Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsunlular dikkat! Yaşam kalitemiz için yeni tehlike

Günümüzde adını sıkça duymaya başladığımız ‘Huzursuz Bacak Sendromu’ hakkında Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Osman Demir, Samsun Canlı Haber ekibine açıklamalarda bulundu

Samsunlular dikkat! Yaşam kalitemiz için yeni tehlike

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Osman Demir, "Huzursuz Bacak Sendromu nedir, tedavi süreci nasıl geçer?" sorularını Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi mikrofonlarına yanıtladı.

HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR
Huzursuz Bacak Sendromu'nun her yaşta görülebileceğine vurgu yapan Nöroloji Uzmanı Osman Demir, “Huzursuz bacak sendromu her yaşta görülebilen, özellikle orta yaş ve ileri yaşlar da gördüğümüz genellikle geceleri meydana gelen ve kendine has şikâyetleri olan bir durumdur. Genelde hastaların şikâyeti, gece uykuda ya da akşam oturma saatlerinde olan, bacaklarında dayanılmaz, huzursuzluk ve hareket ettirme isteğidir. Bazen hastalar bunu direkt huzursuz olarak ifade edemezler. Tanımlayamadıkları bir gerginlik olarak ifade ederler. Hastalar bacaklarını sıkarak, bacaklarını yere vurarak ve özellikle yürüyüp dolaşarak çok belirgin bir şekilde rahatladıklarını ifade ederler. Huzursuz Bacak Sendromunun ciddi belirtisi yoktur. Hayati risk taşımaz ancak yaşam kalitesini ve uyku kalitesini mutlaka etkilemektedir” dedi.

TOPLUM FARKINDA DEĞİL!..
Huzursuz Bacak Sendromu'nun hastalar tarafından anlaşılamayacağına değinen Dr. Demir, “Hastanın sorunu, çoğu zaman bizim sorgulamamızla ortaya çıkıyor. Uyku problemi ile gelen hastalara sorduğumuz sorularla, şikâyetlerle ortaya çıkmaktadır. Genelde hastalarımız ve toplumumuz böyle bir sendromun olduğunun farkında değiller. Toplum içinde bilinçlenme arttıkça ve nöroloji uzmanlarına başvuruldukça, huzursuz bacak sendromu daha çok dikkat çekmeye başlıyor” dedi. 

UYKU PROBLEMİ OLANLAR, DİKKAT...
Tedavi ve takibin çok önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Osman Demir, “Uyku bozukluğu olan hastalar, bunun sadece ruhsal sıkıntıdan kaynaklı olduğunu düşünmemeli. İlgili psikiyatri veya nöroloji uzmanlarına başvurmalılar. Daha sonra bununla ilgili tetkikler yaparak, sorunun huzursuz bacak sendromundan kaynaklı olabilme ihtimalini düşünmelerini öneriyorum. Bunun ilgilenip, tedavilerini ve takiplerini yapmalarını tavsiye edebilirim” ifadelerini kullandı. 

Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL
 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER