Hilas Otel

Çelik İnşaat

Büyükşehir'in Tarım A.Ş. Projesi, Samsun'da heyecan ve umut yarattı

Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun’un Türkiye’nin en önemli tarım ovalarına sahip olduğunu belirterek, Tarım A.Ş.’nin kurulma çalışmalarına başlandığını ifade etti. Samsunlu vatandaşlar, “Tarımı kalkındıracak her yatırım için destek olacağız” dedi

Büyükşehir'in Tarım A.Ş. Projesi, Samsun'da heyecan ve umut yarattı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, tohumdan pazarlamaya kadar üreticilerin kazançlarını ikiye çıkartmak ve tarım ihracatını arttırmak amacıyla Tarım A.Ş.'yi kuruyor. Müjdeyi Başkan Zinni Şahin verdi. Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak vatandaşlara, “Tarım alanında kalkınma amaçlı kurulacak olan TARIM A.Ş hakkında ne düşünüyorsunuz?" diye sorduk.

İşte aldığımız yanıtlar:

KATKISI ÇOK OLUR 
Ahmet ŞENER: Çok güzel düşünülmüş bir karar. Tarım AŞ’nin olması sadece üreticilere değil, herkese çok şey katar diye düşünüyorum. Türkiye ekonomik olarak biraz sıkıntıda olduğu için, Tarım A.Ş.’nin ekonomiye ve Samsun’a çok fazla katkısı olur diye düşünüyorum. 

FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUM 
Adil CEYLAN: En kısa zamanda yapılırsa çok güzel olur. Zihni Şahin’i çok fazla tanımıyorum. Fakat dürüst olduğu biliniyor ve dediğini mutlaka yapar diyorlar. O yüzden ben de yapacağına inanıyorum. Özellikle gençler için iş imkânı olacak diye düşünüyorum. Tarım işine el atılması gerekiyordu. Bizim imkânımız varken beklemeyelim. Arazileri değerlendirelim ki, faydamıza olsun. 

ASIL OVA, BAFRA OVASIDIR 
Kemal ÇELİK: Zihni Şahin’i çok eskiden beri tanıyorum. Dürüst, güvenilir bir insandır. O yüzden ben bu konuyu çok güzel değerlendiriyorum. Tarım AŞ’nin olması, Samsun’a çok güzel faydalar sağlar. Hatta Samsun, bir adım daha ileriye gider, gelişir diye düşünüyorum. Tarımda geri kalırsak eğer, şehir olarak da geride kalmış sayılırız. Bana göre asıl ova, Bafra Ovası’dır. Mutlaka iyi şekillerde değerlendirilmeli. 

İHRACAT YAPILABİLİR VE GELİR YÜKSELTİLEBİLİR 
Yaşar YILDIZ: Çarşamba ve Bafra Ovası, Samsun’u besleyen ovalardır. Karadeniz’in en güzel ve en uygun yeri Samsundur diye düşünüyorum. Çalışmalarına başlanan Tarım A.Ş., kesinlikle faydalı olacaktır. Köylü vatandaşımız ihracat yapabilir ve ciddi paralar kazanarak gelir sevileri yükseltebilir diye düşünüyorum. İnşallah hayırlı olur, dediğimiz ve düşündüğümüz gibi olur.
 
SAMSUN, TARIM KENTİDİR 
Ali SÜRMELİ: Zihni başkanımızın bu girişimini çok olumlu değerlendiriyorum. Çünkü Samsun, tarım kentidir. Doğu tarafımızda Çarşamba ve Terme ovaları, Batı tarafımızda ise Bafra, 19 Mayıs, Alaçam’a kadar uzanan bir tarım şehrimiz var. O yüzden Zihni Şahin, kesinlikle doğru karar vermiş. İnşallah hayırlı ve uğurlu olur. 
------------------------------

ÇARŞAMBA İLÇESİ...

DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMALIYIZ
Mustafa ÇELİK: Ben bu sene 15 kök karpuz aldım. Bu çekirdekler İsrail’den geliyor. İsrail öyle bir şey yapmış ki bir tane fide dikiyorsun bir tane karpuz veriyor. Bu bağımlılıktan kurtulmamız lazım, kendimiz üretmemiz gerekiyor. Eskiden bir tefekte karpuz yapardım 15-20 tane karpuz olurdu, şimdi bir tane oluyor, o da yamuk oluyor, iyi olmuyor. Bu nedenle Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin’in bu düşüncesini olumlu buluyorum.

MİLLİ TOHUM İLERİYE GÖTÜRÜR
Uğur KÜSTÜL: Milli tohum üretmek Samsun’u ileriye götürecektir. Samsun civarında çiftçilik olduğu için çok iyi olur. Hem maliyet olarak da daha iyi olur. Kendi tohumumuzdan kendi mahsulümüzü alırız. Başarılı çalışmalar yapılır. İlerleriz. Bu çalışmayı olumlu buluyorum.

İLAÇ SATICILARINA BORCUMUZ ÇOK 
Basri YILMAZ: Geçen sene fidenin bir tanesini 70-80 kuruşa aldık. Domatesler baştan para etti, ortada para etmedi, şimdi de para etmiyor. Domates şimdi para etse ne olur bizde yok. Herkesin şu anda ilaççılara borcu var. Takla ata ata gidiyor. Bizim kendi tohumumuz olsa belki daha ucuza mal ederiz. İyi olur diye düşünüyorum. Dışardan gelen tohumlar iyi ürün veriyor, iyi ürün verirse olur. Bafra Belediye Başkanlığı’ndan gelen Zihni Şahin, Bafra Ovası’ndan geldiği için böyle düşünmüş olabilir, inşallah iyi olur.

ÇİFTÇİ KAZANIR
Hasan ÇAKIR: Bizim tohumlarımız Antalya’dan geliyor. Antalya yerine neden kendi ürettiklerimizi kullanmayalım ki. Burada üretilirse deneriz. Böyle çalışmalar tarımı kalkındırır. Çiftçi kazanır. Bu yapılırsa iyi olur.

TOHUMU DIŞARIDAN ALIYORUZ
Fadime YİĞİT: Biz tohumları dışarıdan alıyoruz. Daha uygun ve yerli üretime bizler de katkıda bulunuruz. Tohumlar Samsun’da üretilirse tabi ki daha iyi olur. Zihni Şahin’in bu düşüncesini olumlu buluyorum. İnşallah başarılı bir proje olur.

TOHUMLAR HASTALIK TAŞIYOR
Abdullah TEKE: Dışardan gelen tohumlar hastalıklı geliyor. Eğer Samsun’da üretilirse daha güzel olur. Zihni Şahin Bafra Belediye Başkanı’ydı, işin içinden birisi. Bölgeyi biliyor böyle bir çalışma yaparsa güzel olur. Tarım kalkınsın, ülke kalkınsın.
--------------------------

BAFRA İLÇESİ...

30 GÜNLÜK BİBERLER, KARNABAHARLAR...
İshak YAYLA; Biber tohumu 9 lira, pazarda 10 lira sen ne sattıracaksın bu millete ben bunun samimiyetine inanmıyorum, tarlada 40 günlük biberler, kelemler, karnabaharlar var hal böyleyken Başkan çiftçiyi kalkındıracak mı? Şu an durumlar bu kadar kötüyken, iyimser olamıyorum.

DÜŞÜNCE GÜZEL
Necdet YARAR; Düşünce güzel gibi görünüyor ama burada şirket belediyenin olacak, kazanç belediyenin olacak o da güzel fakat bunun yerine kooperatif kurarak tamamen çiftçi ve üreticiyle birlikte hareket edilmesi daha uygun olur hem çiftçi daha çok kazanır hem de çiftçi kazanmaya daha istekli olur. Burada düşüncenin güzel olması önemli değil uzman kişilerin burada olup olmayacağı da önemli.Türkiye'de bu gibi şeyler sıkıntılı oluyor dikkatli olunması gerekli.

TARIMDA ATAĞA GEÇMELİYİZ
İrfan ŞEN: Çok ciddi anlamda destekliyorum. Artık tarımda atağa geçmemiz lazım, benim de küçük bir bahçem var kendi sebzemi kendim ekiyorum. Geçen sene çok şaşırdım tohumu annem kendisi ekmiş normal de tohumu piyasada bulamazsın, daha doğrusu fideyi alıyorsunuz ondan sonra o fideden ürün alamıyorsunuz. Bafra gibi piyasaya ciddi anlamda ürün verip ama henüz değeri ortaya çıkmamış bir ilçe için kesinlikle biran önce bu bahsettiğiniz Tarım A.Ş'nin yapılması gerekiyor.

TEBRİK EDİYORUM
Şennur TURAL: Samsun'un ve bölgenin topraklarının ne kadar verimli olduğunu anlatmaya gerek yok, aslında çok geç kalınmış bir proje, bu projeyi hayata geçiren ve bunda parmağı olan herkesi tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonra güzel olacak.

RÖPORTAJ:SAMSUN CANLI HABER TV HABER MERKEZİ


BAŞKAN ŞAHİN'İN MÜJDESİ
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Tarım A.Ş.'yi Samsunlulara müjdeledi. Başkan Zihni Şahin, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Samsunumuzun yüzde 18’i ovadır. Bu çok önemli bir potansiyeldir. Türkiye için Samsun olarak tarım merkeziyiz. Bu potansiyelimizi hem daha yüksek kullanmak hem de bekleyen tehlikeleri bertaraf etmek zorundayız. Küresel ısınma büyük bir tehdittir. Buna önlemler almalıyız. Türkiye genelinde tarım toprağı kaybetme oranı yüzde 10 durumundadır. Samsun’da ise bu oran yüzde 18’e yaklaşmıştır. Tarım A.Ş. bu anlamda da çalışmalar ve büyük katkılar yapacaktır.

Tarım A.Ş. kuruluş çalışmalarına başlamış olup, ilk meclis toplantısında hem üretim yapan, hem alım-satım ve stok faaliyetleri yürütüp aynı zamanda tarımsal işçi istihdam edebilecek kapsamda bir şirket yapısı kurulacaktır. Samsunumuz için hem sanayide hem de tarım alanında daha çok yatırım daha çok üretim ve daha çok istihdam için önemli atılımlar yapacağız. Bacasız sanayi olan Turizm ise Samsunumuz için başka bir hedefimizdir. Samsunumuz 2023 de bir başka güzel olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER