banner1365

banner1345

Vali Kaymak: Samsun'da 110 milyon lira ödendi

banner1357

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Samsun'da 110 milyon lira evde bakım ücreti ödendi" dedi.

SAMSUN HABER 12.01.2019, 13:47
Vali Kaymak: Samsun'da 110 milyon lira ödendi
banner1353

Sakatlar Derneği Samsun Şubesi ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Tesisinde Sakatlar Derneği (TSD) Karadeniz Bölgesi Başkanlar Kurulu Toplantısı düzenlendi.

TSD Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu yaptığı konuşmada Samsun Valisi Osman Kaymak'ın engellilerin halinden anladığını belirtti.

TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Karadeniz Bölgesindeki faaliyetler hakkında bilgi vererek, "Devlet İstatistik Kurumunun rakamlarına baktığımızda bugün itibariyle ülkemizde 9 buçuk milyon engelli yaşadığı söyleniyor. Yani ülke nüfusunun yüzde 12,29’u diyor. Ancak sosyal alanlara, eğitim alanlarına, istihdam alanlarına, kamusal alanlara baktığımızda biz engelli bireyi adeta mum ışığında arar gibi arıyoruz. Biz ne suç işledik? Kimimiz ülkemizin bayrağı yere düşmesin diye engelli olduk, kimimiz doğuştan engelli olduk, kimimiz trafik kazasında engelli olduk, kimimiz doktorsuzluktan engelli olduk, kimimiz yanlış tedaviden engelli olduk. Yaşam eşit bir şekilde herkesin hakkı. Bizler evlerimizde mahpus hayatı yaşarız, ebeveynlerimiz bizim gönüllü gardiyanlarımız. Bizim artık cezamız bitsin, biz ev hapsinden çıkalım. Halkın içinde esnaf olalım, okuyalım, öğretmen olalım, vali olalım, kaymakam, bakan olalım. Bizim zihnimizde bir şey yok, önümüze konulan engeller var” dedi. 

Samsun'daki çalışmalarla ilgili bilgi aktaran Samsun Valisi Osman Kaymak ise, "Samsun’da bir yıl içerisinde evde bakım ücreti olarak 110 milyon lira para ödüyoruz. Bunlar büyük rakamlar. Hükümetimizin son yıllarda sosyal güvenlik anlamında yapmış olduğu değişikliklerle Türkiye diğer ülkelerin çok ilerisinde. Avrupa’daki ülkeler sosyal güvenlik harcamalarını karşılayamadıkları için kısmaya başladı. Biz de her gün yeni bir ihtiyaçlara karşın program ortaya koyuyoruz. İnsanımızı yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Samsun da bu yönüyle örnek bir kent. Samsun’un caddelerinde, sokaklarında gezdiğinizde bu erişilebilirlik hizmetlerini görüyorsunuz. Samsun o yönüyle çok güzel bir seviyeye kavuşmuş bir il. Eksiklik varsa da hep birlikte bu eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Önemli olan gönüllerdeki engellerin kaldırılması. Biz yöneticilerin, sorumluluk sahibi insanların engelli vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırmamız gerekiyor” diye konuştu. 

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir'de Samsun'un büyük bir mesafe katettiğini vurgulayarak Biz o düzenlemeyi 2009 yılında yasalaştırdık. Samsun bu konuda önemli bir mesafe katetmiş bir kent. Bu tesis bunun en önemli örneklerinden bir tanesi zaten. Samsun ve ilçelerinde hem karar mekanizmalarında hem proje üretimlerinde hem de uygulama alanında engelli vatandaşlarımızı sorumluluk almaya ve hizmet üretmek anlamında istifade etmek istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Engelliler için müjde veren Demir, "Engelli vatandaşlarımız için bir kampüs planlıyoruz. Buradaki tesisin bir ileri safhasını düşünün sosyal, eğitim, sanat, kültür ve birçok alanda engellerin kendini ifade edebilecekleri bir yer. Konferans salonları, sergi alanları, iş atölyeleri olan bir projeyi hayata geçireceğiz” açıklamasında bulundu. 

Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18