Samsun büyük risk altında!

Samsun büyük risk altında
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun büyük risk altında! İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Samsun’un içerisinde bulunduğu Kuzey Anadolu Fay hattının ciddi boyutta deprem riski yarattığını belirtti

TMMOB İnşaat Odası Başkanı Cevat Öncü, ülkenin deprem gerçeği ile karşı karşıya olduğunu ve Kuzey Anadolu Fay hattında önlemlerin alınması ve Samsun’daki binaların depreme dayanıklı olup olmadığıyla ilgili çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti.

21 imo 1 Ana Manşet

MASTER PLANI İLGİ GÖRMEDİ

Samsun’un Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda bulunduğunu ifade eden Başkan Öncü, “Bu depremler beklenen bir şey. Bu fay hattı Ladik, Vezirköprü ve Havza sınır hattından geçiyor. Deprem gerçeği ile karşı karşıya karşıya olduğumuzu söylüyoruz. Bizim depreme hazırlıklı olma konusunda yaptığımız bir takım çalışmalar var. Samsun için bir deprem planı hazırlanması ile ilgili bir ön hazırlığımız vardı. Bunu Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e de sunmuştuk. Maalesef ilgi görmedi” dedi.

TARAMALAR YAPILMALI

“En önemli sıkıntı mevcut yapıların durumu” diyen Başkan Öncü, şunları söyledi: “Hem Türkiye’de hem de Samsun’da uygunsuz yapılar çok fazla. Biz İmar Barışı’na karşı çıkmıştık ama maalesef İmar Barışı da bu tür yapıları yasal hale getirdi. ‘Deprem Master Planı’ konusunda da umudumuz kalmadı. Sokak sokak taramalar yapılarak yapıların mevcut durumun ortaya çıkarılması lazım. Ona göre de bir çalışma yapılması lazım. Biz maalesef bu gerçeği can ve mal kaybı olduğunda hatırlıyoruz. Bir süre sonra eski alışkanlıklarla devam ediliyor.”

Dilber BAHADIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir