banner1320

Samsun Valisi Kaymak: Türkiye AB standartlarının üzerinde 

Samsun Valisi Osman Kaymak, Türkiye’de son yıllarda AB standartları üzerinde üretim yapıldığını ifade etti 

Samsun Valisi Kaymak: Türkiye AB standartlarının üzerinde 
banner1314


Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının (TSO) Avrupa Birliğinden (AB) hibe destekli, “AB-Türkiye İş Köprülerinin Daha Fazla İşbirliği ve Anlayış Yoluyla Güçlendirilmesi” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, Türkiye’nin son yıllarda AB standartları üzerinde üretim yaptığını dile getirdi.

İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAK
Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, genelde yerel ve bölgesel kalkınmaya hizmet etmek hedefiyle, özelde ise ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi başta olmak üzere istihdam, işletme fonksiyonlarının geliştirilmesi gibi üyelerin pek çok alanda ihtiyaçlarını karşılamak üzere projeler yürüttüklerini söyledi. Türkiye ile AB arasındaki en etkili ve giderek daha da güçlenen diyalog platformunun, oda ve borsaların liderliğindeki iş dünyası tarafından yürütüldüğünü kaydeden Murzioğlu, "Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı, Türk odalarının ve AB’deki emsalleri ile karşılıklı bilgi ve anlayışlarının güçlendirilmesi, Avrupalı ve Türk iş çevrelerinin entegrasyonunun geliştirilmesi, Türkiye’nin gelecekteki AB’ye katılımının, Türkiye’de ve AB’deki fırsatlar ve zorluklar ile alakalı farkındalık yaratmaya yönelik olarak kurgulanmıştır. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak Çek Ticaret Odası ortaklığı ve Sinop Ticaret ve Sanayi Odasının da iştiraki ile 15 aylık süre ile yürüteceğimiz projemizle Çek Cumhuriyeti ile dış ticaret hacmimizin geliştirilmesini hedefliyoruz. Bu hedefe istinaden firmalarımızın uluslararasılaşmasına katkı verecek, profesyonel ihracat danışmanlığını hizmeti vereceğiz. İstihdama yönelik olarak da 40 kişinin dış ticaret uzmanı olarak yetiştirilmesi hususunda eğitim gerçekleştireceğiz” dedi. 
 
SÜREÇ İLERLİYOR
Samsun Valisi Osman Kaymak da Türkiye’nin AB sürecinin uzun bir hikaye olduğuna vurgulayarak, "Üye olmak ve üye olurken de pek çok aşamalardan geçildi. Şuan bu süreç devam etmektedir. Ticaret alanında yapılan işbirlikleri bir adım daha önde gitmektedir. O anlamda Avrupa Birliği bir standartlar ülkesi yani üretimde, ticarette ve imalatta standartları öngören bir sistem. Bu anlamda bizler, Samsun’da üretim, ticaret ve imalat yapan arkadaşlar da Avrupa Birliği standartlarını yakalayarak, iş insanlarının dünya ile ticaret etmenin zorunluluğunun farkındayız” şeklinde konuştu.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300