banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Bayramlar paylaşınca güzel

banner1357

Kurban Bayramı ile ilgili düşüncelerini dile getiren vatandaşlar, "Dini bayramlarda birlik ve beraberlik içerisinde olup büyüklerimizi ziyaret etmeli ve kestiğimiz kurbanı paylaşmalıyız. Çünkü bayram demek, paylaşmak demektir" dedi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 06.08.2019, 10:05 06.08.2019, 10:11 Onur Nurdemir
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, "Kurban Bayramı denilince aklınıza neler geliyor?" sorusunu cevapladı. 

İşte alınan yanıtlar: 

PAYLAŞMAK
Behice ÖZDEMİR: Bayramı sevdiklerimizle birlikte geçirmek gerekir. Bayram denilince aklıma paylaşmak geliyor. Bayramları seviyorum. Rabbim herkese nice güzel bayramları yaşamayı nasip etsin. 

DOSTLUK GELİYOR 
Ayhan YİĞİT: Kurban Bayramı denilince aklıma kurbanlık, dostluk ve paylaşmak geliyor. Biz kurban bayramlarında ailemizle bir araya gelmeye özen gösteriyoruz. Aynı zamanda büyüklerimizi ve hastalarımızı ziyaret ediyoruz. Hep birlikte önce etlerimizi dağıtıyoruz sonrasında kalanı kendimiz yiyoruz.  

GÜZEL BİR HAVASI VAR 
Süleyman SOYLU: Eskinden Kurban Bayramı daha farklı olurdu. Komşu demek, çerçevesinde yardımlaşma ve bir arada olmak demektir. Bayramların eski tadı yok ama yine de güzel bir havası var. 

SADECE BAYRAMDA DEĞİL.. 
Timuçin AKSAN: Kurban Bayramı bana paylaşmayı çağrıştırıyor. Bayramın en etkili kısmı bence bu. Kesilen eti ihtiyaç sahipleriyle birlikte paylaşmalıyız. Aslında sadece bayramlarda değil, her zaman böyle olmalıyız.  Bir olup eksikliklerimizi gidermeliyiz.

YERLİ HAYVAN İSTİYORUZ 
Regaip BORA: İthal hayvanlar kurban oluyor.  Hayvanın nereden geldiği de belli değil. Yerli hayvan kurban edilmiyor. Eskiden Karadenizli kadınlarımızın baktığı hayvanlar olurdu. Onlar da kalmadı. 

BERABER OLMAK
Selahattin ŞAHİN: Kurban Bayramı'nda kurban kesenler ihtiyaç sahiplerine dağıtmalı. Dini bayramlarda herkes birlik içerisinde olmalı ve küs olanlar barışmalıdır. Bayramlar bu tür güzelliler için vardır. 

YARDIMLAŞMAK
Zekeriya KARAHAN: Kurban Bayramı yardımlaşmaktır. Var olanları ihtiyaç sahipleriyle paylaşmalıyız. Hiç et yemeyen, insanlarımızın yüzünü güldürmeliyiz. O insanlar bizim canımız ciğerimiz. Bayram paylaşınca bayram olur. 

MERHAMET
Sebahattin KELKİT: Kurban Bayramı merhamet, paylaşmak ve yardım etmektir. Kimse aç kalmasın. Açlık kadar kötü bir durum yok. İnsanlar bayramlarda paylaşmalı. 

GÜCÜ YETEN KESMELİ
Mustafa ŞAHİN: Kurban Bayramı'nın bir kıssası vardır. Hz. İbrahim Allah tarafından rüya görüyor. Oğlunu kurban etmesi gerekirken, bir hayvanı kurban ediyor. Sonrasında Allah, kulun ona olan aşkını görüyor. Biz Allah'a sevgimizi kazandığımız parayla kurban keserek gösteriyoruz. Gücü yeten herkes kesip paylaşmalıdır. 

BİRARADA OLMAK
Ufuk İNAN: Bayram deyince aklıma akrabalarla bir arada olmak, el öpmek ve kurban kesmek geliyor. Her bayram kurban kesemeyen akrabalarımız ve komşularımız ile kurban etimizi paylaşıyoruz. Çocuklarımız için ise eğlencedir.  Rabbim nice güzel bayramları nasip etsin. 

YOKSULLARA YARDIM 
Hasan ÖZDEMİR: Kurban Bayramı dini bir bayramdır. İslamiyete göre kurban kesmek önemli. Aslında bayramlar yoksullara yardım etmek demektir. Fakat günümüzde insanlarımız kestiklerini sadece kendileri yiyor. Doğru bulmuyorum. 

Hande ONAT, Ekrem ASLAN 
 

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Aralık 2019
İmsak 06:15
Güneş 07:47
Öğle 12:35
İkindi 14:53
Akşam 17:14
Yatsı 18:41