banner595

Samsun'da bu 300 sınıfta eğitim biraz farklı

Samsun'da 6 bin 287 öğrenci diğer öğrencilerden biraz farklı bir eğitim alıyor. Şehrin 17 ilçesinde toplam 300 sınıfta öğrenciler, çeşitli nedenlerle birleştirilmiş sınıflarda eğitim almak zorunda.

Samsun'da bu 300 sınıfta eğitim biraz farklı

Samsun'da 6 bin 287 öğrenci diğer öğrencilerden biraz farklı bir eğitim alıyor. Şehrin 17 ilçesinde toplam 300 sınıfta öğrenciler, çeşitli nedenlerle birleştirilmiş sınıflarda eğitim almak zorunda.

24 Nisan 2015 Cuma 09:35
Samsun'da bu 300 sınıfta eğitim biraz farklı
banner730
Türkiye'de ilköğretim ve ortaöğretim zorunlu. Hedef, her çocuğun eğitim hakkını kullanmasını ve bilgisini artırmasını sağlamak. Eğitim hakkı evrensel bir haktır ve yasalarla uygulamaya konulmuş.

Eğitim alanında birçok eksikliklerin yaşandığı ülkemizde en büyük sorunlardan biri de 'Birleştirilmiş Sınıf Uygulaması' olarak karşımıza çıkıyor. İlköğretim programlarına göre birden fazla sınıfın birleştirilerek bir grup meydana getirmek suretiyle, bir öğretmen tarafından yetiştirilmesine birleştirilmiş sınıf öğretimi deniliyor. Birleştirilmiş sınıflar genellikle kırsal kesimlerde, köylerde bulunuyor.

Samsun'da 6 bin 287 öğrenci birleştirilmiş sınıflarda eğitim görüyor. Alaçam 18, Asarcık 23, Atakum 4, Ayvacık 35, Bafra 19, Canik 21, Çarşamba 39, Havza 14, İlkadım 4, Ondokuzmayıs 1, Salıpazarı 10, Tekkeköy 10, Terme 9, Vezirköprü 89, Yakakent ilçesinde 4 olmak üzere Samsun sınırları içerisinde toplam 300 birleştirilmiş sınıf var.

Samsun'da belki de birçok insanın birleştirilmiş sınıfların halen var olduğundan haberi bile yok. Yıllardır uygulanan bu yöntemde, öğrenci ve öğretmen azlığı, derslik sayısının yetersizliği gibi çeşitli sebeplerden dolayı Samsun'da birçok birleştirilmiş sınıf var. Hatta sadece Samsun ve ülkemizle sınırlı olmayan bu uygulama ABD, Japonya, Kanada gibi başka ülkelerde de yapılıyor. Bu okullar genellikle bir veya iki derslik ve bir idare odasından oluşuyor. Görev yapan öğretmenlerin sayısı 10 kişiden az olur. Bakanlık tarafından müstakil bir okul olarak kabul edilmeyen Birleştirilmiş sınıflı ilkokullara müdürlük de verilmiyor. Dolayısıyla bu okullarda görev öğretmenlerden birisi "müdür yetkili öğretmen" olarak tanımlanır ve hem öğretmenlik hem de idarecilik görevini bir arada yürütür.

BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLAR SADECE ÖĞRENCİLER İÇİN SORUN DEĞİL

Dünyanın en kutsal görevini yerine getiren öğretmenler, birleştirilmiş sınıflarda birçok sınıf öğrencisine ders anlatmanın yanı sıra okulun tüm yükünü de sırtında taşıyor. Ders anlatacağı sınıfın ısınması için soba yakan öğretmen, yine aynı sınıfın temizliğiyle ilgileniyor. Yani bir öğretmen, hem müdürlük hem de hademelik yapıyor.

Her eğitim kurumunun olduğu gibi birleştirilmiş sınıflı okullarında birçok problemi var. Bu sınıflarda ailelerin eğitime olumsuz bakış açısı, araç gereçlerin ve fiziki koşulların yetersizliği, gelişim özellikleri farklı öğrencilerin bir arada olması, rehberlik koşullarının yetersizliği, gelişim özellikleri farklı öğrencilerin bir arada olması, rehberlik hizmetlerinin yapılamaması, bütçe yetersizliği, sağlık, ulaşım ve iletişim gibi problemlerin yaşanması ve en önemlilerinden biride üst yönetimin ilgisizliği yaşanan temel sorunlar. Birleştirilmiş sınıflı okulların yine en çok dikkat çeken sorunlarından biride mesleğe yeni başlayan tecrübesiz öğretmenlerin bu okullara gönderilmeleridir.

GÜNEYSU: BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLAR KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Bütün öğrencilerin eşit şartlarda eğitim alması gerektiğini belirten Eğitim Bir-Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, “Bugün gelmiş olduğumuz noktada birleştirilmiş sınıflar kabul edilebilir

değil. Maalesef öğretmen istihdamı ve bina ihtiyacından kaynaklanan sıkıntılarımız var. Bina ve öğretmen yetersizliği kabul edilemez. Bunlar engel olarak görülemez. İlk olarak yeterli öğretmen istihdamının sağlanması gerekir. Yeterli fiziki yapı ve binanın sağlanması gerekir. Eğer taşınabilir bir ortam varsa bunlarda oluşturulmalı. Artık eğitim kurumları belli bir komplekstir. Sadece sınıfta öğretmenin anlatması ve öğrencinin dinlemesi olayı değildir. Farklı imkanları olan, sosyal alanları olan okullarımızın sosyal mekanlarından bu öğrencilerimizin faydalanması gerekir. Sayı hesabı yapılmaksızın mutlaka eğitim öğretimin var olan imkanlarından eşit bir şekilde bütün öğrencilerin yararlanması gerekir. “ diye konuştu.

KAYNAK: SAMSUNHABERTC DERGİSİ

Loading...
Son Güncelleme: 24.04.2015 09:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hacer yıldız 2015-04-24 15:22:52

öğretmen bulur devlet ama insanlar şehir merkezlerine göç edip çocuklarını şehirlerde okutmayı tercih ediyorlar köylerde eğitimin iyi olmadığı kanaatinde insanlar.önce bu düşünceyi ortadan kaldırmak lazım.merkezdeki öğretmen iyi öğretmen köydeki vasat öğretmendir düşüncesi var.bunun sorumlusu da devlet değildir heralde

banner650