banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Samsun'da o uygulama son verildi - Samsun Haber

banner1357

Samsun'da özellikle ana cadde ve bulvar kavşaklarında bulunan ve sürücülere kırmızı ışığın yanacağı uyarısını yapan yanıp sönen 'Yeşil flaş' uygulamasına son verildi.

SAMSUN HABER 08.11.2019, 16:59
Samsun'da o uygulama son verildi - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, trafik ışıklarında 'Yeşil flaş' uygulamasına 'Kazaları arttırdığı gerekçesiyle' son verdi. Bu kapsamda, yeşil ışık doğrudan sarı ışığa ardından da kırmızı ışığa dönecek. 

Muhtemel kazaların önüne geçmek için

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, "Muhtemel sinyalizasyon kaynaklı kazaların önüne geçebilmek, trafik güvenliğini artırabilmek için yeşil flaş ışık uygulamasının kaldırılmasına karar verilmiştir" dedi.

Arkadan çarpmalı kazalarda artış

'Sinyalizasyon sistemlerinde araçlara yeşil ışıkta uyarıcı flaş uygulaması'nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından alınan karara göre uygulandığını hatırlatan Kadir Gürkan, “Bu uygulama sonucunda, arkadan çarpmalı kazalarda artış, geçememe eğilimi nedeniyle yeşil süre kullanımında azalma, önde gide aracın durup duramayacağını tahminde zorluk, kavşak yaklaşımında hız artırmaya teşvik gibi tipik sürücü davranışlarının geliştiği tespit edildi” diye konuştu.

Sarı ışık 3 saniyeye indirildi

Gürkan şu bilgileri verdi: “Bugün gerçekleştirilen Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Trafik Düzenleme Kurulu (UTDK) toplantısında alınan karara göre; Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan, ilk etapta Atatürk Bulvarı Üniversite-Tekkeköy arasındaki kavşaklar, 100. Yıl Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Abdullah Gül Bulvarı, Barış Bulvarı, 2. Bulvar, Akdeniz Caddesi, Karadeniz Caddesi üzerinde bulunan sinyalize kavşaklarda sinyal diyagramında bulunan sarı ışık fazı 3 saniye olacak şekilde uygulama yapılacak, devamında ise diğer sinyalize kavşakların düzenlemeleri yapılacak."

Samsun Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, açıklamasının son bölümünde ise, "Yeni uygulamalarımız da dikkate alınarak sürücülerimizin ve yayalarımızın trafik güvenliği için trafik işaret ve işaretçilerine uymaları büyük önem arz etmektedir" hatırlatmasında bulundu.

Yorumlar (0)