banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Samsun'da 'Yatırım Zamanı' - Samsun Haber

banner1357

Samsun'da sanayici ve iş adamları derneklerinin başkanları, 2020 yılının üretici ve sanayici için umut verdiğini belirterek, özellikle faizlerin düşmesinin yatırımcıyı olumlu yönde etkileyeceğini söyledi

SAMSUN HABER 18.02.2020, 10:22 Ayşe Çolak
Samsun'da 'Yatırım Zamanı' - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Geçtiğimiz gün katıldığı bir programda iş dünyasına seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Şimdi üreticinin ciddi anlamda yatırım zamanıdır. Hükümet olarak yatırım AR-GE istihdam desteği veriyoruz. Faizler düşmüş vaziyette. Girişimci de üzerine düşeni yapsın diyorum sonra geç kalırsınız" sözlerinin ardından Samsun'daki sanayici ve iş adamları derneklerinin başkanları da önemli açıklamalarda bulundu. 

PİYASAYA GÜVEN VERİYOR 

Faizlerin düşmesinin iş dünyası için çok önemle bir gelişme olduğunu belirten SAMSİAD Başkanı İsmail Okutgen, "İş dünyası geçtiğimiz 1 buçuk yıl içinde çok zor bir dönemden geçti. Üretici ve sanayici borçları çevirmede, bankalara olan yüzde 30-35 faizleri ödemede sıkıntı yaşayarak çok zor günler geçirdi. Şu anda kredi faizlerinin yüzde 13-15 bandında olması, piyasaya güven veriyor ancak bankalar yeni kredi açmakta haklı olarak hassas davranıyor.  2020 yılının ekonomik faaliyetler ve cari dengeler açısından başarılı bir yıl olacağını umut ediyoruz" dedi.

POTANSİYEL OLUŞMAYA BAŞLADI

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan ise, 2018 ve 2019'un iş dünyası ve sanayicilerin savunma yılı olduğunu, 2020'yi ise ekonomi fethinin başlangıç yılı olarak gördüklerini söyledi. Tan, "Faizlerin düşmesi, sıcak paranın piyasa girmesini sağlayacaktır. Yatırımcının 2020 yılından sonraki süreçte düşük faizlerle birlikte hem istihdama katkısı olacak hem de sanayiciyi olumlu yönde etkileyecektir. Ben bölgemizde de beklenen potansiyelin oluşmaya başladığını görüyorum ve biz de MÜSİAD olarak Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı destekliyor ve  'Yatırım Zamanı' diyoruz" ifadelerini kullandı.

YETERLİ GELMİYOR

Devletin sanayiciye çok ciddi teşvikler sağladığını ifade eden ASRİAD Samsun Şube Başkanı Furkan Okudan da, "Ülkemizde, üretim ve ihracat yapan sanayicilere sigorta, istihdam, ihracat vergileri, faiz oranları bakımından çok ciddi destekler ve yatırımlar yapılıyor. Devletin bu teşvik ve yatırımları vermesi sanayici açısından güzel bir durum fakat sadece bu yatırımlar tek başına yeterli gelmiyor.Ü reticilerin bu destekleri alarak yapmış olduğu yatırımlardan elde ettiği ürünü satabileceği bir pazar yok. Pazarda çok ciddi sıkıntılar ve rekabet olduğu gibi dünyada da global bir kriz söz konusu. Avrupa pazarında güçlü olamadığımız  için sanayici tedirgin oluyor. Faizler düştü, döviz kurlarında artış var ve bu kararsızlık da insanları korkutuyor" dedi.

Merve İLHAN

Yorumlar (0)