doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun Milletvekili Yaşar’dan ‘YURT’ Çıkışı ‘Hükümet Destek Sağlamalıdır’

Samsun Milletvekili Yaşar'dan 'YURT' Çıkışı 'Hükümet Destek Sağlamalıdır'
Daha Fazla Göster

Samsun Milletvekili Yaşar’dan ‘YURT’ Çıkışı ‘Hükümet Destek Sağlamalıdır’ İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, hükümetin KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrencilere geri ödemesiz eğitim desteği sağlaması gerektiğini söyledi

Bedri Yasar Samsun

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yerleşemeyen binlerce öğrencinin açıkta kaldığını belirterek, “Hükümet KYK yurtlarına yerleştiremediği öğrencilere geri ödemeli bursun dışında mutlaka karşılıksız, geri ödemesiz eğitim desteği sağlamalıdır” dedi.

GERİ ÖDEMESİZ EĞİTİM
KYK’ya ait devlet yurtlarına yerleşemeyen ve bu nedenle yedekte bekleyen binlerce üniversite öğrencisinin mağdur edildiğini belirten Milletvekili Yaşar, “Öğrenciler barınma konusunda çok önemli sorunlar yaşıyor, veliler yüksek fiyatlar konusunda çaresiz, pandemi sürecinde kapalı oldukları ve önemli bir destek görmedikleri için kapanan veya iflas eden özel yurtlar oldu. Bunların sayısı azımsanamayacak kadar çok. Devlet yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler zorunlu olarak çok yüksek ücretler karşılığında ya özel yurtlara ya da kiralık evlere yönlenmek zorunda kalmaktadır. Apartlar ve pansiyonlar da dolmuş durumdadır. Yüksek fiyatlar çoğu ailenin bütçesini etkilemektedir. Bu durum karşısında hayat pahalılığı ile mücadele etmek zorunda kalan öğrenci aileleri bir de şehir dışında okuyan çocukların başta barınma olmak üzere yüksek eğitim giderleri ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle hükümet KYK yurtlarına yerleştiremediği öğrencilere geri ödemeli bursun dışında mutlaka karşılıksız, geri ödemesiz eğitim desteği sağlamalıdır” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir