banner689
banner595

Samsun'da doktorlara saldırı...Tabip Odası kınadı!..

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli 2 doktor saldırıya uğradı. Samsun Tabip Odası saldırıları kınadı.

Samsun'da doktorlara saldırı...Tabip Odası kınadı!..

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli 2 doktor saldırıya uğradı. Samsun Tabip Odası saldırıları kınadı.

14 Eylül 2016 Çarşamba 15:04
Samsun'da doktorlara saldırı...Tabip Odası kınadı!..
banner556

Samsun'da Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli Acil Hekimi Mehmet Tevfik Demir ile Göğüs Cerrahi Uzmanı Hakan Göl, hasta yakınları tarafından saldırıya uğradı. Hastane önünde bir basın açıklaması yapan Samsun Tabip Odası ve Çağdaş Hekim Grubu, "
Acil serviste saldırıya maruz kalan doktor arkadaşımızın deyişiyle, bıçak kemiğe dayanmadı, artık kemiği kesiyor" ifadelerini kullandı.

Eğitim Araştırma Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapan Samsun Tabip Odası üyeleri, saldırıya uğrayan doktorlara çiçek sunarak 'yanlarında' olduklarının mesajını verdi. Samsun Tabip Odası Başkanı Oğuz Uzun tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

SAĞLIKTA ŞİDDET KENTİ SAMSUN!..
"Samsun ilini yönetenler Samsun un sağlık kenti olduğunu uzun zamandır vurguluyorlar. Ancak 2015 yılında iki doktorun  öldürüldüğü bu şehir 'sağlıkta şiddet kenti' olma yolunda hızla ilerliyor. Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'nde önceki gece nöbetinde görevlerinin başında acil hastalara tanı ve tedavi ile uğraşan başta nöbetçi doktor arkadaşımız ve diğer sağlık çalışanları hasta yakınlarının her türlü hakaret ve saldırısına maruz kalmışlardır. Nöbette canı pahasına acil hastaları tedavi eden doktor arkadaşlarımız canını zor kurtarmıştır.  Arkadaşlarımıza buradan tekrar geçmiş olsun diyoruz. 

'ACİL ÖNLEMLER ALINMALI...'
Acil servislerde sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlayacak önlemler alınması için daha kaç sağlık çalışanın saldırıya uğraması veya öldürülmesi gerekir. Samsun Tabip Odası (STO) olarak ilk göreve başladığımız  geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde başta sayın valimiz olmak üzere sağlık yöneticilerine yaptığımız ziyaretlerde sağlıkta şiddet anlamında acil servislerin en öncelikli yerler olduğunu vurguladık ve acil önlemler alınmasını gerektiğini kendilerine anlattık. En azından acil servislerde sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlayacak kolluk kuvvet ve hastane girişlerinde x-ray cihazının bulundurulması gerektiğini belirtmiştik. Ancak son olaylarda gösteriyor ki değişen hiç bir şey yok.  ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERMEK...
Biz STO olarak, şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için caydırıcı tedbirler alınmasının şart olduğunu söylüyoruz. Artık bir şehit daha vermek istemiyoruz. Önlem almak için daha kişinin ölmesi gerekir. Acaba başka bir meslek kuruluşuna karşı her gün sözlü, fiziki saldırılar olsaydı, üst kademede bulunan yöneticilerimiz bu şekilde sessiz kalırlar mıydı? Toplumda bulunan sosyal problemlerin, sağlık sistemindeki çarpıklıkların sorumlusu doktorlar değildir. Sağlık Bakanlığı, zaten büyük özveriyle görevlerini yapmakta olan sağlık çalışanlarına aba altından sopa göstermek yerine; sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlayacak, şiddetin önüne geçilmesine olanak verecek, etkin ve caydırıcı kanuni düzenlemeler yapılmasına çalışmalı.  Toplumumuzda realite olan şiddet eğiliminin de ötesinde, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, çözüm makamlarının duyarsızlığı ile her geçen gün daha da artmaktadır. 

ŞİDDETE KARŞI KOMİSYON...
Biz bu sorunun çözümü için Dr. Kamil Furtun’un ölüm yıldönümünde ve 112 de çalışan doktor arkadaşlarımıza yapılan saldırı sonrası iletmiştik. Artık gerekli önlemlerin alınması için daha fazla beklenmemesi gerektiğini bir kere daha buradan vurguluyoruz. İlimizde daha faazla kötü olay yaşanmadan sağlıkta şiddeti önlemek için bir komisyon kurulmalı ve zaman geçirmeden önleyici önlemleri almalıdır. 

'GÜVENLİK NÖBETİ TUTARIZ...'
Acil serviste saldırıya maruz kalan doktor arkadaşımızın deyişiyle “bıçak kemiğe dayanmadı, artık kemiği kesiyor”. STO olarak sağlık çalışanlarına gerekli saygı gösterilene, can güvenliklerini sağlıyacak önlemler alınana kadar iş bırakmaya kadar gidecek bir takım eylemlere gideceğimizi buradan sağlık yöneticilerine ve kamuoyuna duyuruyoruz. Artık sesimizi duyun. Bu önlemler alınamdığı takdirde gerekirse STO olarak acil servislerde 'güvenlik nöbeti' tutacağımızı da belirtmek istiyoruz." - Samsun Haber

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
terslenen 2016-09-15 16:17:09

Peki resimdeki tabip odası başkanının kovduğu, terslediği hastalar nolacak.

Avatar
Hak yerini buldu 2016-09-14 23:29:36

Bu doktor ortopedi deki doktor olması lazım hastalara çok saygısızca yaklaşıyor bence yerin de isabet olmuş ;)

banner650

banner682