Samsun Korona Bilançosu Açıklandı! Yoğun Bakımda Kaç Hasta Var? Samsun korona bilançosu açıklandı. Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, pandemi süresi boyunca neredeyse her 3 kişiden birinin virüsle temas ettiğini açıklarken, dün itibariyle yoğun bakımlarda tedavi gören 20 hastanın kaldığını açıkladı

SAMSUN VAKA SAYILARI

Samsun’daki pandemi sürecinin son durumu ve vaka sayıları hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç önemli açıklamalarda bulundu. Verilere bakıldığında karanlık tablonun Samsun için geride kaldığını ifade eden Müdür Oruç, “Ülke ve şehir gündemimizi yaklaşık iki yıldır işgal eden Covid-19 pandemisine karşı Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı koordinasyonunda, Sağlık Müdürlüğü ekiplerimizle etkin bir filyasyon ve aşı çalışması yürüttük. 2 yıllık bu zorlu süreçte korona 400 bin Samsunlunun hayatına temas etti, neredeyse ilimizdeki her 3 kişiden biri bu hastalıkla tanışmak zorunda kaldı. İnsanlarımızı koruma adına aşı uygulama ekiplerimiz tarafından şehrimizde 2 milyon 600 bin doz aşı yapıldı. 950 bin vatandaşımız iki doz aşısını yaptırarak Samsun’u aşının koruyucu etkisi altına almamızda bize yardımcı oldu. Bu ortak tavrın sonucunda, iki aylık süre zarfında vaka insidans hızımız yüz binde 1600’lerden yüz binde 30’lara kadar geriledi. Günlük vaka sayımız 3 binlerden, 40’lara kadar düştü. Dün itibarıyla ilimizdeki tüm yoğun bakımlarımızda sadece 20 korona hastamız kalırken, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizde bugün itibarıyla Covid-19 tanılı yoğun bakım hastamız kalmadı. Yine dün itibariyle Havza, Lâdik ilçelerimizde tek pozitif vaka bile görülmezken, Vezirköprü ve Ayvacık ilçelerimizde sadece birer vaka tespit edildi. Bu verilere baktığımızda, karanlık tablonun şehrimiz için geride kaldığını, artık Samsun olarak Covid-19’un sonuna geldiğimizi görüyoruz” diye konuştu.

Samsun'da elektrik akımına kapıldı! Hayatını kaybetti Samsun'da elektrik akımına kapıldı! Hayatını kaybetti

AW600937_01.jpg

"SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ"

İnsanlardaki bağışıklık seviyesinin istenilen düzeye geldiğini söyleyen Müdür Oruç, “Covid- 19’a karşı toplum olarak, elbirliğiyle sürdürdüğümüz büyük mücadelede, aşının bize kattığı güçle, bu noktanın çok yakınındayız. Bağışıklık düzeyimiz istenen seviyeye geldi. Samsun’un artık aşının koruyucu gücü altında olduğunu söyleyebiliriz. Bu mücadelede son adımlarımızı atmamızın, kişisel önlemlerimize bir süre daha dikkat ederek, Covid-19’u şehrimizin, insanlarımızın gündeminden çıkarmamızın zamanı geldi. Her gün hastanelerimizden gelen verileri titizlikle takip ediyor ve Covid hastamızın kalmadığı günleri duyuracağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah Ramazan Bayramı’na kadar bu noktaya geleceğiz. Herkesin huzur içinde birbirini göreceği ve özlem gidereceği günler artık çok yakın” şeklinde konuştu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.