banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Yeni 'Kabine'de Samsunlu Bakan yok: Samsunlular Çok önemsemedi!

banner1357

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabineyi açıklamasının ardından Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi muhabirleri Samsunlulara, Bakanlar Kurulu'nda Samsunlu vekillere yer verilmemesiyle ilgili görüşlerini sordu

SAMSUN HABER 16.07.2018, 11:01 16.07.2018, 13:21
banner1353
banner1375

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı. Önceki dönemlerde Sağlık Bakanı ile Gençlik ve Spor Bakanlarını çıkaran Samsun’dan bu dönem yeni kabinede bir ismin olmaması dikkatlerden kaçmadı. Vatandaşların çoğu, 'Bakanlık' için memleketinden çok yaptığı hizmetlerin önemli olduğunu vurgularken, bir kısım vatandaş da bu konuda farklı görüşleriyle dikkati çekti.

SAMSUNLU BAKAN GÖRMEYİ BEKLİYORDUK
Mustafa YEŞİL: Ben kabinede en az bir Samsunlu bakanın olacağını düşünüyordum. Açıkçası verilen kararı çok şaşkınla karşıladım. Oysaki Trabzon’dan birden çok bakan kabineye girdi. Biz Samsunlu vatandaşlar olarak görevimizi sandıklarda yerine getirdik. Karşılığında bu memleketten bir bakan görmek isterdik. Ama kararı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Saygı duyuyoruz.

ÖNEMLİ OLAN BAKANIN NERELİ OLDUĞU DEĞİL
İbrahim Gündüz ÖNEN: Bir özeleştiri yapmak gerekirse geçtiğimiz dönem görev yapan Samsunlu milletvekillerimizin görevini tam randımanlı şekilde icra ettiğini söyleyemeyeceğim. Ben yeni sistemden çok umutluyum. Ve bu sistemde asıl olan görev yapan bakanların nereli olacağından çok ülkeye ne katacaklarıdır. Bu konuda görev verilen bakanlar için ben çok doğru tercih olduğunu düşünüyorum. 

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TAKDİRİ
Mustafa GÜL: Bundan önceki dönemlerde sağlık ve spor alanlarında bakanlarımız olmuştu. Bu dönem olmamasını Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri olarak değerlendiriyorum. Eğer bu konuda Erdoğan münasip görmediyse kararına saygı duyarım.

SAMSUNLU BİR BAKAN OLMAMASI EKSİKLİK DEĞİL
Tevfik UZUN: Ben bunu bir eksiklik olarak görmüyorum. Bundan önceki dönemlerde bakanlarımız vardı. Sonuç olarak Türkiye 81 ilden oluşuyor. Her dönem aynı yerden sonuç olarak bakan çıkmayacaktır.
Zaten şehrimizin milletvekillerinin doğru bir planlamayla şehrimiz için gece gündüz çalışması halinde, ben bir bakanımız olmayışının eksikliğini hissedeceğimizi de düşünmüyorum.

BAKANLIKLAR BU İŞİN EHLİ KİŞİLERE VERİLMELİDİR
Cemal DURUKAN: Ben milletvekilliğiyle bakanlıkları aynı kefeye koyamıyorum. Sonuç olarak bakanlık konusunda işlerinin ehli insanları seçmeleri gerekiyor. Benim gözümde her milletvekili bakanlık yapabilecek vasıflara sahip değil. Geçen dönem Sağlık Bakanı’mız Ahmet Demircan’dı. Bu dönem farklı bir ismin olması daha sağlıklı bir karar olarak yorumluyorum. Düzenli değişimler ülkeyi ileriye taşıyacaktır.

DİĞER BAKANLAR DA BİZİM EVLADIMIZ
Nuri KÜÇÜK: Bu zamana kadar her dönem en az bir bakanımız oluyordu. Bu dönem böyle bir karar alınmış. Trabzon’dan 4 tane bakan tercih edildi. Ama ben bunu olumsuz değerlendirmiyorum. Olabilir, dönem dönem bu durumlar olacaktır. O bakanlar da bizim evladımız. Karadenizli olmaları da bizi ayrıca gururlandırır.

BAKANIMIZ OLMAMASINA SEVİNİYORUM
Yusuf SAKA: Ben şehir olarak aksine bakanımız olduğunda mağdur olduğumuzu düşünüyorum. Ben bu karara sevindim. İki dönem Samsun’dan Gençlik ve Spor Bakanı verdik. Samsunspor’un şuan düştüğü durumu hepimiz görüyoruz. Bu dönem olmayışının kârı olur belki bu şehre. En azından bunu ümit ediyoruz. 

SAMSUNLU BİR BAKANIMIZ OLMAMASI TAKDİR MESELESİDİR
Ahmet YAYLA: Bu dönem Samsunlu bir bakanımız olmaması takdir meselesidir. Ancak ben bu dönem daha güçlü bir Samsun vekil gurubu olmasını istiyordum. Bu şekilde her şey Samsun için daha iyi olabilirdi. Bir bakanın olmamasını şuan konuşmuyor olurduk. Fakat yapılan liste sonrasında oylar MHP’ye kaydı bu da AK Parti’nin oylarının düşmesine milletvekili sayısının azalmasına yol açtı. Daha iyi bir listeyle çok daha farklı bir Samsun görebilirdik önümüzde ki yıllarda.

SAMSUN’A ‘ÜVEY EVLAT’ MUAMELESİ YAPILDI
Mehmet YEŞİLYURT: Ben 4 tane Trabzonlu bakan olmasından rahatsızım. Daha dengeli bir dağılım yapılması gerekirdi. Ben bu zamana kadar yapılan yatırımlara bakarak Samsun’a üvey evlat muamelesi yapıldığı görüşündeyim. Oysaki biz her zaman üzerimize düşeni yaptık. Karşılığını görememek beni hayal kırıklığına uğrattı.

BUNDAN ÖNCEKİ BAKANLARIMIZ SAMSUN’UN YERLİSİ DEĞİLDİ
Nizamettin ÇETİNKAYA: Ben bu zamana kadar görev yapan bakanlarımızın şehrimize katkıları olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın açıkladığı listeyi görünce çokta üzülmedim. Zaten bundan önceki bakanlarımız Samsun’un yerlisi değildi. Sonuç olarak göreve gelen bakanlarımız ve ülkemiz adına hakkımızda hayırlısı olsun.

OLMAMASI ÇOK FAZLA BİR ŞEY DEĞİŞTİRMEZ
Hüseyin ARICI: Bundan önce olması şehrimize hiçbir zaman bir katkı vermedi. Bundan sonra olmaması da çok fazla şey değişmez. Sadece halkın bir beklentisi oluyordu bundan önce. Bari artık yok olduğunu biliriz bir beklenti içinde olmayız.

ÖNEMLİ OLAN BAKANIN NERELİ OLDUĞU DEĞİL YAPTIĞI ÇALIŞMALARDIR
Halil BÜKLÜ: Önemli olan bakanın nereli olduğundan çok yaptığı çalışmaların bize olan faydasıdır. Bundan önceki dönemlerde buradan da bakanlarımız oldu. Sonuç olarak ben bu konuda bir sorun görmüyorum.

BU KARARA ÜZÜLDÜĞÜMÜ SÖYLEYEMEM
Ömer YARDIM: Ben bundan önceki dönemler de bakan ve milletvekillerimizin şehrimiz adına çok önemli işler yapmadığı kanaatindeyim. Dolasıyla bu karara üzüldüğümü söyleyemem. Bu şehrin bu zamana kadar yapılanlar arasında daha da fazlasını hak ettiğini düşünenlerdenim. Ama bunları göremedim. Ben Samsun’un yerlisiyim. Bizi temsil eden kişilerin şehre hizmet etmediklerini düşünüyorum.

Röportaj: Hande ONAT – Mustafa TOGUR

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 13 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:45
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40