiler. Tabi ki Samsun’un nüfusuna göre iş alanı da yok, bu imkân sağlanmıyor o yüzden işsizlik artıyor.

İŞ BEĞENMEMEZLİK VAR
Murat YANBAKAN: Türkiye'de de Samsun’da da iş sorunu var ama fazla büyütülmemeli. İşsizlikten çok, iş beğenmemezlik var. Özellikle Samsun’da gençlerin çoğu kahvehanede oturuyor. Biz çocuklarımızı hazıra yetiştirmişiz, herkes iyi maaş alayım kısa yönden zengin olayım ama çok çalışmayayım diyor.

GENÇLİK BİLİNÇLENMELİ
Murat ŞAHİN: Şu an yüzde 80 iş beğenmemezlik var. Genelde insanlar çalışmak istemiyor, rahat iş istiyorlar.Çalıştırmak için işçi aradığımızda gelen kişilerden verim alamıyoruz. Gençliğin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor.  

Ebru ÖZTÜRK , Ekrem ASLAN

Yorumlar (4)
süpervizör 6 ay önce
bırakın bu ayakları 1600tl verip insanları 14 saat çaliştırmak adaletmi.köle muamelesi yaptırmak resmen insanları kullanmak.
BırakınYa 6 ay önce
Siz sanki 2000tl ye 12 saat amelelik yaparsınızda işsizlere laf çarpıyosunuz.
Barış öner 6 ay önce
Arkadaşıma katılıyorum bu yorumu yapanlar kesin memurdur nasıl olsa kendileri 8 saat çalışmaya ceplerini doldurmaya alışmışlar boş muhabbet ediyolar asgari ücret 2000 tl çalışma saati 14 saat bu para bekara bile yetmiyobu devirde herkes işine geldiği yerde çalışır kimse hakkında boş yorumlar yapmayın bu zihniyeti değiştirdin artık türk milleti hamal değil üç kuruş vereyim ama sabaha kadar çalıştıralım mantığını kaldırın önce ortada
Tuna arda 6 ay önce
Kesinlikle iş beğenmiyorlar sadece Facebook’ta Watsapp ta gezim mesai bitirim istiyorlar sonunda ben eleman bulamamktan
banner1311
16°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12