banner595

Samsun'da Büyük Tehlike: 21B

Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) verilerine göre; Samsun'da 2015 yılında yapılan ihale sayısı 482. EKAP'ta yayınlanan ihale duyurularının 245'inin pazarlık usulü ilansız ihale olması dikkat çekiyor. İhaleye çıkan kurumlardaki idarecilerin 21 B olarak tabir edilen ilansız ihale türünü tercih etmesi ve tutarların 10 milyon TL'yi buluyor olması kamuoyunda soru işareti uyandırıyor.

Samsun'da Büyük Tehlike: 21B

Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) verilerine göre; Samsun'da 2015 yılında yapılan ihale sayısı 482. EKAP'ta yayınlanan ihale duyurularının 245'inin pazarlık usulü ilansız ihale olması dikkat çekiyor. İhaleye çıkan kurumlardaki idarecilerin 21 B olarak tabir edilen ilansız ihale türünü tercih etmesi ve tutarların 10 milyon TL'yi buluyor olması kamuoyunda soru işareti uyandırıyor.

13 Temmuz 2015 Pazartesi 12:19
Samsun'da Büyük Tehlike: 21B

Türkiye'de Kamu İhale Kanunu ve ihaleler hep siyasi tartışmaların ve yolsuzluk iddialarının odağında oldu. Tüm ülkede olduğu gibi Samsun'da da kanun uygulayıcılarının bazen hatalarından bazense kötü niyetli girişimlerin parçaları olmalarından kaynaklanabilecek yolsuzluk olayları her zaman ihtimal dahilinde.

Kanunlar hazırlanırken idarelerin daha hızlı hareket edebilmeleri ve acil durumlarda hizmetlerin aksamadan yolunu açabilmek için oluşturulmuş bazı maddeler var ki bu maddeler kötü niyetli uygulayıcıların elinde yolsuzluklara ve geri dönüşü olmayan kamu zararlarına yol açabiliyor.

4734 sayılı Kanun’un 4 üncü maddesinde ihale, “Bu Kanunda yazılı usul ve şartlarla mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin istekliler arasından seçilecek birisi üzerine bırakıldığını gösteren ve ihale yetkilisinin onayını müteakip sözleşmenin imzalanması ile tamamlanan işlemler” şeklinde tanımlandıktan sonra, “açık ihale usulü”, “belli istekliler arasında ihale usulü” ve “pazarlık usulü” olmak üzere üç ihale usulü öngörülmüş ve Kanunda bu ihale usulleri ayrıntılı olarak düzenlendi.

Ayrıca Kanun’un 4'üncü maddesinde ihalelere ilişkin temel ilkeler şu şekilde sayılmıştır,'İdareler, yapacakları ihalelerde saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumlu.'

4734 sayılı Kanunda gerek kamu kaynaklarının verimli ve etkin kullanımı gerekse vatandaşların Devlete ve devletin kurumlarına karşı olan güvenini temin etmek amacıyla sayılan bu ilkelerin ihlal edilmesi hâlinde birtakım yaptırımlar da belirlenmiş ve uygulanıyor.

İHALE AÇIK VE ŞEFFAF ANCAK ŞARTNAME ŞAİBELİ

Açık ihaleler de yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin bir kısmında firmalarla idareciler arasındaki bağdan beslenen unsurlar öne çıktığı iddia ediliyor. Özellikle ihale şartnamelerine konan rekabeti engelleyici ve bir firmayı yada ürünü tarif eden maddeler bu noktada dikkat çekiyor.

Bunlar daha çok; benzer iş tanımları oluşturulurken, iş bitirme ve yeterliliklerin üst limitlerden istenmesi, personel veya araçlara ilişkin işin yürütülmesi için gerekli olmayacak kadar detaylı tanım, ve şartnamelerin belirli megabaytın üzerine özellikle çıkartılarak EKAP'tan görülmesinin ve indirilmesinin engellendiği yine iddialar arasında.

İLANSIZ PAZARLIK İHALELERİ YOLSUZLUĞA AÇILAN EN ÖNEMLİ KAPI

Son yıllarda gerekli şartlar oluşmamasına rağmen açık ihale usulünden vazgeçilerek “pazarlık yolu ile ihale usulü” benimsenmeye, dolayısıyla kanunun getiriliş amacı göz ardı edilerek belli kişi ve gruplara ihalenin verilerek kamu zararlarının oluşturularak devletin kaynaklarının sömürüldüğü görülüyor.

Pazarlık usulü ile ihale Kanun’un 21’inci maddesinde düzenlenmiştir. Ancak bazı durumlarda pazarlık suretiyle ihale yapılması mümkün olup bu haller kanunda sınırlı sayıda sayılmıştır. Kanun metninde pazarlık usulünün; “kanunda belirtilen hallerde kullanılabileceği” açıkça zikredildiğinden idarelerin hangi hallerde pazarlık usulüne başvurabilecekleri bağlı yetki kuralları çerçevesinde belirlenmiştir.

Aşağıda sayılan bu durumların mevcut olup olmadığı idari yargı denetimine tabidir:

a) Açık ihale usulü veya belli istekliler arasında ihale usulü ile yapılan ihale sonucunda teklif çıkmaması.   

b) Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.

c) Savunma ve güvenlikle ilgili özel durumların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması. 

d) İhalenin, araştırma ve geliştirme sürecine ihtiyaç gösteren ve seri üretime konu olmayan nitelikte olması.       

e) İhale konusu mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin özgün nitelikte ve karmaşık olması nedeniyle teknik ve malî özelliklerinin gerekli olan netlikte belirlenememesi.

f) İdarelerin yaklaşık maliyeti elli milyar Türk Lirasına (Yüz altmış yedi bin dokuz yüz altmış altı Türk Lirasına) kadar olan mamul mal, malzeme veya hizmet alımları.  (2015 yılı için)

SAMSUN'DA DENETİMSİZLİK SUİSTİMAL EDİLİYOR

Samsun'da 2015 yılında yapılan ihale sayısı 482 olarak Kamu İhale Kurulu'nun resmi sayfasında gösterilmiş. Yine Kamu İhale Kurumu'nun Resmi İhale Platformu 'Elektronik Kamu Alımları Platformu' (EKAP)'da ise Samsun'da yayınlanan ihale duyurularının 245'inin Pazarlık usulü ilansız ihale olması işin vahametini gözler önüne seriyor.

Özellikle kamu kurum ve yerel yönetimlerin idarecilerinin bazı ihaleleri 21 F kapsamı veya doğrudan temin sınırının altına kadar parçalayarak satın alma yöntemine başvurması Samsun'da günden güne hızla yayılan bir sorunken son zamanlarda bazı idareciler 21 B usulünü keşfetmesi ve burada bir parasal limit olmaması ise en büyük tehlike olarak göze çarpıyor.

Samsun'da yapılan bazı ihalelerin bir çoğunda rekabet sağlanmaması acilen incelenip denetlenmesi gereken konuların başına da geliyor. Tutarları 10 milyonlara kadar ulaşan 21 B Pazarlık usulü ihalelerin yapılıyor olması ve rekabet sağlanmadan yaklaşık maliyetlere çok yakın ve yüksek karlarla veriliyor olması kamunun çok büyük miktarlarda zarar uğradığı veya uğratıldığının en büyük göstergesi.

Acil durumlarda kullanılması gereken 21 B ihalelerinin yapılmasının amacı bir an önce açık ihaleye gidebilmek için zaman kazanmak olmalı. Bir açık ihalenin hazırlanıp tamamlanması bugünkü şartlarda Kamu İhale Kurumu itiraz süreleri ve sonuçlanması dahil en fazla 90 gün olmasına rağmen Samsun'da 229 günlük ve tutarı 2 milyon TL, 181 günlük ve tutarı 7,5 milyon TL ve yine 183 günlük 10 Milyonluk ihalelerin sözleşmeye bağlanmış olması durumu açıkça ortaya koyuyor.


Loading...
Son Güncelleme: 13.07.2015 12:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Recep 2015-11-23 18:17:14

Pazarlık usulü ihale denen, sözünde lüzumlu görülen ancak özünde suistimale açık olan bu usul acilen kaldırılmalı. ne demektir ilansız davet usulü. aslında tanımı herşeyi açıklıyor gibi; "pazarlık", "davet"...

banner650