Samsun’un yöresel lezzetleri denildiğinde akla birden fazla lezzet geliyor! Yılın her mevsimi ziyaret edilen ve ziyaretçilerine gastronomik açıdan benzersiz deneyimler sunan Samsun, seyahatiniz öncesi planlama yaparak daha keyifli bir seyahat geçirebileceğiniz bir şehir durumunda. Eğer denemeniz gereken Samsun lezzetleri hakkında kafa karışıklığı yaşıyorsanız sizler için derlediğimiz lezzetler listemize göz atmanızı öneriyoruz! 

Tirit;

Samsun yöresine ait en dikkat çekici yemeklerin başında tirit geliyor. Kaz eti ile hazırlanan ve deneyenlerin uzun süre akıllarından çıkaramadığı bir lezzet olan tirit, yöre halkı tarafından kaz ekmeği adı ile de anılıyor.

 Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş bir lezzet olan ve Samsun’u başarılı bir şekilde temsil eden tirit adlı bu lezzet yöre halkı tarafından evlerde sıklıkla yapılıyor. Ancak siz bu lezzeti denemek için ev yemekleri yapan restoranları ziyaret edebilirsiniz. Hafif ve doyurucu tadıyla Samsun’da unutamayacağınız bir lezzeti bu sayede deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Kunduz dağları;

Kunduz Dağı; Samsun ilinin Vezirköprü coğrafyasında bulunan, doğudan batıya doğru uzanan ormanlık alanlarla kaplı dağdır. Kunduz Dağının en yüksek zirvesi 1791 metredir. Kunduz Dağı üzerinde bulunan yaylaya da adını vermektedir. Kunduz yaylasında 1998 yılından bu yana şenlikler düzenlenmektedir.

Bafra Pidesi;

Yöre halkı tarafından kahvaltı sofralarından eksik edilmeyen Bafra pidesi, adından da anlaşılacağı üzere Samsun’un en turistik ilçelerinden biri olan Bafra’ya özgü bir pide çeşidi! 

Bafra pidesinin içerisinde karabiber, soğan, acı biber, kıyma bulunuyor.

Günün her saati Bafra pidesini sıcak ve taze bir şekilde konuklarına servis eden pideciler, özellikle sabah saatlerinde adeta akına uğruyor. 

Samsun mantısı;

Klasik mantılardan daha farklı bir iç harcına ve sosuna sahip olan Samsun mantısı, sosunda bulunan ceviz ile de dikkat çekiyor. Mantı olarak özellikle Kayseri mantısına benzerlik gösterse de biraz daha büyük hamur yapısına sahip bulunuyor. Sosunda da cevizin olması yerken ağızda daha hoş bir tat bırakıyor. 

Kaymaklı lokum;

Bafra’da yetişen mandaların sütünden elde edilen kaymak, kaymaklı lokumun üretiminde kullanılıyor. Klasik lokumlardan çok daha hafif; besleyici ve yumuşak bir tatlı olan kaymaklı lokum, bölgede bulunan lokum dükkanlarından satın alınabilir. 

Fasulye turşusu;

Samsun'da evinde uyuşturucuyla yakalandı Samsun'da evinde uyuşturucuyla yakalandı

Samsun’da turşu satan birçok dükkan ile karşılaşabilirsiniz.Taze fasulye ile hazırlanan bu turşu özellikle kış aylarında yöre halkı tarafından neredeyse her yemeğin yanında tüketiliyor. Mevsiminde toplanan fasulyelerden yapılan bu turşu alışılmış turşu tadı dışında başka turşu arayanlar için popüler seçeneklerden birisi olmayı başarıyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: Haber merkezi