banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Samsun'da veterinerlerden hükümete çağrı - Samsun Haber

banner1357

Samsun Sinop Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Habip Muruz, Türkiye'deki 8 Veteriner Kontrol Enstitüsü'nün günde 10 bin korona testi yapabilme olanağına sahip olduğunu belirterek, "Koronavirüs mücadelesinde omuz vermeye hazırız" dedi

SAMSUN HABER 26.03.2020, 16:01 Ayşe Çolak
Samsun'da veterinerlerden hükümete çağrı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Sinop Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Yönetim Kurulu Başkanı Habip Muruz,  Veteriner Kontrol Enstitüleri'nin Türkiye'nin gözbebeği olduğunu belirterek, "Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı bu Enstitülerde veteriner hekimler yetkindir ve pandemi mücadelesinin test ayağında omuz vermeye hazırdır” dedi.

ALTYAPISI VE PERSONELİ HAZIR

Habip Muruz yaptığı açıklamada; Veteriner Kontrol Enstitüleri'nin güçlü cihaz parkına sahip olduğunu ve moleküler bilgi kapasitesi yüksek veteriner hekimlerin  görev yaptığını belirtti. Türkiye'de sayıları 8 olan bu enstitülerin bu kritik dönemde gündeme getirilmediğini söyleyen Muruz, "Bunu neden söylüyoruz; Primerler ve problar verilsin, günde 10 bin, yanlış duymadınız, 10 bin korona testini doğrudan yapma ya da confirme edecek kapasiteye sahip. Peki sorun ne? Tek sağlık konsepti yaklaşımı yok" diye konuştu.

BİZ DE OMUZ VERİRİZ

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı bu enstitülerde veteriner hekimler yetkin olduğunun altını çizen Muruz, "Pandemi mücadelesinin test ayağında omuz vermeye hazırız.  Vakit geçmiş sayılmaz, Enstitülerin, Veteriner Fakültelerinin ve burada görev yapan uzman meslektaşlarımız ve hocalarımızın gücü "Tek Sağlık Konsepti" yaklaşımının maddi ve manevi unsurları ile sahaya aktarılmalıdır. Kamu sağlığı için bu durum artık elzem oldu" dedi.

Yorumlar (0)