Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsunlular dikkat: İşte indirimliler

Birçok sektörde yapılan ÖTV ve KDV indiriminin 3 ay daha devam etmesine yönelik karar yürürlüğe girmişti. Şimdi vatandaşlar hangi kalemde ne kadar indirim olacağını merak ediyor. İşte kalem kalem netleşen indirimler...

Samsunlular dikkat: İşte indirimliler

KDV, ÖTV indirimlerinden faydalanmak isteyenler için, hangi kalemde ne kadar indirim ve ne zamana kadar geçerli olduğunu sizlerden gelen yoğun talep üzerine toparladık. İndirimler ve tarihlerle ilgili ayrıntılar şu şekilde, “Konut, İşyeri, Mobilya ve Bazı Taşıtların Teslimlerinde Uygulanan KDV İndirimi, Bazı Araç ve Otomobiller ile Beyaz Eşyalar ve Elektrikli Küçük Ev Aletlerinde ÖTV İndirimi ve Tapu Harçlarında Uygulanan İndirimin Süre Uzatımına İlişkin Karar” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe sokuldu. 

SEKTÖR SEKTÖR

Bu kapsamda, konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019’a dek yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak işleme alınacak. Tapu harçlarında yüzde 4’ten 3’e indirim bu tarihe kadar sürecek. Mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 üzeirnden hespalanacak. Beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranları da sıfırlanmış olarak devam edecek. Otomotivlerde de 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV’de 15’er puanlık indirim sürecek. Ticari araçlarda KDV oranları da yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak devam edecek. Mükelleflerin indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu hüküm çerçevesinde teslim ettikleri mallar, Türkiye’de kayıt ve tescil edilmemiş yeni araçlar dışında, sebebiyle yüklendikleri vergiler dahil edilmeyecek. Bu hüküm, 31 Ekim 2018’den itibaren geçerli olacak.

SON GÜN MART 31

Düzenleme ile alakalı olarak detayları ise, Gelir İdaresi Başkanlığı açıkladı. Buna göre, kalem kalem vergi indiriminde uzatma şu şekilde uygulanacak:

- Tapu harçlarında uygulanan oran indiriminin süresi 31 Mart 2019’a kadar uzatılacak.

- Konut ve işyeri teslimlerinde (bina ve bağımsız bölüm şeklinde olanlar) uygulanan KDV oran indiriminin süresi 31 Mart 2019’a kadar uzatılacak. 

- Mobilya teslimlerinde uygulanan KDV oran indiriminin süresi 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatılmıştır.

- TIR çekicileri, minibüs, midibüs, otobüs, kamyon, kamyonet (Türk Gümrük Tarife Cetveli’nin 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alanlar hariç) ve bazı özel amaçlı taşıtların teslimlerinde uygulanan KDV oran indiriminin süresi 31 Mart 2019’a kadar uzatılmıştır.

- Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (II) sayılı listedeki 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan hafif ticari araçlar, dokuz koltuklu binek araçlar, bazı hibrit araçlar ve 1600 cm3’ü geçmeyen binek otomobillerinden yüzde 45 ve yüzde 50 oranına tabi olanlarında uygulanan ÖTV oran indiriminin süresi 31 Mart 2019’a kadar uzatılacak.

- Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (IV) sayılı listede yer alan bazı mallar (beyaz eşyalar ve elektrikli küçük ev aletleri)için uygulanan ÖTV oran indiriminin süresi 31 Mart 2019’a kadar uzatılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER