banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun Valisi Kaymak: Kritik teknolojiler milli olmalı

banner1357

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Türkiye'nin kritik teknolojileri milli olarak geliştirebilmesi, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunarak değer zincirlerinde pay sahibi olabilmesi tercih değil bir zorunluluktur" dedi

SAMSUN HABER 11.12.2019, 18:20
Samsun Valisi Kaymak: Kritik teknolojiler milli olmalı
banner1353
banner1375

Samsun'da, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce "Endüstriyel Verimlilik Uygulamaları Başarı Hikayeleri" paneli düzenledi. 
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı konferans salonunda düzenlenen panele katılan Vali Osman Kaymak, ülkenin her yönden bağımsızlığını pekiştirecek ve toplumsal refahını artıracak adımları atmanın en önemli öncelikleri olduğunu söyledi. 

TÜRKİYE ÜST LİGE ÇIKACAK
Bu amaç doğrultusunda, sanayi ve teknoloji alanlarında elde edilecek başarıların çok önemli olduğunu ifade eden Kaymak, "Ülkemiz güçlü sanayi altyapısı, firmaların üretim esnekliği, nitelikli insan kaynağı ve yenilikçiliği teşvik eden Ar-Ge ekosistemi sayesinde önemli başarılara imza attı. Bu başarılar sayesinde Türkiye bir üst lige çıkacak, dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına girecektir" dedi.
Başarı hikayesinin gövdesini, milli teknoloji hamlesi ışığında geliştirilecek sanayi ve teknoloji politikaları oluşturacağını vurgulayan Osman Kaymak, ticaret ve teknoloji savaşlarının yaşandığı günümüz dünyasının kazananlarının özgün, yenilikçi ve rekabetçi üretim yapan ülkeler olacağını belirtti.

İRADE GÖSTERİLECEK
"Türkiye'nin kritik teknolojileri milli olarak geliştirebilmesi, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunarak değer zincirlerinde pay sahibi olabilmesi tercih değil bir zorunluluktur." diyen Kaymak, şöyle devam etti: "Dördüncü sanayi devrimine karşı her ülke, kendi gereksinimleri, alt yapısı ve planları doğrultusunda stratejiler ve politikalar üretiyor. Türkiye de bu süreçte milli teknoloji hamlesi ile kendi yol haritasını hayata geçirecek, bu sayede teknolojinin öncü ülkelerinden biri olma iradesini gösterecektir. Bu yaklaşımla küresel rekabet gücümüzü artıracak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı temin edecek ve kritik teknolojilerde atılım yapacak politikaları bir bütün olarak uygulamak zorundayız. Ülkemizin savunma sanayinde kaydettiği başarı, sanayinin diğer sektörlerine de rol model olacak niteliktedir."
 

Yorumlar (0)