banner595

Samsun Estetikte Marka Oluyor!

Samsun estetik cerrahi alanında gelişmesi sebebiyle Karadeniz bölgesinde sağlık göçü alan bir şehir haline geldi. Samsun'a ulaşımın son yıllarda gerek karayolu gerekse hava yolu ile çok daha kolay hale gelmesi nedeni ile uzak illerden gelen hasta sayısı önemli derecede arttı. Burun estetiği, meme estetiği ve diğer birçok estetik cerrahi girişim konusunda neredeyse marka haline gelen Samsun şehirciliği de gittikçe düzelerek yaşamak için en uygun iller arasına girdi.

Samsun Estetikte Marka Oluyor!

Samsun estetik cerrahi alanında gelişmesi sebebiyle Karadeniz bölgesinde sağlık göçü alan bir şehir haline geldi. Samsun'a ulaşımın son yıllarda gerek karayolu gerekse hava yolu ile çok daha kolay hale gelmesi nedeni ile uzak illerden gelen hasta sayısı önemli derecede arttı. Burun estetiği, meme estetiği ve diğer birçok estetik cerrahi girişim konusunda neredeyse marka haline gelen Samsun şehirciliği de gittikçe düzelerek yaşamak için en uygun iller arasına girdi.

09 Ocak 2016 Cumartesi 15:00
Samsun Estetikte Marka Oluyor!

Samsunhaber.TC Dergisi / Sayı 5

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Operatör Doktor Halit Urgan 2000 yılında mezuniyet sonrası Ağrı Devlet Hastanesi acil servisinde pratisyen hekim olarak göreve başladı. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı kazanarak Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı.  2009 yılında uzman olarak mecburi hizmetini tamamlayacağı Çorum Devlet hastanesine atandı. Mecburi hizmetini burada tamamladıktan sonra  2011 yılında özel Samsun Medicana İnternational Hastanesinde Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı olarak göreve başladı ve 3 buçuk yıl sonra Samsun’da kendi muayenehanesini açtı, halen serbest hekimlik yapmakta.

1) Rekonstrüktif ameliyatlar nelerdir?

Rekonstrüksiyon yeniden yapmak demek. Bizim branşımızda plastik rekonstrüktif  ve estetik cerrahi diye 3 alan var. Yeniden yapım ameliyatları arasında vücudumuzun tüm bölgeleri var. Bir yeri herhangi bir şekilde veya ameliyatla bozulmuş, yanmış olabilir bunların düzeltilmesi işlemleridir. Bunun içinde burun, dudak, kol ameliyatları, parmak kopmaları, yanık ameliyatları vardır.Bu ameliyatlar plastik cerrahinin en zevkli ameliyatlarıdır. Bizim için eğitimimiz sırasında becerimizi gösterebildiğimiz ve zevk alarak yaptığımız ameliyatlar arasında.

2) Ameliyatsız estetik yöntemlerinizden bahseder misiniz?

Son yıllarda ameliyatsız estetik yöntemlerimiz git gide artıyor. Hastalarımız ameliyat olmadan ameliyatsız çözüm peşindeler. Son 10 yıldır özellikle ameliyatsız estetik cerrahi kısmı gelişti. Bunlar arasında yüzle ilgili olanlar çoğunlukta. Derinin cildin gençleştirilmesi, göz kapaklarının, kaşın kaldırılması, kırışıklıkların giderilmesi ya da başaka yerlerde dolgunluk istediğimizde kontur düzeltmeleri operasyonları ameliyatsız çözümlerle halledilebiliyor.

3) Estetik cerrahide kendinize özgü bir felsefeniz var mı?

Her plastik cerrahın kendine özgü bir felsefesi vardır. ama bu başlarda oluşmuyor. Tecrübe kazandıkça estetik cerrahide kendinize özgü bir felsefe oluşuyor. Sadece benim felsefem değil aslında bütün plastik cerrahların hayali, amacı doğal sonuçlar yapabilmek ve hastaların memnun ayrılmasını sağlayabilmektir.

4) Estetik ameliyatlar sağlık açısından riskli midir?

Her ameliyatta olduğu gibi estetik ameliyatlarda da riskler var. Ama sağlıklı bir bireyse hastalarımız başka eşlik eden problemleri yoksa alınan risk minimumdur. Genelde hastalarımızın sağlığı ameliyattan sonra bozulmaz. Esetetik ameliyatlarda bir vücut boşluğu açmıyoruz. Vücudun dışında çalıştığımız için hastalar bundan olumsuz yönde etkilenmiyorlar. Sağlık açısından risk olmasa da şekil bakımında bazı riskler taşıyor. Yani güzel göstermeye çalışırken amacınıza tam olarak ulaşamayabiliyorsunuz. Bunlar ikinci düzeltme ameliyatlarını gerektirebiliyorlar. Fakat bunların oranı becerikli ellerde çok düşüktür.

5) Estetik operasyonlar sonrası hastayı neler bekliyor? Nelere dikkat etmeli?

Bizler sihirbaz değiliz. Bütün plastik cerrahlar iyisinden kötüsüne insan. insanla uğraşıyoruz ve bizde birer insanız. Bazen beklenmedik şeyler ortaya çıkabiliyor. Herşey yolunda gitse bile estetik ameliyatlar sonrasında kötü göründüğümüz bir dönem oluyor. beklediğiniz sonucu görmediğiniz bir iyileşme dönemi oluyor. Bu iyileşme döneminde sabırla beklemek gerekiyor. Morluk, şişlik, ameliyat bölgesinde yara izleri gibi durumlar meydana geliyor fakat bunların hepsi geçip hastayı mutlu edecek boyuta geliyorlar.  Ameliyatın çeşitine göre bu dönemin süresi değişebilir. Sabır bu işte önemli.

Her ameliyatın kendine özgü sonuçları var. Hastaların doktorlarıyla iletişimi kesmeden nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmeleri gerek. Her ameliyatta nelere dikkat edilmesi gerektiği konusu farklıdır. Bu ameliyatlar riskli ameliyatlar olmadığı için hastalara öğüdümüz sosyal hayatınıza dönebildiğiniz kadar çabuk dönün oluyor.

6) Estetik cerrahi için size gelen hastalarınızın bir ünlüye benzemek gibi istekleri oluyor mu?

Bu görüş son zamanlarda çok kırıldı. Hastalar artık çok daha bilinçliler okuyarak geliyorlar. 10-15 yıl önceki gibi bir ünlüye benzeme hayali azaldı. Öyle gelen hastalarımıza doğruları anlatarak düşünmeleri için süre veriyoruz. Böyle bir şeyin gerçek olamayacağını, bir ünlüye benzememeleri gerektiğini, bunun yapılamayacağını anlatıyoruz.Bazı hastalarımızda hayal kırıklığı oluyor.

Erkekler birine benzemek düşüncesiyle gelmiyorlar daha çok kadınlar geliyor. Gelenler genelde dizilerden güzel kadınların burunlarını internetten telefonlarına indirip gösteriyorlar.

7) Estetik cerrahi sonrası iz kalır mı?

Hastaların en çok sorduğu sorulardan biri de bu iz kalır mı? İz kalır dediğimizde en çok şaşırdıkları konu bu. Plastik cerrahi, teknolojik olarak ne kadar gelişirse gelişsin neşter deyen her yerde iz kalır. Plastik cerrahlar bu izleri bir yerlere saklayabiliyorlar. Burun ameliyatı oluyorsa burnun içine, yüz germe olacaksa kulakların önüne veya arkasına, meme ameliyatı olacaksa iç çamaşırının içinde kalacaksa şekilde bu izleri saklıyoruz.

8) Size en çok hangi estetik cerrahi yöntemi için geliniyor?

Türkiye'de, Amerika'da, Avrupa'da farklılık gösteriyor bu durum. Başvurular coğrafi bölgeye göre değişiyor. Taktir edersiniz ki Türkiye coğrafyasında en büyük problem burun. Sosyal bazı nedenlerden dolayı meme ve diğer ameliyatlar biraz daha gerideyken ABD ve Avrupa'da meme ön sırada, burun ikinci sırada, diğer estetik operasyonlar sonra gelir. Türkiye ve Samsun'da en sık başvuru buruna oluyor. Burun ameliyatları genellikle plastik cerrahların en sık yaptığı ameliyatlardır.

9) Burun estetiği tekniklerinden kısaca bahseder misiniz?

Başlıca iki büyük teknik var. Kapalı ve açık ameliyatlar. Benim tercih ettiğim açık ameliyat. Hangisi doğrudur konusu tartışılır. Fakat doktorlar kendilerini hangi konuda yetişmiş hissediyorlarsa o teknik üzerinde duruyorlar. Her iki tekniğinde birbirinden üstünlükleri ve dezavantajları var. Ancak hastalarımızın dikkat etmesi gereken şey açık mı kapalı mı yapılacağı değil. Sonucun nasıl olacağıdır. Bunun yanında hastaya fonksiyonel olarak düzeltmede yapabiliyoruz.

10) Burun estetiği için alt yaş sınırı nedir? Neden?

Burun estetiği için özellikle gençler çok başvuruyorlar. Artık son zamanların hiti gibi oldu. 17-18 yaş arasındaki gençler, orta yaştan daha fazla geliyorlar. İstekleri de aslında çok gerçekçi. Sorunsuz geçirebilecekleri bir gençlik istiyorlar. Genelde burunlarının üstünde kavis dediğimiz bir kemer oluyor. Ama gençlerin şunu bilmesi gerekiyor, biz bu ameliyatı 18 yaşından önce yapmamaya çalışıyoruz. Çünkü henüz gelişimi tamamlanmamış bir kemik yapısı oluyor hastalarımızda. Onun dışında psikolojik olarak da hastalarımızın olgunlaşması gerekir yani bu isteklerinin net ve kesin olması gerekir. Küçük yaştaki hastalarda istekler fevri oluyor. Bir sabah aynaya bakıyor kendini beğenmiyor ve anne beni hemen doktora götür şeklinde yaklaşımı oluyor.  Hatta 18 yaşında olsa bile ailesiyle geldiği zaman  annesine babasına sorular sorarak çocuklarının bu kararı sağlıklı verip vermediklerini, onlarında destekleyip desteklemediklerini öğrenmeye çalışıyoruz. Sınırımızın 18 olmasına rağmen  bazı psikolojik problemlere neden olabiliyor sorunlar. Çocuk  artık dışarı çıkamıyor , sosyal yaşantısı , dersleri, ailesiyle arası bozuluyor. Eğer öyle bişey varsa hastalarımızı 17 yaşında da ameliyat edebiliyoruz.

11) Burun estetiği ameliyatları ortalama ne kadar sürüyor?

Burun ameliyatları uzun süren ameliyatlardır. Doktorun ne yapacağına ve hastanın isteklerine göre süre değişir. Yaklaşık 1 buçuk saatle 3 buçuk 4 saat arasında değişir süresi. Genelde burun ameliyatlarında sonra bir haftalık bir iyileşme dönemine ihtiyaç var. Bir haftadan sonra dikişler alınıyor ve burun üstündeki atel çıkarılıyor. Bir yıllık bir ödemin geçmesi süreci var. Tabi biz bunu hastalara anlatıyoruz. Sabırsız olanlar üzülüyor böyle bir süreci duyunca. Ama genelde burnunda kavis problemi olan hastalarımız sonuçları çok erken dönemde görmeye başlayıp mutlu oluyorlar.  Şişlikler geçtikten sonra sosyal hayatlarına dönebiliyorlar.

12) Ameliyat etmeyi kabul etmediğiniz hastalar oluyor mu?

Ben kişisel olarak hastaların mutlu olmalarını hedefliyorum. Buraya gelip ameliyattan başarısız ayrılacağını düşündüğüm hastaları ameliyat etmiyorum. İstekleri bazen çok gerçekçi olmuyor. Gerçekçi isteklerle gelmeyen hastaları reddediyorum. Birde gerçekçi istekleri olup ameliyatın yetersiz kalacağı hastalar var. Onlara da size bu ameliyat olmaz ama farklı bir teknikle size daha çok fayda sağlayabiliriz deyip ameliyat kararlarını değiştirebiliyoruz.

13) Burun ameliyatından sonraki süreci anlatır mısınız?

Hastalarımız bir haftalık bir şişlik ya da morluk dönemi geçirebiliyorlar. Şişilik ve morluk olmadan burun ameliyatı yapıyoruz diye reklamlar var. Ne yazık ki burun kemiği kırılıyorsa eğer bu ameliyatlardan sonra şişlik ve morluk olabiliyor. Olur diye bir şey de yok. Hastadan hastaya da değişir. Kadınlarda ve açık tenlilerde morluk ve şişlik fazlayken, erkeklerde ve koyu tenlilerde daha azdır. İyileşme döneminde biraz nefes sıkıntısı yaşayabiliyor hastalarımız. O da ilk haftadır. Sonra nefesleri gittikçe açılıp iki üç ay içinde normale dönebiliyor. Burun estetiği ameliyatları sadece estetik ameliyatlar değildir aslında. Son 10 yıldır fonksiyonel olarak burunları da düzeltebiliyoruz. estetik ameliyatı yaparken bir doktor özellikle burnun içinde nefes almayı engelleyen herhangi bir problem varsa onları da çözer.

Bir yıllık bir süreç var önlerinde ödemin geçmesi ve burnun oturması için.  Bu süreçte ilk iki ayda burun şişliğinin yüzde 80'ini kaybeder. Hasta da mutlu olmaya başlar. ikinci ayda burnunun oturduğunu yüzüne yakıştığını hisseder. Bir yıllık süreçte de burun derisinin kalınlığı gittikçe azalacaktır.

14) Burun estetiği sonrası işe dönüş süreci ne kadardır?

Burun estetiği sonrasında iki üç gün içerisinde bandajlarla çalışabilirim deniyorsa çalışılabilir. Hastalar kendilerini halsiz, yorgun ve ağrılı hissetmezler. Birinci hafta sonrasında bandajları çıkacağı için hastalarımız daha rahat işe gidiyorlar. Görüntü düzeliyor 7-8 gün sonra. Rahatlıkla her türlü işlerini yapabilirler. Spor konusu soruluyor çok fazla. Burun estetiğinde sonra hafif sporlar bir hafta sonra başlayabiliyor. Ağır sporlara da 3-4 hafta sonra geçebiliyoruz. Uçağa binmek 4-5 günden sonra mümkün. Arabayla seyahat de hemen ertesi gün yapılabiliyor.

15) Burun estetiği sonrası ağrı olur mu?

İlginç bi konu aslında morluk ve şişlik olabiliyor ama ağrı genellikle olmuyor. Hastalar hiçbir ağrı çekmeden süreci tamamlıyorlar. ameliyattan sonra bir iki saar boyunca burun uçlarında sızlama oluyor. Sonrasında herhangi bir sızlama ve ağrı olmuyor.

Son zamanlarda tampon kullanılıyor mu diye bir soru var. Biz plastik cerrahlar yapabiliyorsak tamponsuz burun estetiğini destekliyoruz. Tamponsuz yapılmış burun estetiğinden sonra hastaların konforu daha fazla oluyor. Ancak her hastada tamponsuz burun ameliyatı yapılmıyor.

16) Samsun'un burun estetiğindeki önemi nedir?

Samsun estetik cerrahi bakımından çok ilginç bir il. Samsun'da estetik cerrahide büyük şehirlerden bir tanesi. En sık yapılan 3-5 şehrin içinde. Özellikle yaz aylarında yurt dışından hastalarımız ameliyat olmaya geliyorlar. Samsunla hiç ilgisi olmayan hastalarımız bize internetten ulaşıp burda ameliyatlarını olup gidenler de var. Gün geçtikçe Samsun'un yeri daha iyi oluyor estetik cerrahide. 


Loading...
Son Güncelleme: 09.01.2016 15:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801