banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Paralı poşet uygulaması yeterli değil

banner1357

Paralı poşetle ilgili düşüncelerini dile getiren vatandaşlar, uygulamanın fayda getirdiğini ancak doğayı korumak için yeterli olmadığını dile getirdi.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 03.08.2019, 10:59 03.08.2019, 11:10
banner1353

Türkiye'de market ve mağazalarda 1 Ocak'tan itibaren başlanan paralı poşet uygulaması ile  naylon kullanımı giderek azalıyor. Peki, Samsunlular ücretli poşet uygulaması hakkında ne düşünüyor?
 
İşte aldığımız yanıtlar: 

FAYDASI OLDU 

Ömer ÇEBİTÜRK: Ben her seferinde poşet almak yerine, marketten büyük bir çanta aldım. Alışverişlerimde hep o çantayı yanımda bulundurmaya çalışıyorum. Çanta yanımda olmadığı zamanlar da poşet almak zorunda kalıyorum. Bana göre bu uygulamanın bir nebze faydası oldu. Olmadı demek doğru olmaz.  

İLGİ ÇEKMİYOR

Süleyman SOYLU: Poşetten 25 kuruş ücret alıyorlar ama  ilgi çeken, algı yaratan bir durum olmadı. Ben alışverişlerimde ne verirlerse onu alıyorum. Dolayısıyla alışverişlerimde poşet almak zorunda kalıyorum. Yanımda poşet almamak için götürdüğüm bir şey yok. Öyle bir alışkanlık edinmedim. 

MEMNUNUM 

Adem AYCAN: Bu uygulamadan oldukça memnunum. En azından çevre çirliliğini önleme ve doğamızın geleceği adına güzel bir uygulama oldu diye düşünüyorum.  

SÜREÇ DEVAM ETMELİ

Hakan BALKIS: Çok fazla yükümüz olduğu zaman poşet almak zorunda kalıyoruz ama gerekmedikçe tercih etmiyoruz. Zaten genelde yanımızda çantamız oluyor. Bence bu poşet süreci böyle devam etmeli. 

BÖYLE KORUYAMAYIZ 

Yeşim ÇEKEN: Alışverişlerde poşet almıyorum. Dolayısıyla zorlanıyoruz. Her zaman yanımızda poşet taşımak zorundayız. Zaten alacaklarımızın parasını veriyoruz bir de poşet parası vermek bana mantıksız geliyor. O yüzden ben bu uygulamayı faydalı görmüyorum. Poşetten para alınmamalı. Doğamızı böyle koruyamayız. 

HOŞ BULMUYORUM

Münir AKTAŞ: Ben bu süreci hiç hoş değerlendirmiyorum. Bazı marketler poşet veriyor, bazıları vermiyor. Biz yanımızda poşet taşıyamayız. Bence buna başka çözüm yolu bulunmalıydı. 

KAPSAMI VE NİYETİ GÜZEL

Mustafa ÖZCAN: Poşet kullanmamaya özen gösteriyorum. Genelde marketlere giderken yanımda çanta götürüyorum. Bence uygulama süreci gayet güzel gidiyor ama halkımızda tam karşılık bulduğunu göremiyorum. Bir plastiğin zararını düşündüğümüzde bu uygulamayı anlayabiliriz. Sanırım poşet kullanımı halkımıza biraz daha açıklanmalı. 

POŞET MECBUR ALINIYOR 

Nazır ÖZTÜRK: Poşetin paralı olmasına karşıyım. Çünkü zaten vatandaşımız pahalılıktan yana bir sıkıntısı var. Poşet almaya mecbur kalıyor ama poşet parası istenilince hoş olmuyor. Dolayısıyla ben sürecin nasıl gittiğini, faydası olup olmadığını bilemiyorum. 

DİKKAT ETMEYE ÇALIŞIYORUM 

Mehmet KUMPAS: Elimden geldiğince poşet almıyorum. Mümkün oldukça dikkat etmeye çalışıyorum. Ücretli poşet sürecinin çok iyi gittiği söylenemez. Ekonomik şartlar gittikçe zorlaşıyor.

DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMADI

Ahmet TÜRK: Poşet satın almak zorunda kalıyoruz. Yanımda kese kağıdı ya da çanta gezdiremiyorum. Bu uygulamadan memnun değilim. Ayrıca bu uygulamayla değişen bir şey olmadı. 

Hande ONAT, Ekrem ASLAN 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:07
Güneş 07:39
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39