banner1365

banner1345

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesi Samsunluları sevindirdi

banner1357

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Kitapta, dergide, gazetede KDV olmayacak” açıklamasını Samsunlular memnuniyetle karşıladı

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 11.02.2019, 16:32 11.02.2019, 16:34
banner1353

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM)  temel atma töreninde, Meclis'te görüşülecek bir kanunla kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürülmesi uygulamasının, hem yayıncıları hem satıcıları kapsayacak şekilde genişletilmesi yönünde müjde vermişti.

Biz de Samsun Canlı Haber TV olarak vatandaşlara, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasını nasıl değerlendirdiklerini sorduk.

İşte aldığımız yanıtlar:

MEHMET TEMİZ: Kitabın ucuzlaması tabii ki daha iyi olur. Bu sayede insanların kitaplara ulaşması daha kolay hale gelecektir. Ucuzlamanın okuma oranlarını olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum.

ALİ OSMAN SOYLU: Cumhurbaşkanımıza güveniyoruz, o böyle düşündüyse doğru bir karardır. Özellikle çocuklarımız ve biz yetişkin insanlarında kitap için harcadığı miktarda azalma olacaktır. Maddi olarak rahatlayan insanlar 1 yerine 2 kitap alır. 

TAŞKIN ALEMDAR: Bizim için bu ucuzlama iyi olacak. Ülkemizde okuma oranları çok düşük ama bunun kitap fiyatlarından dolayı olduğu söylenemez. Ancak yine de gazete, kitap ve dergi okumayı seven vatandaşlar için sevindirici bir gelişme.

MÜMİN ARSLAN: Sebep olanlar sağolsun, bu sayede okuma oranlarının artmasını diliyorum. Okuyan insan sayısı ne kadar artarsa ülkede o kadar aydın insan olur. Toplumda kültürlü insan sayısı artarsa, gelişme düzeyimizde aynı oranda artacaktır. 

ALİ ERBİL: Kitap, dergi ve gazeteden alınan KDV’nin düşürülmesi iyi olur. Ama bu KDV indirimleri sadece bu kalemler ile sınırlı kalmamalıdır.  Okumak güzel ve hayırlı bir şey ama gelişme sadece bununla olmuyor.

İSMAİL İSTEKLİ: Ben bu haberi memnuniyet ile karşıladım. Çünkü insanlarımızda maalesef okuma alışkanlığı yok. Ülkemizde gazete satışlarına baktığımızda sayıların çok düşük olduğunu görüyoruz. Nüfusu 10 milyon olan ülkelerde bizim ülkemizdekinden daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu indirim inşallah insanlarımıza okuma alışkanlığı kazandırır. 

MUSTAFA TÜRK: Çocuklarımız ve insanlık için iyi bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Bu haber kitap okumak isteyip alamayan insanlarımızı mutlu edecektir. Bu vesile ile daha çok insan okuyup ülkesine yararlı hale gelebilir. 

ZEYNEP TÜRK: Kitap okumayı seven bir insanım ama özellikle yeni çıkacak olan kitapların fiyatı çok yüksek olabiliyor. Biz bu kitapları belirli bir zaman geçip ucuzlamadan alamıyoruz. Fiyatı yüksek olan kitaplar genelde değerli kitaplar olabiliyor. Yapılan bu indirim ile kültür seviyesinin artacağını düşünüyorum.  

HÜSEYİN KABAY: Kitap, dergi ve gazetede yapılan vergi indirimi beni pek etkilemiyor. Ama gelir düzeyi düşük olup okumayı seven insanlar için önemli bir haber. Kültür sanatın gelişmesi için kitap fiyatlarının düşmesi tek başına bir etken değildir. Vatandaşımız kitap ucuzlasa da almaz çünkü aileden ve okuldan bu eğitimin başlaması lazım.  
 

Yorumlar (0)
banner1363
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13