banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsun'da nefes kesen anlar!

banner1357

Samsun AFAD Müdürlüğü'nde gerçekeştirilen deprem tatbikatında nefes kesen anlar yaşandı. Tatbikat, gerçeğini aratmadı. 

SAMSUN HABER 19.06.2019, 19:55
Samsun'da nefes kesen anlar!
banner1353
banner1375

Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) desteğiyle Samsun AFAD Müdürlüğünde bölgesel deprem tatbikat düzenlendi. Samsun Valisi Osman Kaymak'ın da katıldığı tatbikatta, senaryo gereği saat 07:50 sularında Ladik'in Küpecik Mahallesi'nde 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin Bilgi Yönetimi İzleme ve Değerlendirme Hizmet Grubu tarafından Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) ile tanınmasıyla tatbikat başlarken, senaryoya göre Samsun'la birlikte Amasya, Tokat ve Çorum da depremden etkilendi. 

Tatbikatta, toprak altında arama kurtarma, dehliz açma, tripot ve libaratör desteği ile afetzedeye ulaşma akabinde köpek ile arama ve kurtarma çalışmaları yapıldı. Kimyasal gaz sıkıntısı olan bir bölgede kbrn ölçümleri 3-Enkaz arama kurtarma çalışmaları kapsamında, oksiasetilen kullanarak metal kesme, yandan girme ve kütle çekme gerçekleştirildi. 

Yapılan her tatbikatı dikkatle izleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, “Ülkemiz önemli deprem kuşağında bulunuyor. Sadece deprem değil sel, heyelan gibi değişik felaketlerde de karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu anlamda mevzuatımız gereği bu tatbikatları yapmamız gerekiyor. Tatbikatların bir kısmını yerinde inceledik. Hemen hemen her türlü felaketlere müdahale edecek kapasite sahip bir iliz. O yönüyle de böyle tatbikatlarla kapasitemizi arttırmaya çalışıyoruz” dedi. 

Rahmet diledi

Trabzon’un Araklı ilçesinde yaşanan sel felaketine değinen Vali Kaymak, “Son aldığımız bilgilere göre 3 vatandaşımızın ölüsüne ulaşıldı.7 vatandaşımız ise aranıyor. Oradaki durumu zaman zaman takip ediyoruz. Samsun AFAD olarak Trabzon’un yanındayız. Bu olay gösteriyor ki bu tür sel felaketlerine daha tedbirli olmamız gerekiyor. Ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum” diye konuştu. 


 

Yorumlar (0)
-1°
az bulutlu
Namaz Vakti 26 Şubat 2020
İmsak 05:42
Güneş 07:07
Öğle 12:53
İkindi 15:56
Akşam 18:29
Yatsı 19:48