banner1365

banner1345

Samsun'da TOKİ Mağduru İllerden

banner1357

Sayıştay hastane inşaatlarına dikkat çekti. Sivas’ta hastane inşaatı eski su yatağında olunca temeli su bastı. Alanya’da ise yüklenici firma ortağı hayatını kaybedince inşaat durdu.

SAMSUN HABER 15.04.2014, 09:44 15.04.2014, 09:54 admin
Samsun'da TOKİ Mağduru İllerden
banner1353

SAYIŞTAY’ın 2012 yılı TOKİ raporunda, Sivas’a yapılmakta olan 600 yataklı eğitim ve araştırma hastanesinin inşaat sahasının, eski su yatağından geçtiği ve Kızılırmak nehrine de çok yakın olduğu belirlendi. Temel altı kotunun da hatalı alındığı belirtilen raporda, temel kazısı sırasında yoğun yeraltı suyu ile karşılaşıldığı vurgulandı. Alanya Devlet Hastanesi inşaatında da yüklenici firmanın ortağının hayatını kaybetmesi nedeniyle 10 ay süreyle imalat yapılamadığı aktarıldı. Bu inşaatın temel kotunun yakınındaki dereden daha düşük olması nedeniyle, zemin ile bodrum katlarının su altında kaldığı da kaydedildi.

Sayıştay raporunda hastane yapımları ile ilgili çarpıcı tespitler ortaya çıktı. 19 Eylül 2011’de 81 milyon 970 bin TL bedel üzerinden ihale edilen, sözleşmesi 5 Ocak 2012’de yapılan ve bitim tarihi olarak 4 Ekim 2014 olarak belirlenen 600 yataklı Sivas Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatı ile ilgili raporda özetle şu tespitler yer aldı:

TEMEL ALT KOTU YÜKSELTİLDİ

“Sağlık Bakanlığı tarafından zemin etüd raporu ve uygulama projelerinin yapıldığı ve idare tarafından ihalesi gerçekleştirilen işte, zemin etüd raporunda binaların temellerinin ‘-4,50 metre’ kotuna oturtulması öngörülmesine rağmen, ‘-7,00 metre’ olarak hatalı alınmıştır. Temel imalatların yapılması sırasında ‘-4,20’ kotunda yoğun yeraltı suyu ile karşılaşıldığı görülmüştür. Temel alt kotunun yükseltilmesi, proje ve imalat değişikliklerinin değerlendirilmesine Başkanlıkça olur verilmiştir.

ORTAK ÖLDÜ SU BASTI

SAYIŞTAY, 2 Mayıs 2011 tarihinde 42 milyon 473 bin TL bedelle ihale edilen, 28 Temmuz 2011 tarihinde sözleşmesi imzalanan ve 26 Nisan 2014’te bitirilmesi planlanan Alanya 300 yataklı devlet hastanesi inşaatı ile ilgili olarak da şu değerlendirmeleri yaptı: “28 Mayıs 2013 tarihinde şantiye mahallinde yapılan incelemede; imalatların iş programına göre yüzde 52.50 seviyesinde olması gerekirken fiziki ilerlemenin yüzde 12,84 seviyesinde olduğu görülmüştür. Yüklenici firmanın yüzde 87,5’lik hissesine sahip hakim ortağın, 29 Ağustos 2012 tarihinde ölmesi ve reşit olmayan çocuklarının irade beyanında bulunamamaları nedeniyle, yaklaşık 10 aylık süre içinde şantiyede hiçbir imalat yapılmamıştır.

Bu süre zarfında imalatları daha önceden yapılmış olan katların imalatları deformasyona uğramıştır. İnşaat temel alt kotunun, yakınından geçen dereden daha düşük kotta olmasından dolayı sızan suların etkisi ile zemin katların bir kısmı, bodrum katları ve sahanın tamamen uzun zaman su altında kaldığından buralar batak balçık malzeme ile dolmuştur. Bodrum katlardan görünen beton ve demir imalatlarının geçen uzun süre içinde su içinde korozyona uğramıştır. Yüklenicinin ölümünden sonra işin zaman geçirilmeden tasfiye edilip ikmal ihalesinin yapılması gerekirken bu işlem için 10 ay beklenmiştir. 6 Haziran 2013’te TOKİ Komisyon kararı ile sözleşme tasfiye edilmiş, ancak Ağustos 2013 itibariyle ikmal ihalesi henüz yapılmamıştır.”

İşçiler kendini zincirledi

YATAĞAN, Kemerköy ve Yeniköy termik santrallarının özelleştirilmesini protesto etmek için işçiler kendilerini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) demir korkuluklarına zincirledi. Yaklaşık 4 gündür ÖİB önünde bekleyen grubun zincirli eylemine polis müdahale etti ve 9 sendikalı işçi gözaltına alındı. Kurtuluş Parkı’nda bekleyen diğer grup üyeleri de ÖİB önüne yöneldi. Polis ekipleri toplanan grubu gaz sıkarak dağıttı. Polis zincirli eylemin ardından Yatağan işçilerinin ÖİB binasının karşısında bulunan çadırları da kaldırdı.

ÇARŞAMBA DEVLET HASTANESİ'DE TOKİ MAĞDURU

Çarşamba'da bölge hastanesi gibi hizmet veren Çarşamba Devlet Hastanesi 1986 yılında 150 yataklı olarak hizmet vermeye başlamıştı. Günde 2 bine yakın hastaya ayakta tedavi sağlayan bölgenin en en çok hizmet veren 10 sağlık kurumundan biri olan biri olan hastane yetersiz kaldı.

TOKİ DEĞİŞİKLİĞİ KABUL ETMİYOR

Yoğunluğu aşmak ve talebi karşılamak için 2011 yılında 200 yataklı modern bir hastane için TOKİ ihaleye çıktı ve ihaleyi Uzunlar Firması kazandı. Ancak firma işi bırakınca 2014 yılında bitirilmesi gereken hastane inşaatı durdu.Yetkililer bunun üzerine Sağlık Bakanlığı'na da müracaat ederek yatak sayısının 250 ye çıkarılmasını ve mevcut hastane projesinin yeni kalite standartlarına uygun olarak düzenlenmesini istediler. Sağlık Bakanlığı bu müracaatı uygun buldu. Ancak TOKİ değişikliği kabul etmiyor.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Ancak TOKİ yetkilileri maliyetin artacağı ve % 17 seviyesine gelmiş terkedilmiş inşaatta değişikliklerin zor olacağı gerekçesi ile bunu kabul etmedi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkilileri TOKİ'nin itirazlarına rağmen görüşmelerin sürdüğünü bildirdiler.

VATANDAŞ PERİŞAN

Vatandaşlar ise hastane inşaatının bir an önce tamamlanarak yaşanan rezaletin ortadan kaldırılmasını talep ettiler. Çarşamba Devlet Hastanesi çevre ilçelerden de gelen çok sayıda hastaya hizmet vermekte yetersİz kalırken yoğunluk ve fiziksel yetersizliği nedeniyle Çarşamba, Salıpazarı,Ayvacık ve Terme ilçelerinden gelen hastalar hizmet alamadıklarından Samsun merkezdeki hastahanelere doğru yola çıkmak zorunda kalıyorlar.

hürriyet/samsunahber.tc


Yorumlar (0)
banner1363
15°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 24 Ekim 2019
İmsak 05:23
Güneş 06:49
Öğle 12:24
İkindi 15:20
Akşam 17:49
Yatsı 19:09