banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsun'da eğitim camiasından Ziya Selçuk'a destek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un önümüzdeki hafta yapacağı eğitim çalıştayına eğitim sendikaları dışında sivil toplum kuruluşlarını da davet etmesi, Samsun eğitim camiası tarafından olumlu karşılandı

SAMSUN HABER 07.09.2018, 09:12 07.09.2018, 09:17
Samsun'da eğitim camiasından Ziya Selçuk'a destek


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından bu hafta düzenlenecek olan çalıştaya, ilk kez tüm eğitim sendikalarının yanı sıra 30'a yakın sivil toplum kuruluşu davet edildi. Konuyu değerlendiren Samsun eğitim camiası Samsun Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu.

NUMANOĞLU: ORTAK AKIL ÇOK ÖNEMLİ
Önümüzdeki hafta yapılacak olan eğitim çalıştayını değerlendiren Eski İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, “Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’un göreve gelmesiyle birlikte eğitim camiasında çok güzel bir umut ve heyecan oluştu. Eğitimle ilgili insanlarımızın geçmişte yaşadığı olumsuzluklardan sonra geleceğe dair umutla bakılmaya başlandı.Eğitimin tüm paydaşlarının görüşlerinin alınması son derece sevindirici. Buradan ortak akılla sonuçlar çıkacaktır. Sorunların tespit edilerek, çözüm önerileri de mutlaka beklentilere cevap verecektir. Ziya Selçuk’un geçmiş yıllardaki tecrübeleriyle mevcut sorunlara çözümler getirecektir. Tepeden inme değil de sahadan ve taşradan, tüm kesimlerden aldığı görüşlerle hareket edecek. Sayın bakanımız Ziya Selçuk’un mevcut sorunların üstesinden geleceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

KARA: BEKLEDİĞİMİZ VE ÖZLEDİĞİMİZ

Eğitim sendikalarının ve sivil toplum örgütlerinin eğitim çalıştayına katılmasını olumlu değerlendiren Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, “Alınan kararları ve değişen yönetmelikleri sendika olarak olumlu buluyoruz. Yıllardan beri beklediğimiz ve özlediğimiz fikirlerin Milli Eğitim Politikasına girebilmesi bizim açımızdan çok olumlu. Eğitim seviyesinin aşağılara düştüğü bir dönemden geçtik. Eğitim öğretimde dünya seviyesine baktığımızda Türkiye’deki eğitim seviyesinin aşağılara düştüğünü görmekteyiz. Bu kadar sendikaların ve sivil toplum örgütünün çağırılması sonucunda ortaya çıkacak değişiklikleri takip edeceğiz. Milli eğitimde uygulanacak politikalar, siyasi iktidara göre değişmeden kalıcı bir sistem izlemelidir. Eğitim-İş sendikası olarak Türkiye’deki eğitim sistemindeki yanlışlıkları her zaman dile getiriyoruz. Ezbercilikten uzak bilimsel bir eğitim politikası bekliyoruz. Yeni Milli Eğitim Bakanımızın yaptığı bu çalışmaları olumlu buluyoruz” açıklamalarında bulundu. 

GÜNEYSU: BAKANIMIZ ÇOK TECRÜBELİ
Eğitim Bir-Sen Samsun Başkanı Nejdet Güneysu ise yaptığı açıklamada, “Bakanımızdan beklediğimiz bir açıklamaydı. Eğitim ve öğretim herkesi ilgilendiren, herkesin görüş alışverişinde bulunması gereken bir konudur. Geçen hafta yapmış olduğumuz Uluslararası sempozyumda bu konu birçok ülke temsilcileri tarafından tartışıldı. Küreselleşme ve eğitimin sorunlarının ele alındığı sempozyuma 77 ülkeden 89 sendika ve 4 uluslararası örgütten 175 yönetici konuyla ilgili önerileri olan sivil toplum kuruluşlarımız katıldı. Bakanımızın almış olduğu farklı öneri ve görüşlerin alınması açısından çok güzel ve olumlu bir gelişmedir. Bizler müfredatla ilgili ve eğitimdeki sorunlarla ilgili birçok öneride bulunduk. Ezberci ve bilimsel metotlardan uzak bu müfredatın değişmesi konusunda önerilerinde bulunduk. Sayın bakanımız bu konuda çok tecrübeli. Mevcut sorunları çözme neticesinde bu çalıştaydan güzel sonuçların çıkacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

YAVUZ: SORU İŞARETLERİMİZ VAR
Milli Eğitim Bakanı olarak atanan Zeki Selçuk’un eğitimci yönüne değinen Samsun Eğitim-Sen Başkanı İsmail Yavuz, “Milli eğitim bakanlığına uzun zamandır eğitimci bir kişi atanmamıştı. Bakan Ziya Selçuk da eğitimin sorunlarının farkında fakat hemen çözülemeyeceğini o da biliyor. Öğretmenlere yapmış olduğu son açıklamada ‘Benden bir sihirli değnek beklemeyin’ demeye çalıştı. Sonuçta kangren olmuş bir eğitim sistemi var. İşlevini yitirmiş ve niteliksizleşmiş bir eğitim ile karşı karşıyayız. Bu konuda bakana kredi açmamız gerekir. Tabi ki bakanın kendisinin de açması gerekir. Zamana ihtiyaç var. Öğretmenlerle birlikte fikir alışverişinde bulunulmalı. Nasıl bir eğitim politikası izleyeceğine dair öğretmenleri dinlemeyen bir Millî Eğitim Bakanlığı kör bir şekilde hareket eden bir bakanlık haline gelir. Uzun yıllardır eğitimciler çok fazla dinlenmiyordu. Hatta çoğu zaman aşağılayıcı laflara maruz kalındı. Eğitim politikalarının belirlenmesi açısından katılımcı bileşenlerin çağırılması ve görüş alınmasının anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Bunların pratikte ne kadar uygulanacağı görmek için zamana ihtiyacımız var. Politikaları belirleyen Millî Eğitim Bakanlığı olursa saygı duyarız. Fakat yeni sistemde belirleyici olan Cumhurbaşkanlığı makamı ve alt kademeleridir. Bu noktada çok fazla soru işaretimiz var” dedi.

Haber:Pınar UZUN

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Eylül 2019
İmsak 04:44
Güneş 06:10
Öğle 12:34
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:09