banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Samsunlu avcılar uyduyla takip ediliyor

KAYHAF 2. Başkanı Serhat Çelebioğlu, "Avcılar, Merkez Av Komisyonu'na belirttiği limitin dışında avlanma yapamaz. Uydu sistemi ile sürekli takip edildiğimiz için bu süreçte yasak av yapmamamız söz konusu olamaz" dedi.

SAMSUN HABER 13.03.2019, 15:07

Karadeniz Av Yaban Hayatı Avcılık Federasyonu (KAYHAF) 2. Başkanı Serhat Çelebioğlu, Samsun Canlı Haber TV'ye konuk oldu. 


Çelebioğlu, "Avcılar, avlanmadan bir gün önce Avlat Yönetim Bilgi Sistemi'ne (AVBİS) girerek, rezervasyon yaptırmak zorunda. Yani avcı, hasat edeceği türü nerede ve ne miktarda avlayacağını bu sisteme girmekle mükellef. Bununla birlikte, uydu sistemi ile sürekli takip ediliyoruz. Bu süreçte bizim yasak av yapmamamız söz konusu değil" dedi. 


Karadeniz Av Yaban Hayatı Avcılık Federasyonu 2. Başkanı Serhat Çelebioğlu, Samsun Canlı Haber TV'de canlı yayında Dilber Bahadır’ın sorularını yanıtladı. Çelebioğlu, yasal avcılığı ve avcılıkta yaşanan sorunları anlattı.

SAMSUN'DA 6 BİNE YAKIN AVCI VAR
Toplam 45 dernekten oluşan bir federasyon olduklarını ve Samsun'da yaklaşık 6 bine yakın avcı ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Çelebioğlu,  "Kurulduğumuz günden bugüne avcımızın yanında olmayı başardık ve bu tavrımızla da kamuoyunun takdirini kazandık. Bunun yanı sıra, bakanlık nezrindeki çalışmalara da imza atan bir çalışma grubumuz var. Samsun'da da 6 bine yakın avcı ile sürecimiz devam ediyor" dedi.

KAÇAK CENNETİ OLDU
Kızılırmak Kuş Cenneti’nin kaçak cenneti olduğunu ifade eden Çelebioğlu, "Türkiye'de 165 bine yakın avcı var. Bu kişiler, her yıl avcılıkla ilgili sorumluluklarını yerine getirmek zorunda. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin UNESCO sürecini yönetenlere itirazımız var. Buranın paydaşları yönetim planın içinde olmalı.  Hatta avcılarımız yasak sürecinden o kadar yoruldu ki belge iptaline gitmek istiyor. Biz, o alandan tecrit edildikten sonra orası kaçakların cenneti oldu. Biz olsaydık, orada kaçak avcılar yer alamazdı" diye konuştu.

UYDUDAN TAKİP EDİLİYORUZ
Çelebioğlu, Türkiye'deki avcıların büyük sorumlulukları yerine getirdiğini ifade ederek, "Avcılarımız, öncelikle Maliye Bakanlığı'na harç yatırıp, avlanma pulunu alıyor. Ardından Avlat Yönetim Bilgi Sistemi'ne (AVBİS) dahil olup, avlanmadan bir gün önce rezervasdyon yaptırıyor ve nerede, ne kadar avlanacağını bu sisteme bildiriyor. Ayrıca, biz avlanırken, uydu sistemi ile takip ediliyoruz. Yani sistem üzerinden avlığa gittiğimizde uydu üzerinden konumumuz biliniyor. Haliyle bu süreçte bizim yasak av yapmamamız söz konusu olamaz" şeklinde konuştu.

SUİKAST TİMİNİ BİZ YAKALATTIK
Bireysel silahlanmadan yana olmadıklarını belirten Çelebioğlu, "Biz devletimize güveniyoruz. Ama unutmasınlar ki, 15 Temmuz akşamında Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek isteyen timi, avcılar yakalattı. Yani avcının doğadan ve dağdan kesilmesi, sivil gücün bu bölgelerden çekilmesi anlamına gelir. Biz bunu istemiyoruz. Devlet bize ne emrederse harfiyen yerine getirmek zorundayız" diye konuştu.

Haber: Pınar UZUN 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!