Samsun'un son demir ustası: 200 derecelik ateşte...

Samsun'da yaşayan 67 yaşındaki İbrahim Germi, Ramazan ayında 200 derecelik ateşin karşısında hem çalışıyor, hem de ibadetini yapıyor.

Samsun'un son demir ustası: 200 derecelik ateşte...
banner1314

Samsun'da yaşayan 67 yaşındaki İbrahim Germi, dede mesleği demir ustalığını 52 yıldır icra ediyor. Samsun'un son demir ustası olma özelliğini de elinde bulunduran Germi, İlkadım ilçesi Demirciler Yokuşu'nda kendisine ait dükkanında sabahları besmele çekerek başladığı işini yarım asrı aşkın sürdürüyor. Ramazan ayında vatandaşların ihtiyaçlarını gidermeye çalışan Germi, 200 derecelik ateşin karşısında hem çalışıp, hem ibadetini yapıyor.

“Yanlış yaparsan çekici kafana yersin” 

Dedesinin ve babasının demirci olduğunu ifade eden Germi, kendisinden sonra bu mesleği yapacak kişinin olmadığını söyledi. Mesleğini “Zevkli ve tatlı bir meslek” olarak nitelendiren Germi, “Aynı zamanda hile kabul etmeyen bir meslek. Yanlış yaparsan çekici kafana yersin. Ziraat devam ettiği sürece bu meslek de devam eder. Bu mesleğin çok avantajları var. Mesela kazandığın para çok tatlı ve bereketli bir paradır. Alnının teriyle kazanılan bir paradır. Bu zevki dedem ve babam tattı. Ben de tadıyorum. İdare ediyorum çok şükür” dedi. 

“Allah sabrını veriyor” 

Karşısında yanan ateşin hiçbir zaman zararını görmediğini kaydeden Germi, “Çekiç salladıkça daha sağlıklı çalışıyorsun. Ramazan ayı nedeniyle de hiçbir zararını görmedim ve sıkıntı çekmedim. Hatta kârı bile var. Allah sabrını veriyor. Ramazan ayı haricinde öğle vaktini zor bekliyorsun yemek yemek için ama Ramazan ayında açlığı hiç hissetmiyorum. Ramazan’ın tadı çok başka” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300