banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

TAKEV'DE büyük gurur

banner1357

TAKEV Samsun Anadolu Lisesi öğrencileri Erasmus Projesi kapsamında, Uluslararası Arenada Türkiye’yi temsil edecek

SAMSUN HABER 17.02.2019, 10:17 17.02.2019, 10:50
banner1353

Hazırlıkları 2 yıl  sürecek olan bilim ve sanatı birleştiren Erasmus Projesi’nin provaları başladı. Birbirinden yetenekli Samsunlu 5 kız öğrenci, Türkiye’yi uluslararası arenada temsil edecek. 2020 yılında 4 farklı ülkede sahne alacak öğrencilerin ilk programı 2020 yılının nisan ayında olacak. 

BAŞARIYI HEDEFLİYORUZ 
Öğrencilerinin Samsunlu olup Türkiye’yi temsil edeceği için gurur duyduğunu söyleyen Samsun TAKEV Anadolu Lisesi Almanca öğretmeni ve Erasmus Proje Koordinatörü Funda Bayramoğlu, “Sahnede 5 kız öğrencimiz yer alacak. Erasmus projeleri sayesinde öğrencilerimiz hem dilini kullanabiliyor hem de sanatsal yönünü kullanabiliyor. Hiç tiyatro eğitimi olmayan öğrenciler 4 farklı ülkede sahne alacak. Öğrencilerimizin Samsun’dan olması ve ülkemizi temsil etmesi bizi çok mutlu ediyor. O yüzden çok gururluyum. Çok çalışarak, başarıyı hedefliyoruz” dedi. 

BURADA OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM 
Erasmus Projesi için titizlikle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Erasmus Projesi Sanat Yönetmeni Thierry Poguet, “Burada olmaktan ve böyle güzel bir şehri görmekten çok mutluyum. Fransa’dan 2 farklı okul, İspanya ve Yunanistan’da ortaklarımız var. Tabi ki Türkiye de buna dâhil. İlk görüşmede Fransa’ya gittik. Mart ayının sonunda İspanya Valencia’ya gideceğiz. Burada da tiyatral bölümün scriptini hazırlayacağız. 2020 yılında ise 4 farklı ülkede öğrencilerimiz sahne alacak. Ankara olmak üzere Türkiye’de 2 sahne planlıyoruz. İlk sahnemiz 2020 yılının Nisan ayında olacak. Fransa, İspanya, Yunanistan, Ankara ve Samsun olacak. Çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. 


Programa katılacak olan 5 öğrenci ise heyecanlı olduklarını, gelecek için güzel bir tecrübe kazanacaklarını ifade etti. Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi’ne duygularını paylaşan öğrenciler şöyle konuştu:

GÜZEL BİR TECRÜBE
Övgü KEFELİ: Fransa’ya gittiğimiz zaman hepimiz farklı ailelerin yanında kaldık. Hepimiz için çok güzel bir tecrübe oldu. Eğitmenler tarafından tiyatro eğitimi aldık. Sahnede nasıl durmamız gerektiğini ve nasıl konuşmamız gerektiğini öğrendik. Gerçekten çok güzel zaman geçirdik. 

SEÇİLDİĞİME ÇOK MUTLU OLDUM
Zeynep Elçin ÖZAL: Programa mülakatlarla alındık. Seçildiğimde çok mutlu olmuştum. Fransa’ya ilk gittiğimizde insanlar farklı dillerde konuşuyorlardı ben biraz utandım ama sonrasında çok keyif aldım. Öğretmenlerimiz bizimle çok güzel ilgilendi. Türkiye’ye geri döndüğümüzde daha özgüvenli hissettim. Bize çok güzel bir tecrübe ve fayda sağladı. 

SPESİFİK ÖZELLİKLERİMİZİ KEŞFETTİK
Dila ABDİK: Farklı ailelerin yanında kaldık ama benim yanımda bir kız arkadaşım daha vardı. O yüzden kendimi daha fazla özgüvenli hissettim. Arkadaşımla birbirimize yardımcı olduk. Dilimizi geliştirmeyi ve kendi spesifik özelliklerimizi orada keşfetmeyi ve insanlara göstermeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda sanatsal anlamda bize büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. 

YORULDUĞUMUZA SEVİNDİK 
Deniz ERKAN: Fransa’ya gittiğimizde çok kalabalık, sıcak karşılandık. Oradakilerle aramızda çok güzel bir bağ oluştu. Tabi ki çok heyecanlıydık hepimiz ama sonrasında alıştık ve herkesle çok iyi anlaştık. Kendi özelliklerimizi keşfediyoruz. O yüzden çok güzel bir tecrübe kazandık. 

İNANILMAZ BİR DENEYİM
İremsu KAHRAMANTÜRK: Kesinlikle inanılmaz güzel bir deneyimdi. Farklı bir kültürün içinde ne kadar oraya hâkim olduğunu ve kendi kültürünüze ne kadar bağlı olduğunuzu görüyorsunuz. Ayrıca hedefimiz kesinlikle daha çok ileriye gitmek. Ne kadar daha başarabiliriz, neler öğrendik ve daha ne kadar çok öğrenebiliriz?  Daha önce böyle tatlı bir yorgunluk yaşamadım ve yorulduğum için sevinmemiştim. 

Haber:Hande ONAT – Mustafa TOGUR 
 

Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 10 Aralık 2019
İmsak 06:10
Güneş 07:43
Öğle 12:33
İkindi 14:52
Akşam 17:12
Yatsı 18:39