banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Yuva sıcaklığını NADEP'te buldular - Samsun haber

banner1357

Samsun'da 3 yıl önce hizmete giren LÖSAM'a ait NADEP Konukevi, çocuklarının tedavisi için aylarca kentte kalmak  zorunda olan ailelerin, yuvası oldu. Şimdiye kadar 428 hasta ve ailesi tedavi süreci boyunca NADEP'te ücretsiz olarak konakladı

SAMSUN HABER 05.02.2020, 09:24
Yuva sıcaklığını NADEP'te buldular - Samsun haber
banner1353
banner1375

Samsun'un Atakum İlçesi'nde 2017 yılında açılan Samsun Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği'ne  (LÖSAM) ait Nakil Aile Destek Projesi (NADEP) Konukevi, Türkiye'nin birçok ilinden 0-16 yaş aralığındaki çocuklarını tedavi ettirebilmek için gelen aileleri ağırlıyor. 

428 HASTA VE AİLESİ KALDI
Maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının tedavi süresince sıkıntılar yaşadığını gören LÖSAM Başkanı Prof. Dr. Davut Albayrak sayesinde temelleri atılan NADEP'te bu zamana kadar 428 hasta ve ailesi tedavi süreci boyunca ücretsiz konaklama imkanı buldu. 

SAMSUN HALKI ÇOK DUYARLI
NADEP'te lösemi tedavisi görüp de nakil olan ailelerin ücretsiz bir şekilde konakladığını ifade eden NADEP Konukevi Sorumlusu Mahmut Aldıkaçtı, "Samsun halkı bu konuda çok duyarlı. Gönüllü öğretmenlerimiz gelerek buradaki çocuklarımıza resim, müzik kursları veriyorlar. Burası çocuklarımızın tedaviden sonra steril bir şekilde konaklayacağı bir yer. Buradaki ailelerimizi biz ne kadar rahat ettirebilirsek onlar da çocuklarıyla o kadar iyi destek veriyor. Bizim en büyük kazanımımız buradaki çocuklarımızı sağlıklı bir şekilde memleketlerine göndermek" diye konuştu.

BAĞIŞLAR ÇOK ÖNEMLİ
Rize'den Samsun'a gelen Topçu ailesi, 1 yaşından beri lösemi hastalığı ile savaşan 13 yaşındaki kızları Şahsenem'in sağlığına kavuşması için mücadele ediyor. Kök hücre ve kemik iliği bağışının önemine dikkat çeken baba İhsan Topçu, "Bu hastalıkta erken teşhis çok önemli. İlik bağışı da hayat kurtarıyor. İlik naklinde lösemi hastalarının sağlığına kavuşma oranı yüzde 90. NADEP'te evimizin rahatlığında konaklama imkanı sunan herkesten, bağışçılardan Allah razı olsun" dedi.

Merve İLHAN-Cemal Said KAPTAN

Yorumlar (0)