Ticaret Bakanlığı, uzun süredir rayına oturmayan otomobil piyasası için çeşitli önlemleri hayat geçirdi. Bakanlık, 'kilometre sınır, ay sınırı ve ikinci el otomobillerin sıfır fiyatından yüksek olmaması' gibi önlemler aldı. Alınan her önleme karşı farklı bir çözüm yolu bulan satıcılar ise, ilan edilen fiyatların üstünde kaçak yollardan araba satmaya devam etti. Durum böyle olunca cezaların ardı arkası kesilmezken, ikinci el otomobil piyasası da bu durumdan olumsuz etkilendi.

Samsun'da zehir tacirlerine hapis! Samsun'da zehir tacirlerine hapis!

 ''PİYASA YAVAŞ YAVAŞ OTURACAK''
Kurallara uymadan araç satan birçok bayiye ceza kesildiğini ifade eden Başkan İbrahim Kınık: “Pandemi dönemiyle birlikte sıfır araca ulaşmak zorlaştı. Bu nedenle ikinci el piyasası sıfırın üzerine çıktı. Araçların gerçek piyasa değerinin çok üstünde satılmaya başlandı. Devlet de buna önlem aldı. Bayilerde el altından alınan paralar tespit edildi ve birçok ceza yazıldı. Bayilerin ikinci el otomobilcilere verdiği sıfır arabalar ellerindeki arabalar gibi yüksekten satılıyordu. Bu sefer buna da önlem alındı ve ikinci elde sıfır fiyatına araç satanlara da ceza yazıldı. İkinci elde araçların fiyatının sıfırından yüksek olmasının nedeni, elde araba olmamasıydı. Şimdi öyle bir durum kalmadı. Piyasa yavaş yavaş oturacak ama araba fiyatlarının geri geleceğine de inanmıyorum” diye konuştu.

“İLAN FİYATININ ÜZERİNDE PARA İSTENMESİ SAHTEKARLIK''

Bazı bayilerin sattıkları araçları ilan fiyatının üstünde satmaya çalıştığını ve illegal hesaplara para attırdığını da ifade eden Kınık, “Bayilerin ilandaki fiyatın üstünde para istemesi bir sahtekarlık. İllegal bir hesaba ayrıca 200-300 bin TL para attırıyorlar. Ondan sonra da arabanın fatura fiyatına parasını yatırtıyorlar. Örneğin 500 bin TL’lik arabaya 200 bin TL ekstra para verip alıyorlar. Devletimiz aldığı önlemler ile bunun da önüne geçmeye başladı. Arabalar da piyasada bollaştı. Piyasaların yavaş yavaş oturacağını umuyorum. Bu olaylar nedeniyle ikinci elde 1,5 aydır satışlar düştü. İnanıyorum ki, piyasa oturduğunda her şey yolunu bulacaktır. Bizler de bekleyip, göreceğiz” şeklinde konuştu.

 ''ALINAN TEDBİRLER ÇÖZÜM DEĞİL''

Alıcı, bir vatandaş ise araba alışverişinin kolaylaştırılmasının piyasayı dengeleyebileceğini düşündüğünü belirterek, “Bizce devletin oto alım-satımında serbestlik yapması gerekiyor. Ekonomik olarak bu kadar saldırı altındayken, alınan tedbirler vatandaşları otomobil alamaya teşvik etmek yerine döviz alınıp merkez bankasının biraz daha zora girmesi isteniyor gibi geliyor. Alınan tedbirler çözüm değil. Bu tedbirlerin yerine alım-satımla ilgili, genel haksızlıklarla ilgili bürokratlar çalışırsa daha iyi olur. Herkes noterin belirlediği araç fiyatlarında alım yaparsa piyasada gerçek değerine oturur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Pazarda bulunan diğer alıcı ve satıcılar da piyasanın alınan önlemlere rağmen halen yüksek olduğunu ve haraketliliğin olmadığını belirttiler.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.