Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Türkiye'de ekonomi yönetiminin değişmesiyle atılan adımlarla birlikte alınan kararların karşılık bulmaya başladığını belirterek kuyum sektöründe uygulanan altın kotasının üreticilere ve ihracat yapanlara zarar verdiğini dile getirdi. 

DOĞRU KARARLAR ALINIYOR

Özman, Kanal S ekranlarında Gürkan Sarıkaya'nın sunduğu Günaydın Samsun programının konuğu oldu. Altın piyasalarının son durumunda ve alınan ekonomik önlemler hakkında değerlendirmelerde bulunan Özman, "Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın başına Mehmet Şimşek'in, Merkez Bankası Başkanlığına ise Hafize Gaye Erkan'ın getirilmesi hem Türkiye'de hem de dünyada da olumlu karşılandı. Tabi finans sektöründe de olumlu karşılandı. Çünkü dünyada güven duyulabilecek, konuya hakim oldukları bilinen isimler. Faiz artışları, kur korumalı mevduattan geri dönüşüm sağlanması, cari açığın azaltılması için ihracatçının desteklenmesi, döviz rezervlerinin güçlendirilmesi adına olumlu adımlar atıldı ve atılmaya devam ediyor. Son derece doğru uygulamaları var. Türkiye elbette sınıf atladı. Bu sınıf atlamanın da bir takım zorlukları oluyor" dedi.

Havuzda epilepsi nöbeti geçiren Samsunlu öğrenci kurtarılamadı Havuzda epilepsi nöbeti geçiren Samsunlu öğrenci kurtarılamadı

DÜNYAYA İHRAÇ EDİYORLAR

Alınan kararlardan piyasaların memnun olduğunu ama kuyum sektörü açısından bazı olumsuzluklar yaşandığına dikkat çeken Özman, "Türkiye, altın ihtiyacını dışardan ithal ederek karşılıyor. İthal etmek de döviz çıktısı demek. Dışarıya bir döviz akışı var demek. Bu da ülke ekonomisini zorluyor. Cari açığın azaltılması için altın ithalatına kota getirildi. Samsun'da ihracatçılarımız var, altın atölyelerimiz var. Çok ciddi alyans üretimi yapan firmalarımız var ve Türkiye pazarına üretim yapıyorlar. Hatta firmalarımızdan biri dünyaya ihracat yapıyor. Bu firmaların üretimi sürdürebilmeleri için altına ihtiyacı var. Bunlar birer küçük fabrika ve yüzlerce insan çalıştırıyorlar. Kotayla birlikte altına ulaşma zorlaştı. Kota meselesi sektörümüze zarar veriyor. Altına ulaşmak zorlaşınca fiyatta artıyor. Çip krizinden nasıl otomobil fiyatları artıyordu, aynı şey altında da olmaya başladı" diye konuştu.

ELVAN İLHAN 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.