banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Takev'den Leyla Gencer'e vefa

banner1357

Önemli opera sanatçılarından biri olan Leyla Gencer’in hayatını anlatan "Leyla Gencer: La Diva Turca" belgeseli Samsun'da ilk kez SAMDOB sahnesinde gösterime girdi. Büyük ilgi toplayan belgesele ev sahipliği yapan Özel Samsun Takev Anadolu Lisesi ayakta alkışlandı

SAMSUN HABER 13.02.2020, 11:28 Pelin Aydın
Takev'den Leyla Gencer'e vefa
banner1353
banner1375

20. yüzyılın en önemli opera sanatçılarından olan ve adını dünya tarihine kazımış sanatçı Leyla Gencer'in anısına hazırlanan “Leyla Gencer: La Diva Turca” belgeseli, Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde Aydın Gün Sahnesi'nde Özel Samsun Takev Anadolu Lisesi aracılığıyla gösterimi gerçekleştirildi.

SÖYLEYİŞİ İLE GENCER ANLATILDI
Belgesel öncesi Leyla Gencer'in repertuvarından seçilen eserlerden oluşan mini bir konserin seslendirildiği etkinlikte Samsun Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Soprano Mine Kurtoğlu’na Piyanist Nona Tsutskiridze eşlik etti. Gösterim sonrası; belgeselin yönetmeni Selçuk Metin, metin yazarı ve senaristi Zeynep Oral sanatseverler ile söyleşi gerçekleştirdi.  

TAKEV ÖRNEK OLDU
Samsun Devlet Opera ve Balesi bünyesinde ilk defa gösterimi yapılan belgeselinin yönetmeni Selçuk Metin, metin yazarı ve senaristi Gazeteci ve Yazar Zeynep Oral, görüntü yönetmeni ise Gökhan Turnalı. Ünlü oyuncu Halit Ergenç’in sesiyle izleyenlerle buluşan belgeselde, Leyla Gencer’in hayatına birebir dokunmuş isimler kendi gözlerinden unutulmaz sanatçıyı anlattı.İlk gösterimi 23 Ocak 2019 tarihinde İstanbul’da yapılan belgesel, uluslararası festivallerde birçok ödül aldı. Samsunluların yoğun ilgi gösterdiği belgesel ayakta alkışlandı. Özel Samsun Takev Anadolu Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Yapıcı ve beraberindeki kurul geceyi düzenledikleri için çok mutlu oldukların, Samsunlular için böylesi etkinliklere her zaman ev sahipliği yapacaklarını dile getirdiler. 

LEYLE GENCER KİMDİR?
Müzik hayatına İstanbul Belediye Konservatuarı’nda başlayan Gencer, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solistlik yaptıktan sonra yurtdışına açılarak, opera sahnelerinin en önemlilerinden Milano/İtalya’daki “La Scala Tiyatro”sunda primadonnalığa giden bir başarı örneği sergiledi. Adını Türkiye ve dünya tarihine kazımış sanatçı, 2008 yılındaki ölümü ardında, canlandırdığı 70’i aşkın unutulmaz rolü, konserleri ve resitalleri bıraktı. 

Dilber BAHADIR
 

Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:16
Öğle 12:53
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:41