banner1365

banner1345

Hayvana şiddete ağır cezalar verilsin!

banner1357

Sık sık gündeme gelen hayvanlara işkence ve şiddet haberleri, kamuoyunu oldukça olumsuz etkilerken, verilen cezaların boyutu da tekrar gündeme geldi. Samsunlular, minik dostlarımıza yönelik her türlü zarar karşısında ağır cezalar verilmesi gerektiğini savundu.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 24.12.2018, 10:43
banner1353

Samsun Medya Grubu’na bağlı, Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz, Samsunlu vatandaşlara "Hayvanlara yapılan şiddet hakkında ne düşünüyorsunuz ve sizce cezası nasıl olmalı" diye sorduk. Samsunlular, cezaların yetersiz olduğunu ve insana şiddet uygulamış gibi ağır cezalar verilmesi gerektiğini söyledi. 
İşte aldığımız yanıtlar: 


HAPİS CEZASI OLMALI 
Atakan SAYAR: Sokak hayvanlarına yapılan her türlü şiddeti, işkenceyi kınıyorum. Kesinlikle insanlık dışı bir olaydır. Onlar da bizim gibi bir canlıdır. Hapis cezası olmalı ve kısa sürmemeli. Cezalar en az 5 yıldan başlamalı. Bizim, hayvanlara değer vermemiz gerekiyor, onların sesi olmamız gerekiyor. 


CİNAYET GİBİ CEZA VERİLMELİ
Zafer GEMİCİOĞLU: Sokak hayvanlarına yapılan şiddetle, insana yapılan şiddet aynı eş değerdedir. Çünkü öfkeyi insana ya da hayvana uygulasan da sonucu aynıdır. Cezası çok ağır olmalı. Hayvana işkence eden, şiddet gösteren insana da yapar. O yüzden insan öldürmüş gibi cezası olmalı. 


İDAM OLMALI 
Yaşar ÇELİK: İdam olmalı, kınıyorum. Benim evim hayvanat bahçesidir. Yaklaşık 100'e kadar hayvanım var. Ben her birini ayrı seviyorum ama insanlar işkenceler ediyorlar. Böyle vahşet olmaz. Onlar konuşamaz, dertlerini anlatamaz. O yüzden en ağır cezalar verilmeli. 


CAYDIRICI OLMALI   
Yakup GÜMÜŞ: Onların kendilerini anlatma imkanları olmadığı için, onlara yapılan işkencelere en ağır cezalar verilmeli. Nasıl bir insan bir insana zarar veriyor ve karşılığın da cezalar alıyorsa, hayvanlara da zarar verdiğinde insana vermiş gibi ağır cezalar verilmeli.  Cezalar lafta kalmalı. Caydırıcı özellikte, ciddi cezalar verilmeli. 


VAHŞİCE 
İbrahim BİBEROĞLU: Hayvanlara verilen zararları vahşice değerlendiriyorum. Cezalarda fayda etmiyor. Toplumun bilinçlenmesi ve eğitilmesi gerekiyor. Gerçekten günümüzde eğitimin önemi her gün daha fazla artıyor. O şahıslara hapis, korkutucu, caydırıcı ve ağır cezalar verilmeli. 


HAYVANLARIN SESİ OLMALIYIZ  
İsmail EKŞİOĞLU: Allah, bitki de dahil olmak üzere canlıları yaratmış. Bizim onları koruyup kollamamız lazım. Onların da yaşama hakkı vardır. Bazı ayet ve hadislerde canlıları korumamız gerektiği söyleniyor. Hayvanlara sadaka vermeli, sesi olmalıyız. Bir can taşıyor ve yaşamaya hakları var. Onlara yapılanlar, insanlık dışı hareketlerdir ve asla kabul edilemez. 


İNSANLIKTAN ÇIKMIŞ, EĞİTİMSİZLER
Arslan GÜNAYDIN: Hayvanlara eziyet eden insanlıktan çıkmış, hiç bir eğitim almamış demektir. Aile temelinde insan ve hayvan sevgisi olmayanlar böyle vahşetler yapıyorlar. Bugün hayvana yapan, yarın insana da yapar. O yüzden nasıl insana zarar verenler ceza alıyorsa, hayvana zarar verenler de aynı cezaları almalı. Hayvanların da bu dünya da huzurlu yaşamaya hakları var. 


HAYVANLARDAN UTANIYORUM 
Metin KADEMOĞLU: Birini öldürdüklerinde müebbet veriyorlarsa, hayvanları öldürdüklerinde de müebbet verilmeli. Cezalar aynı hatta fazla olmalı. Onları da Allah yarattı, can taşıyorlar. Benim her gittiğim yerde hayvanlarım vardır. Onlarla ilgilenmeyi çok seviyorum. Hayvan sever bir insan olarak,  insanların yüzünden, hayvanlardan utanıyorum. 


ADAM ÖLDÜRMEKTEN FARKSIZ 
Engin BALCIOĞLU: Hayvanlara yapılan işkencelerin, adam öldürmekten hiç bir farkı yok. Bence cezalar gerçekten çok ağır olmalı. Devletimiz bu konuda ciddi çalışmalar yapmalı. Biz bunları görmekten, duymaktan bıktık. İnanın çok üzülüyoruz. 


CEZALAR CAYDIRMIYOR  
Arslan ERDAL: Hayvanların yeri barınaklardır. Evde bakılmaz, bahçesi olan bakmalı ve sokağa salınmaz. Çünkü sokakta çoluk çocuğa saldırma ihtimalleri, hastalık bulaştırma ihtimalleri olabiliyor. Ben hayvanları seven bir insanım ama herkesin sağlığı için ait olduğu yerlerde olmalılar. İşkence edenler zaten insanlık dışı davranıyor. Cezalarda caydırıcı olmuyor. 


Haber: Hande ONAT - Emre ÖNCEL 
 

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18