Hilas Otel

Çelik İnşaat

Uzmandan 'Çocuk İstismarı'na karşı öneriler: 'Aile ve çocuk bilinçlenmeli'

Günümüzde gittikçe artan çocuk istismarları konusunda konuşan Uzman Doktor Pedagog Nilay Ölçek, “İstismarın önlenmesinde kişileri saptamaktan çok, aileler ve çocukların daha bilinçli olması gerekir” dedi

Günümüzde artan çocuk istismarları ve bilinçlenme konusunda Uzman Doktor Pedagog Nilay Ölçek, Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV’ye açıklamalarda bulundu.

MEDYANIN OLUMLU ETKİSİNİ GÖRDÜK
Çocuk istismar haberlerinin sosyal medya ve haberlerde yer almasıyla vatandaşların daha çok duyarlı hale geldiğini ifade eden Uz. Dr. Nilay Ölçek, “Çocuk istismarları aslında daha öncede yaşanıyordu ama sosyal medya ve basın yayın organlarının bunu bu kadar dile getirecek gücü yoktu. Fakat şimdi her şey daha fazla yayılabildiği için bizler bu olayları daha çok duyar olduk. Medyada bu kadar yer alması neticesinde bilinçlenme hareketleri başladı. Medyanın olumlu etkisini görmeye başladık "dedi.

OLAY OLUŞMADAN ENGELLENMELİ 
Çocuk istismarlarını önlemenin yollarını anlatan Ölçek,"Her toplumda bir takım cani ruhlu insani değerleri daha zayıf kişiler var. Bu takım insanları saptamamız dahi çok zor olabiliyor. Bu kişiler kendilerini çok iyi gizleyebiliyorlar. Bunlar eğitimsiz kişiler olacak diye de bir kaide yok. Bazen çok eğitimli kişiler de çıkabiliyor. Kimsenin aklına gelmeyecek çocuk doktorları, bilgisayar mühendisleri, öğretmenler gibi birçok meslek dalında bile karşımıza çıkabiliyor. İstismarın önlenmesinin yolunu kişileri saptamaktan çok, çocukların ve ailelerin daha bilinçli olarak, henüz olay oluşmadan engellemesinin daha önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

CİNSEL EĞİTİM AİLEDE VERİLMELİ
Cinsel eğitimin ailede başlaması gerektiğini belirten Ölçek "Erken çocukluk çağından itibaren hatta tuvalet eğitiminden itibaren bir çocuğun cinsellik eğitimini beraberinde alması ve bu konuda hem ailenin hem de öğretmenlerin bilinçli olması gerekir. Bu bilincin toplumda da çok normal bir şekilde karşılanmasından yanayız. Biz sorun oluştuktan sonra suçluyu cezalandırarak çözmeye çalışıyoruz ama suçluyu cezalandırana kadar ebeveynlerin bu konuda çok daha önceden önemini almış olması gerekir. Cinsel eğitim önce aileden daha sonra okuldan alınması gerekir. Okullarda Maarif Hareketleri bünyesinde çok güzel bir şekilde cinsel eğitim verilmeye başlandı. Ama bu sefer de aile okuldan aldığı için bu eğitimi vermekten kaçmaya devam ediyor. Çift kolla yürütülmesi gereken bir eğitim olmasından yanayım. Ailenin dışında destek faktörleri daha sonra devreye girmesi gereken kişilerdir. Öncelik anne babada olmalı" ifadelerini kullandı.

PSİKOLOJİK DESTEK ŞART
“İstismara uğramış çocuklarda güven duygusu ileri derecede bozuluyor” diyen Ölçek şunları söyledi:

“Dünyaya hayata insanlara karşı güven tamamıyla sarsılıyor. Bu noktada ailenin çok kapsayıcı bir şekilde çocuğun yanında olması ve duygusunu anlayacak şekilde onu kapsaması gerekir. Mutlaka erken dönemden itibaren psikolojik desteği ihmal etmemesi gerekir. Tek başına ailenin altından kalkabileceği bir yük değil. Çocukla birlikte ailede tramvazite oluyor. Ruh sağlıklarından, psikolojik danışmanlık merkezlerinden, rehberlik danışmanlık hizmetlerinden yardım alabilirler.

TRAMVATİK OLAYLARDA SABIR EN ÖNEMLİ İLAÇ
Eğer bir çocuk istismara uğramış ve ailesiyle bunu paylaşamıyorsa; bu ailede çocuk kendini huzur ve güvende hissetmiyordur. Dolayısıyla da bunu ailesine anlatamamıştır. Bu konunun bu ailede tabulaştırılmış olmasından kaynaklıdır. Eğitimin ana amacı bu çocuklarda suçlanır mıyım korkusu yaratır. Ailenin verdiği ilk eğitimlerle böyle bir durumda suçlanmayacağını öğrenmiş olması gerekir. Tekrardan hayata ve karşısındaki insana güvenmesi için zamana ihtiyacı var. Hemen hızlı bir çözüme ulaşılabilecek bir durum değil bu. Bu tramvatik durumda sabır en önemlisi. Tekrardan bağlanma ve onarımı olması için de çocuk ikna edilmeli. Öncelikle toplumun bu konuyu konuşabilir olması ve bu konuyla ilgili doğru bilgiler edinmesi lazım. Çocuklar bu tarz eğitimleri bizim toplumumuzda arkadaşlarından ve ya internetten altı boş bir şekilde öğreniyor."

Haber: Pınar UZUN – Havanur SUBAŞI

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER