banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Kazaların olmaması için eğitim önemsenmeli

banner1357

Samsunlular, yaşanan trafik kazalarının üzüntü verici olduğunu dile getirip, trafik eğitiminin daha sık verilmesi ve cezaların arttırılması gerektiğini ifade etti

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 29.07.2019, 13:21 29.07.2019, 13:30
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ekibi Samsunlu vatandaşlara mikrofonlarını uzatarak, " Size trafik kazaları nasıl en aza  indirilebilir?" sorusuna yanıt aradı.

İşte alınan yanıtlar: 

DİSİPLİN LAZIM
Salim AYDIN: İnsanlara ehliyet alırken yeterince bilgi veriliyor. Ama hala anlamış değilim bu kadar kaza nasıl olabiliyor. Türkiye’de disiplin olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda Avrupa ülkelerini örnek almamız gerektiğini düşünüyorum.

CEZAYLA BİR ŞEY OLMAZ
Nizamettin HACIYAKUPOĞLU: Toplumun kültür seviyesi artmadığı sürece hiçbir şey yolunda gitmeyecektir. Haliyle verilen cezalarda caydırıcı değil.  Öncelikle insanlara cezalar vermek yerine , eğitilmesi gerekiyor. Bu şekilde kazaların ve diğer olayların önüne geçebiliriz.

SAYGILI OLMALI
Coşkun TUNA: Ehliyet alırken yeterince eğitim verildiğini düşünmüyorum. Verilse bile insanlar trafikte saygının nasıl olduğunu bilmiyor. Bir insan kuralları bilmeli ve azla alkollü bir şekilde araç kullanmamalı. Bu tür dikkatsizlikler yüzünden olanları görüyoruz.  

EĞİTİM VERİLEBİLİR
İbrahim HAMZAOĞLU: Öncelikle insanlar kendilerini sorgulamaları gerekmektedir. İnsanlar ben kaza yapmam, bana bir şey olmaz diye düşünüyor. Teknolojinin doğru ve mantıklı kullanılması neticesinde kazaların asgariye indirileceğini düşünmekteyim. Ayrıca ehliyeti aldıktan sonra bile sürücülere eğitimlerin verilmeye devam edilmesi lazım.

CEZALAR ARTSIN
Ahmet KUDUVAN: Trafik kazalarının fazlalığı vatandaşın kurallara uymamasından dolayıdır. Eğer alkollü ve süratli araç kullanmamaya dikkat edilirse kazalar olmayacaktır. Bir de verilen cezaların artması gerekiyor. Bu şekilde sonuçlar daha iyi olacaktır. 

KURALLARA UYARAK
Atilla BAL:Trafikte hızlı davranılmaması gerekiyor. Çünkü kazanın başlıca sebeplerinden birisi hız.  Bu nedenle hem sürücülerin hem de yayaların trafikte kurallara daha dikkat etmesi gerekiyor

TEK YOLU EĞİTİM 
Ayhan TÜRKSEVEN: Trafik kazalarıyla karşılamamanın tek yolu eğitimdir. İlerleyen zamanlarda kurallara uyan ve bilinçli bir toplumun oluşması için ilkokuldan itibaren trafik eğitiminin verilmesi gerekiyor. Küçük yaşlardan itibaren bilinç oluşturulursa insanlar daha az üzülecektir. 

KURALLARA UYULMALI
Fikri UZUN: Sürücünün trafikte kendini mutlaka kontrol altında tutması gerekiyor. Eğer insanlar trafik kurallarına uymuş olsa üzücü durumlar ile karşılaşmazdık.  İnsanların öncelikli olarak, trafik kurallarına uymaları gerekmektedir. 

EĞİTİLDİĞİNE İNANMAK GEREKİR
Yusuf ÖZTÜRK: Vatandaşların tam olarak eğitildiğine inanarak ehliyet verilmesi gerekiyor. Çünkü birçok kaza sürücünün acemi olmasından ve trafik kurallarına uyulmamasından kaynaklanıyor. Bu yüzden gerekli önlemler alınırsa olaylar aza inecektir.

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMALI
Hasan AYRAYA: Özellikle gençlerin birçoğu çok dikkatsiz araç kullanıyor. Sokak aralarında yüksek hız yapmak doğru bir davranış değil. Bu nedenle tedbiri asla elden bırakmamalıyız. Sonuçta bu kazalar birçok insanın hayatına sebep oluyor. 

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN    

Yorumlar (0)