banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Trabzon'da öldü, Samsun'da dirildi

banner1357

Trabzon'da geçirdiği felç sonucu öldü sanılan adam Samsun'da yapılan tedavinin ardından sağlığına kavuştu.

SAMSUN HABER 04.03.2019, 09:48 05.03.2019, 09:58
banner1353
banner1375

Ağrı'dan Trabzon'daki oğlunun yanına misafirliğe giden 66 yaşındaki Zeki Yıldız, fenlaşarak hastaneye kaldırıldı. İki gün yoğun bakım servisinde yatan ve öldü gözüyle bakılan Yıldız için memleketi Ağrı'da cenaze hazırlıkları yapıldı. Doktorlar son olarak hastayı Samsun Sağlık Müdürlüğü Eğitim Araştırma Hastanesine sevk etti.

Ambulansla cihaza bağlı olarak hastaneye kaldırılan Yıldız, 3 saat süren operasyonunda ardından sağlığına kavuştu. Öldü sanan akrabaları, Yıldız'ı ayakta görünce şaşkınlığını gizleyemedi.

Gözlerini tekrardan Samsun'da açan Zeki Yıldız yaptığı açıklamada "Öbür dünyaya gidip geldim. Şu anda iyiyim. Fakat hiçbir şey hatırlamıyorum. Doktorlarımızdan Allah razı olsun" dedi. 

Babasının sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşayan Sabahattin Yıldız, "Ağrı Patnosluyuz. 20 yıldır Trabzon'da oturuyorum. 10 kardeşiz. Babam 2 ay önce bize geldi. Bir sabah fenalaştı. Hiç hareket edemiyordu. Hastaneye kaldırdık. İki gün yoğun bakımda kaldı. Biz acilde bekliyorduk. Makineye bağlıydı. Babamın yanına girenler 'ölmüş' diyordu. Doktorlar da pek ümit vermedi. Bizi Samsun Eğitim Araştırma Hastanesine sevk ettiler. Burada müdahale yapıldıktan sonra kendine geldi. Öldü gözüyle bakıyorduk. Memlekete telefon açtık. Cenaze hazırlıkları yaptırdık. Memleketten 20-30 kişi akrabamız geldi. Cenaze için geldiler. Ama böyle düzeldiğini görünce onlar da şaşırdı. İnanamadılar. Şu an durumu iyi. Allah'a şükür. Doktorlarımıza çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu. 

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi İnme Merkezi Sorumlusu Girişimsel Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Kürşad Akpınar ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Hastamız bize Trabzon'dan yönlendirildi. Orada makineye bağlıydı. Tanısında beyin toplardamarlarında tıkanma tanısı vardı. Bize bilgi gelince inme merkezimizde anjiyo cihazını hazırladık. Hastanemize girdikten sonra 10 dakika içerisinde hastaya müdahale ettik. Anestezi hekimimizin desteğiyle hastayı anjiyoya aldık. Toplardamardaki pıhtıları alıp damarların açılmasını sağladık. Tabii, bu işlem hayat kurtarıcı bir tedavi oldu. İki gün hastayı takip ettik. Yemek yemeye başladı. Şu an eski haline geldi diyebiliriz.

Yüzde 15 hastada tedavi verilmesine rağmen yanıt alınamayarak hasta giderek kötüleşiyor. Bu hastamız da Trabzon'da uygun tanıdan sonra uygun tedavi başlanmış ve tedaviye cevap alınamadığı için bize gönderildi. İnme Merkezimiz açılalı 2 yıl oldu. Bu güne kadar 150 hastaya atardamardan müdahale ettik. Bu hastamızla birlikte hastanemizde ilk defa toplardamardan anjiyografi ile bir hastaya müdahale ettik. Çok güzel bir sonuç aldık. Hastamız şu an iyi durumda. Bu konuda dakikalar çok önemli. İlk 6 saat çok çok önemli. 6 saatten sonra bu tarz hastaların geri dönüşü pek sağlıklı olmuyor. Hasta yakınlarının bu konuda bilinçli olmalı. Hemen 112'ye haber vermeleri gerekiyor. Bu işte çok fazla bölümün desteği var. Bu bir ekip işi. Sağlık Bakanlığımız bu konulara çok önem veriyor. Samsun İl Müdürlüğümüz ve başhekimimiz de bize destek oluyor."

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ocak 2020
İmsak 06:20
Güneş 07:50
Öğle 12:50
İkindi 15:17
Akşam 17:39
Yatsı 19:04